Elektronik proje önerisi.

Ceza = (Transistor*3) + (Diyod sayisi*2) + Direnc sayisi + Kondansator sayisi

Kimse ilgilenmemiş sanki.
İlkel bir yapılanma ile bu şekilde.
Analizini deneyen arkadaş yapsın.
36382 eklentisine bak

Ceza = (Transistor*3) + (Diyod sayisi*2) + Direnc sayisi + Kondansator sayisi
Ceza = (5*3) + (2*2) + 11+ 4
Ceza=34 puan
bakalım daha düşük puan alan olacak mı?:)

Aslinda kazanana ufacik da olsa hediye verilen bir organizasyon yapabilsek cok dikkat cekici bir baslik haline gelebilir. Meslege yeni baslayanlara da tasarim cesitliligi gormek adina da guzel bir bolum olur.

Haftanin yarismasi ya da Ayın yarismasi. Kazana'na ..... firmasindan xxx TL lik indirim gibi. Firma da reklamini yapmis olur. Minicik bir sponsorluk.

Aslinda kazanana ufacik da olsa hediye verilen bir organizasyon yapabilsek cok dikkat cekici bir baslik haline gelebilir. Meslege yeni baslayanlara da tasarim cesitliligi gormek adina da guzel bir bolum olur.

Haftanin yarismasi ya da Ayın yarismasi. Kazana'na ..... firmasindan xxx TL lik indirim gibi. Firma da reklamini yapmis olur. Minicik bir sponsorluk.
çok yıllar önce böyle bir mini yarışmadan tornavida takımı kazanmıştım zorda kalmadıkça hâlâ kullanmıyorum vitrinde hatıra olarak duruyor :) manevi değeri daha çok yani

Her iki tasariminda ledin 2 kereden daha fazla yanma sorunu/ihtimali var. (Glitch var) Kapasitorlerin degerlerine bagli.
Daha dogrusu ikinci osilator frekansi birincinin 2 katindan fazla olursa ledde glitch kacinilmaz. 2 katindan az olursa da flashda simetri bozulur.

Bakalim daha sorunsuz tasarim gelecek mi?

Son düzenleme:
Benim devreye analiz bekliyordum lakin pek yorum gelmedi.

iki yanıp sönen ve bekleyip sonra tekrar iki kere yanıp sönen led devresi.
C1 Bekleme süresini belirler. C2 ise yanıp söneceği süreyi belirler. C3, C4 nekadar hızlı yanıp söneceğini belirler (Kaç kere yanıp söneceğini hız etkiler).

Simulasyonu yaptım. Marjinal çalışıyor. LED üzerindeki voltaj 1.9 V ile 2.3 V arasında değişiyor ve çok kısa süren üçüncü bir pals daha var. Gerçek devrede LED orada da yanacaktı, ama bu yanış görünmeyecekti. Yani orada bir marjinal timing var, orayı biraz rahatlatmak lazım :)

Ama tasarım güzel. İlk flip flop gate sinyali, ikinci flip flop LED'i toggle ediyor. İki tane diyot ile de AND gate oluşturulmuş.

1727383599108.png

Simulasyonu yaptım. Marjinal çalışıyor. LED üzerindeki voltaj 1.9 V ile 2.3 V arasında değişiyor ve çok kısa süren üçüncü bir pals daha var. Gerçek devrede LED orada da yanacaktı, ama bu yanış görünmeyecekti. Yani orada bir marjinal timing var, orayı biraz rahatlatmak lazım :)

Ama tasarım güzel. İlk flip flop gate sinyali, ikinci flip flop LED'i toggle ediyor. İki tane diyot ile de AND gate oluşturulmuş.

36393 eklentisine bak
Aslında bir transistöre daha kıyıp invert çıkış yapmak verimli olurdu yada darlington yapılabilirdi. Böylece diyodu kısadevre etmek yerine kollektöre seri bağlanabilirdi.
3 puan kaybetmemek için böyle yaptım (Ne önemi warsa artık)

Aslında bir transistöre daha kıyıp invert çıkış yapmak verimli olurdu yada darlington yapılabilirdi. Böylece diyodu kısadevre etmek yerine kollektöre seri bağlanabilirdi.
Senin tasarımında yükseliş ve inişler daha keskin. :)

röleler ile yapsana transitor yok. :)

Forum istatistikleri

Konular
6,623
Üyeler
2,719
Son üye
oatmealcrazycake

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back