JBC marka saplara kontrol unitesi tasarimi projesi

Isiticiya voltaj uygulandiginda TC sinyalinin firlayip ustel inmesinin sebebi
isitici akiminin firlayip havya kablosunda yaptigi gerilim dusumunden kaynaklaniyor.

Isitici akim isiticidan akarkan isitici isinip direnci yukseliyor yada baska bir durum var. Bu aciklama da biraz sacma. Havya ucu isindimi rezistans hizli soguyup isinmaz.
Opamp bağımsız güç kaynağına bağla.

@semih_s

Evet guc kaynagini arada bir susturup olcum yapmak dusunulebilir. Belki de en basit cozum bu olacak.

TC amplifikatorleri kaldirip atip LM358 ile mi yapsam diye dusunmeye basladim.
LM358'de input offset fazla ve + veya - olabiliyor ve çıkışı da çok gürültülü oluyor ama sorun olmayabilir. Ekonomik ve denediğim TLV2333 var, çok daha üstün, rail to rail I/O. Ama TC amplisinin avantajlı tarafları yok mu? Gerçi kazancı daha yüksek tutarak ADC'den de daha iyi faydalanırsın TLV2333 ile.
1710688612061.png

edit:
@Mikro Step TLV2333 önerdim ama bunu slew rate çok düşük 0.16V/us. 200 gain ile 0,0008 V/us olur değil mi? o zaman çıkışın toparlanması tahmini 1V süpürmesi için 1250us mi olur? Neyse ben kafa karıştırmayayım.

Son düzenleme:
TC uclarina 22 Ohm baglamama ragmen 13v civari voltaj goruyordum ya.

1N4148 tarzi bir dyodla bu gerilimi sinirlayayim diyip 22 ohm paraleline diyodu bagladigimda diyod acaip isiniyor.

Ben bu gerilim fake olabilir diye dusunuyordum ama degilmis. Zaten 22 Ohm uclarinda 13v oluyorsa vardir orda gercekten de vardir gerilim.

Bu sartlar altinda Havyanin konnektorunde GND ile TC pini arasinda isitici on iken bu kadar yuksek voltaj varsa, isitici off oldugunda TC gerilim kullanilacaksa
Benim uygulamamin 60Khz oldugunu dusunursek TC amplifikatorun cok hizli olmasi gerekiyor.

Malesef enstrumental amplifikatorlerin band genisligi dusuk. Var olanlarda acaip pahalidir.

Bu durumda giris sinyalini analog anahtarla kesip isiticinin ON oldugu durumlarda sinyali amplifikatore gondermek de cozum degil ama denenebilir.

Girise bir kondansator baglayip TC sinyali mV seviyesinden cok daha dusuk olsa da sample hold islemine tabii tutulabilir. Fakat bu kez de amplifikatorun giris akimlari basa bela olacak. Cunku giris akimlari cok dusuk olsa bile sample/hold kapasitoru sarj edecek yada bosaltacak.

Al basina belayi.

Mecburen opampla bir sey yapmam gerekecek. Eger frekansim dusuk olsaydi is cok kolay olacakti. Su durumda beni zora sokan 60Khz de anahtarlanan guc kati oldu.

Sen artislik yaparmisin dedi guc kati. Al sana artislik. Coz bu TC problemini.

Guc kaynagini off yapip olcum suresince calistirmak da mevcut TC amplifikatorle pek mumkun degil. Cunku Amplifikatorun filitreleme yapan kapasitorleri var. Eger girisi sifir yapip olcum yapmak icin girisini sinyalle bulusturacaksam filitre kapasitorlerinin son degere dolmasini beklemem lazim. Bu kadar bekleme de pek olasi gorunmuyor.

Yapilacak tek sey var. Hizli bir opampla 60 Khz'e senkton sekilde guc katinin off oldugunda olcum yapip gerisini digital cozmek. Yani yuksek frekansda yuksek kazanc olan opamp gerekiyor. Kazanc cok yuksek olacagi icin ofset sorunu da ayagimiza takilacak.

Son düzenleme:
TC temas noktalarini havya ucundan amyant tarzi birseyle elektriksel olarak izole etmeyi deneyemezmisin.

Buck converter tarzında çıkışları doğrultup öyle verebilirsin. Mosfetlerin çıkışında kare dalga vardı zaten.

Sekonder voltaji dogrultuluyor ama filitre cap yok. Koymak da istemiyorum.
Saf DC yaptigimda dusuk pwm frekansi ile sorun zaten cozulur.

Ama filtre cap kullanmayacagim. Mevcut soruna bulacagim cozumle ilerleyecegim.

Neden Cap istemiyorum?

Hatirlarsaniz sebekeyi dogrultunca da elco cap kullanmadik.

Mevcut durumda fiseklere 60Khz de kiyilmis tam dalga dogrultulmus 50Hz garip bir voltaj gidiyor.

Maliyet sorunum yok ama basindan beri artistik cozum olsun sebekeyi kiyip HF transformatoru sureyim diye yola ciktim. Zaten transformatoru de bu sartlar icin sardim. SMPS devrelerinde elco caplar hep sorun kaynagi. O yuzden en basinda elcodan vazgectim. Simdi cap kullanmaya kalkarsam transformatoru de yeni bastan sarmak lazim.

Su anda en mantikli cozum, Mevcut TC amplifikatorlerle ilerlemek.
Guc kati atiyorum 100ms boyunca eldeki sicaklik bilgisi ile orantili PWM degeri ile surulecek. 100ms sonunda guc kaynagi surulmeyecek ve X sure kadar susturulacak.

X sure bitiminde sicakligi olcup pwm degerini hesaplayacagim. Tekrar guc katini serbest birakacagim.

Boylece her saniyede 10 kere sample almis olacagim.

Burda 100ms ve X degerleri ile deneysel olarak tespit edilecek.
Olabildigince cok sample almak icin gerekli sureleri deneysel tespit edecegim.

Burda en kritik sure guc kati off yapilinca TC amplifikator ne kadar sure sonra stabil bir sicaklik bilgisi verecek bunu tespit etmek gerekiyor.

TC amplifikatorune iki tane kapasitor bagli. Bahse konus sure bu cap degerlerine bagli. kapasitorleri tamamen kaldirip atmak mumkun mu bilmiyorum. Belki atilabilir.

LM358 olmaz, bu projeye yakışmaz. Offset ve drifti düşük olmalı. Ya zero-drift olacak ya da precision. Hem biz null ile uğraşmamalıyız hem de opamp sıcaklığı değiştikçe değerlerimiz oynamamalı. Ancak prototip için kullanılabilir.

Belli ki bu kartuşlar aynen düşündüğün gibi "gücü kapat ve TC oku" mantığıyla çalışmak üzere tasarlanmış. Bir çıkışı grounda bağlanmış TCnin. Grounddan akım geçerken okumaya çalışmak gereksiz eziyet.

Okuma süresinin RC ile veya dijital olarak 50 Hz filtrelemek için yeterli bir süre olması lazım. Minimum 20 ms olmalı (1 PLC) veya katları.

Evet ilk basta kablodaki voltaj dusumunu TC voltaji sanip sevindirik olmustum. LM358 ile olacak is degil.

Kesinlikle isiticinin enerjisini kes sicakligi olc yoluna devam et mantigiyla kullanmak gerekiyor.

elinde jbc havası olan rezistansın kontrol şekline bakabilir aslında orijinalinde havya nasıl sürülüyor

Simdi yanlis anlasilacak ama LM358 ile 60 Khz sinyali yukseltemezsin.
Sinyal yuksek genlikli iki tepenin arasinda en dipte kaliyor.

Son düzenleme:

Bazi retuslar yapildi.

1.jpg

Her 100 mS de bir 15 ms kadar isiticilar enerjisiz birakiliyor ve olcum yapiliyor.
Saniyede 10 olcum almak yeterli oldu.

Daha iyi bir performans arayisina girmek icin sicaklik grafigi olusturmak gerekecek. 15 ms aslinda gereksiz de olabilir.

Bu sureleri tespit etmek icin hic kafa yormadim.

Son düzenleme:
Bu projeden gordugum kadariyla JBC havya saplarina kontrol karti yapmak icin hic pwm'e falan girmeye gerek yok.

Bir tane sac trafo triacla sur gitsin. 2 TC amplifikator ve bir MCU.

Esasen PI kontrol unitesini hic detayli inceleyip davranisini gozlemlemedim. PI regulator de sart degil. Dogrudan on/off kontrol bile yeterli olabilir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back