DT830 Olcu aleti arizalari ve cozumleri

Altair

Kıdemli Üye
Olmazsa olmazimiz, biricik olcu aletimiz DT830'un genel arizalari ve cozumleri.

DT830 Arizalari.jpg

Siz aleti sevmiyorsunuz ama uzerindeki kademe araliklarinda vadettiklerini yapiyor. Olcumlerinde ev isi amatorler icin gayet yeterli olcum veriyor. Eger kullanan icin 20V ile 20.3V ya da 10K ile 10.1K Ohm arasinda fark yoksa gayet ise yariyor. Ayni isi yapacak alete 5 kat fazla para vermek istemiyorum. Yapilacak isin seviyesine gore alet secmek gerekiyor sonucta. Unit Ut61'in fiyati 3.000 Tl civarinda. Evde kullanmak icin o parayla sicak hava istasyonu, LCR metre, DT 830, lehim, yankeski falan ne varsa alabilirim. Ev icinde yapacagim her isi de gorur alacagim dusuk seviyeli aletler.

Bence ticari açıdan DT830 piyasadaki en karlı multimetredir. Sonuçta bozulması garanti ve ucuz olduğu için leblebi gibi de satıyor. Ben çocukken bunlardan en az 5-6 tane filan eskitmişimdir.

Kesinlikle birçok "sahte" alternatifi vardır.

Yarim ekmek doner fiyatina satilan bir alet icin cok iyi. Nusretten altin kapli biftek yiyecek paraniz yoksa yarim ekmek doner aliyorsunuz.

Ekler

• DT830.png
    DT830.png
    456.9 KB · Görüntüleme: 75
  • Yarim doner.png
    Yarim doner.png
    741.7 KB · Görüntüleme: 70
DT830'da otomatik kapanma yok. unutursan sürekli pil bitiriyor. yani fiyatına + olarak 9v pil masrafınıda ekleyin.
birde AC voltaj kademesinde AC-DC converter sistemi yok sadece 1N4007 diyot ve kondansatörlü bir yarım dalga doğrultaç var okadar. AC konumundayken DC voltaj verdiğinizde değer gösteriyor.
bu cihazı almaya asla değmez. çok acemi iseniz uni t'nin giriş seviyesi olan 33 serisinden birini alınız daha iyi.

DT830'da otomatik kapanma yok. unutursan sürekli pil bitiriyor. yani fiyatına + olarak 9v pil masrafınıda ekleyin.
birde AC voltaj kademesinde AC-DC converter sistemi yok sadece 1N4007 diyot ve kondansatörlü bir yarım dalga doğrultaç var okadar. AC konumundayken DC voltaj verdiğinizde değer gösteriyor.
bu cihazı almaya asla değmez. çok acemi iseniz uni t'nin giriş seviyesi olan 33 serisinden birini alınız daha iyi.
Pil konusuna katilmiyorum. Kucuk bir modifikasyonla sarjli pil takabiliyorsunuz. 9V pilden biraz daha pahaliya geliyor. Un-t 'nin sitesinde 33+'in fiyati 376 TL, bu alet ise 94 TL. Cok basit isler icin en uygun alet bu. Cok asri dikkatsiz degilseniz bozuldugu falan yok. Paraniz yetiyorsa ve hassas is yapiyorsaniz tabii o ise uygun alet alirsiniz. Ama evde basit is yapan icin gayet kullanisli. Kiyaslama yapacaksaniz benzer fiyata daha iyisi var diye ornek gosterin. 4 kat pahali aleti ama bu daha iyi diye orneklemek hakkaniyet degil.

Konuyu acma nedenim herkes bunu alsin demek degil zaten. Ama satin alinip kullanimda olan onbinlercesi vardir muhtemelen. Bozuldu diye satin alinmis aleti cope atmaktansa 10 kurusluk direnc degistirerek calistirabiliyorsaniz tamir etmelisiniz.

Bende de var! Aldıktan bir süre sonra siyah renkli ve büyük ekranlı olanı da almıştım.. cebimdeki paraya göre daha ucuzdu fiyatı o zaman.. içini açıp kurcalarken bozdum bir tanesini..
bu arıza notu kimin eseri acaba..?

Bende de var! Aldıktan bir süre sonra siyah renkli ve büyük ekranlı olanı da almıştım.. cebimdeki paraya göre daha ucuzdu fiyatı o zaman.. içini açıp kurcalarken bozdum bir tanesini..
bu arıza notu kimin eseri acaba..?
Youtube'da video ceken bir vatandas paylasmisti. Ogretmen saniyorum. Ticari icerikten cok tamir ve egitim videolari veriyor. Bir kac tane var ama hangisi oldugunu not almamisim. Bulabilirsem eklerim ismini ve kanalini. Okulda ogrencilere verdikleri cihazmis. Ogrenciler ogrenme asamasinda bozduklari icin boyle bir ariza listesi cikarmis. Boyle kaldi aklimda.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,884
Üyeler
2,492
Son üye
alikara3

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back