EasyEDA hakkında..

m.yildizili

Aktif Üye
PCB tasarımı yaparken auto router yolları neden bu şekilde yapıyor ?
halbuki kocaman yer ama illaki ikisinin ortasından girecek. Bunun bir ayarı var mı ? tek tek düzeltmek işkence gibi vallahi..
1703874308083.png

Mantıklı mı bilmiyorum ama yolları o aralığa göre kalın çizersen sığmayacağı için başka yerden geçirir.

O tip ayarları DRC (design rule check) menülerinden yapabiliyorsun. Mesela yol ile pad arasındaki minimum boşluk ayarını arttırabilirsin. Ama bence asıl çözüm o değil. Asıl çözüm auto router kullanmamak. En tecrübesiz bir insanın yaptığı PCB bile auto router'in yaptığından iyi oluyor. Autorouter ne zaman gerekli? Eğer 16 katmandan oluşan bir PC anakartının PCB si yapılıyorsa ve on binlerce yol varsa, o zaman auto router kullanılır ve o işi yapan yazılım da (Allegro) yıllık abonelik ile çalışıyor ve fiyatı yılda 100 bin dolar.

Aslında çokta spesifik bir devre değil ama auto router ile saniyeler içinde yollar çiziliyor diye yapıyordum ama bu tarz sorunlar deli ediyor. tek tek çizmeye kalktığımda nereye gideceğimi unutuyorum bazen kılavuz çıkıyor bazen çıkmıyor. Sanırım bu işi de Altium Designer güzel yapıyor ama oda para. Ben asgari ücret ile çalışan bir elemanım kalkim nasıl onlara para harcayayım ?

1703877182786.png

KiCad ile bu PCB çok rahat yapılır, hiç bir sorun da çıkmaz. Altium'a 500 bin TL vermeye gerçekten hiç gerek yok :)

KiCad kullanmadım genelde tüm pcbleri EasyEDA ile yapıyorum alıştım artık. Bu örnek bir pcbydi tek sıkıntım auto router.

@taydin hocam özel değilse sizin kullandığınız programı öğrenebilir miyim ? Yada ücretsiz ben olsam şunu kullanırdım dediğiniz ? (KiCad hariç onu indirdim kuruyorum)

@taydin hocam özel değilse sizin kullandığınız programı öğrenebilir miyim ? Yada ücretsiz ben olsam şunu kullanırdım dediğiniz ? (KiCad hariç onu indirdim kuruyorum)

Uzun zamandır PCB tasarlamadım, ama hazır kurulu olarak KiCad dışında bedava program yok. Proteus var lisanslı.

Şema tarafını düzgün çizerseniz klavuz
her zaman görünür olacaktır.
Hep elle çiziyorum. Çok defa yeniden
başlıyorum. Ama klavuz çizgileri hiç
kaybolmuyor.
EasyEDA Pro kullanıyorum. İşlemlerinizi
"mil" olarak yapmaya çalışın. Çok
komponentin ölçüsü inch üzerinden.
Ayrıca yol kalınlığınız ve via büyüklüğü
epeyce küçük.

Ek:
Malzeme yerleşimi yaklaşık bittikten
sonra gnd için bakır alan oluşturun.
Çiziminiz süper kolay olacaktır.

Son düzenleme:
Şema tarafını düzgün çizerseniz klavuz
her zaman görünür olacaktır.
Hep elle çiziyorum. Çok defa yeniden
başlıyorum. Ama klavuz çizgileri hiç
kaybolmuyor. (EasyEDA ile)
Evet, biraz da şemaya bağlı oluyor karışıklık. Komponentlerin dizilimi de çok önemli. Kılavuz çizgisi sorununa gelirsek her zaman değil. Sanırım bu sorun benim pc ile de olabilir. Program saatlerce açık kaldığında yapıyor ve kapatıp açtığımda düzeliyor. Ama sanırım auto routera elveda zamanı geldi.

1703879673712.png

Elle çizdiğinde bu sorun oluyor mu? Not: hiç Autorouter çizmedim. Aynı programı bende kullandığım için merak ettim.

Aslında çokta spesifik bir devre değil ama auto router ile saniyeler içinde yollar çiziliyor diye yapıyordum ama bu tarz sorunlar deli ediyor. tek tek çizmeye kalktığımda nereye gideceğimi unutuyorum bazen kılavuz çıkıyor bazen çıkmıyor. Sanırım bu işi de Altium Designer güzel yapıyor ama oda para. Ben asgari ücret ile çalışan bir elemanım kalkim nasıl onlara para harcayayım ?

28147 eklentisine bak
Bu PCB de, röle alt yüzde mi?
Galiba alt çizimi görmüyoruz. Pro
versiyonu kullanın bence. Alt yüzü
çevirip çizebiliyosunuz.

Eğer PCB imalat firmasına sipariş
verecekseniz bu uygulamayı; gnd için
bakır alan oluşturun, hem üst kısma
hem de alt kısma.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back