Duvar alet edevat askı paneli

@ozkarah hocam o iki tane güç kaynağının modeli nedir ? Onları Türkiyede bulabilirmiyiz? Kutuları 3D yazıcınızdamı bastınız?

Evet. Burası lehim, dizgi vb işler için kullandığımız masa. O yüzden daha sakin.

Orada 2 adet RK6006 var. Kutularını ve duvara sabitleme aparatlarını 3D yazıcı ile bastık. Kutu için hazır bir tasarımı modifiye ettik. Duvara sabitleme aparatını kendimiz tasarladık.

Besleme toroid bir trafo kullanarak kendi yaptığımız izole 2x62 V DC veren bir güç kaynağı ile sağlanıyor. Onun da bir çok parçasını tasarlayıp 3D yazıcıyla bastık. Güç kaynağı masanın altında. Duvar içinden geçirdiğimiz bir kablo ve soket ile güç RK6006 lara bağlanıyor.

Bu iki RK6006 yı seri ya da paralel bağlayabiliyoruz.

Mavi olan born soket de toprak hattı.

Diğer masa daha hareketli. Test ve analiz işlerini orada yapıyoruz. Orada ise yine kendi yaptığımız toroid trafolu bir DC besleme ve 2 tane RD6012P ile yaptığımız bir güç kaynağı grubu var.

Şimdi telefondan yazıyorum, resim paylaşmam zor. Resimleri ve detayları yarın paylaşırım.

Sizin raf tutucular da kısa kalmış 10cm kadar, ön tarafa dengesiz çok fazla yük bindirneyin yoksa raf öne doğru kalkabilir eğer vidalarda sıkıntı olursa.

Benimde kısa kaldı 30cm lik raflara göre, 32cm lik sipariş verdim, sipariş gelsin rafları biraz öne doğru çekip uçların çıkmasını engelleyeceğim.

Sizinkiyle aynı raf tutuculardan da aldım, balkona ayakkabılık için raf yaptım.
Ben özellikle çok öne gelsinler istemiyorum. Bu haliyle yeterince sağlam oldu. Yoksa L demiri ters takarsam üst kısım daha öne gelebiliyor.

İki adet sorum var.

1. Bu tezgahın altına masamı aydınlatacak, parça ile çalışırken de yardımcı olabilecek nasıl bir aydınlatma yapmalıyım ?
  2. Korad probları kısa kaldı, tercihen 1 metre uzunlukta, 30v 5A i rahatça kaldıracak, çeşitli bağlantı ucuna sahip (orijinal prob uçlarındaki gibi) prob ne önerirsiniz?

whatsapp-image-2023-12-31-at-19-56-14-1-jpeg.28222

Son düzenleme:
Ben evde de, ofiste de raf işlerini Bauhaus'dan hallettim. İstediğiniz ebatta Sunta/MDF kestirebiliyorsunuz. Hafif olması açısından Sunta tavsiye ederim. Makina ile yan yüzeyleri de kaplıyorlar.

Aşağıdaki L demirlerinden de 2 ya da 3 tane alıyorum (bu ayakların farklı boyları var. sağlamlığı da fena değil) :

İstediğim boyda rafım oluyor.

27923 eklentisine bak

Dışarıdayım. Şimdilik bu fotoğrafı paylaşayım. Daha sonra diğer rafları da yollarım.
Aydınlatma güzelmiş, memnun musunuz? Floresan mı bu? Varsa link alabilir miyim?

Son düzenleme:
Korad probları kısa kaldı, tercihen 1 metre uzunlukta, 30v 5A i rahatça kaldıracak, çeşitli bağlantı ucuna sahip (orijinal prob uçlarındaki gibi) prob ne önerirsiniz?
Aşağıdaki konuya bakabilirsin.

Peg Board icin cok alternatif yok. Ben kendim yaptim. 3mm MDF'ye lazer kesim delikler ( 6mm delikler ) bu sekilde tasarlayinca STL olarak hazir aparatlari da kullanmak imkani oluyor. Henuz nasil kullanacagima sira gelemedigi icin cok ilerlemedim. Ama ornek olmasi acisindan gorseli paylasayim.
https://www.ecembilgisayar.com/ham-mdf-levha-3mm-pmu1138?variant=12690 buradan almisim 100x80cm icin 230tl bir fiyati var. Lazer kesim de yapiyorlar ancak onun icin hesaplama yaptirmaniz lazim.
CleanShot 2024-01-01 at 14.27.54@2x.png

İki adet sorum var.

1. Bu tezgahın altına masamı aydınlatacak, parça ile çalışırken de yardımcı olabilecek nasıl bir aydınlatma yapmalıyım ?
  2. Korad probları kısa kaldı, tercihen 1 metre uzunlukta, 30v 5A i rahatça kaldıracak, çeşitli bağlantı ucuna sahip (orijinal prob uçlarındaki gibi) prob ne önerirsiniz?

whatsapp-image-2023-12-31-at-19-56-14-1-jpeg.28222

Çalışırken aydınlatma için 5X zoom yapan büyüteçli masa lambası kullanıyorum. Resim veya video çekiminde aydınlatma için iki tane 60x60 cm LED panel kullanıyorum. Onun dışında masanın fazla aydınlık olmamasını istiyorum, maksat hem göz yorulmasın hem de cihazların ekranlarını rahat okuyabileyim.

Benim masada 5 farklı aydınlatma var. 2 numaralı olan normal zamanlarda kullandığım aydınlatma. Loş ve çalışmak için çok uygun. 1 numara fazladan ışık kaynağı gerektiğinde kullanıyorum. 3 çok yoğun aydınlatma sağlıyor, bunu genellikle birşeyleri detaylı incelemem gerektiğinde kullanıyorum. 4 ise hareket edebilen, spot gibi odaklanmış, sarı ışık veren bir aydınlatma. Pek tercih etmesemde bit pazarından 10 TL'ye almıştım. 5 ise mikroskop aydınlatması ama ben zaman zaman bunu 2 numaralı ile birlikte loş bir ortam oluşturmak için kullanıyorum.

1704115623187.jpeg

Aydınlatma güzelmiş, memnun musunuz? Floresan mı bu? Varsa link alabilir miyim?

Evet çok memnunum. Bunlar hem çok uygun fiyatlı hem de doğrudan 220 V ile çalışıyor, birbirlerine paralel bağlanabiliyor. Trafo, sürücü vs uğraşmıyorsunuz. Üzerinde küçük birer açma kapama düğmesi de vardı ama iptal ettim. Ürünün adı: Cata CT-2468B 12 Watt T5 Ledli Bant Eklenebilir Armatür 6400K Beyaz Işık.

1704123124001.png

İki masada da üçer tane var. Duvardaki işaretlediğim 2li anahtara bağlılar. Led barlardan bir tanesi (ortadaki) sağdaki anahtara, diğer ikisi (öndeki ve arkadaki) soldakine bağlı. Böylece masada 3 kademeli bir aydınlatma oluyor. 3. kademe oldukça kuvvetli.

Ayrıca soldaki silikon padlerden de çok memnunum. Nihale olarak satılıyorlar ve çok ygun fiyatları var.

Fıstık gibi ortam .
Kafa karıştıracak şeyler yok .
Zaten pekçok profesyonel elektroniçi çalışma masanızı sadeleştirin gereksiz malzemelerin kalabalık yapmasına engel olun, bu konsantrasyonunuzu artırır diye tavsiyeleri var.

Dediğim gibi bu masa daha sakin. Diğer masa biraz daha yoğun. Ama genel olarak sakin masa seviyorum ve mümkünse herşeyi duvara filan asmaya çalışıyorum.

Sıcak hava + Havya2 + 15V güç kaynağı (YIHUA 853D +) resimde görünmeyen üst sol köşede duruyor. Kabloları yeterli oluyor.
Hotplate, pompa, fırça vb alet edevat da çekmecelerde duruyor. Lazım olunca çıkartıyoruz.

Son düzenleme:
Evet çok memnunum. Bunlar hem çok uygun fiyatlı hem de doğrudan 220 V ile çalışıyor, birbirlerine paralel bağlanabiliyor. Trafo, sürücü vs uğraşmıyorsunuz. Üzerinde küçük birer açma kapama düğmesi de vardı ama iptal ettim. Ürünün adı: Cata CT-2468B 12 Watt T5 Ledli Bant Eklenebilir Armatür 6400K Beyaz Işık.

28238 eklentisine bak

İki masada da üçer tane var. Duvardaki işaretlediğim 2li anahtara bağlılar. Led barlardan bir tanesi (ortadaki) sağdaki anahtara, diğer ikisi (öndeki ve arkadaki) soldakine bağlı. Böylece masada 3 kademeli bir aydınlatma oluyor. 3. kademe oldukça kuvvetli.

Ayrıca soldaki silikon padlerden de çok memnunum. Nihale olarak satılıyorlar ve çok ygun fiyatları var.
Gayet güzel, ledler galiba 90cm, benim raf 70cm, kısası vardır umarım.
Kısası varmış 8watt ve 3200K nasıldır acaba?

buda 6400K sı

Son düzenleme:

28238 eklentisine bak

Ben aynı aydınlatmayı monitörün arkasında kullanıyorum. Gece çalışırken doğrudan ışık gelmediği için, ortama iyi bir ışık veriyor.

Gayet güzel, ledler galiba 90cm, benim raf 70cm, kısası vardır umarım.
Kısası varmış 8watt ve 3200K nasıldır acaba?

buda 6400K sı

Ben ofiste gün ışığı (3000-3500K), labaratuvar ortamında beyaz ışık (6000K + ) seviyorum. Detayları daha rahat gösteriyor. 3200K biraz sarı kalabilir.

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back