Elektronik Yük Devresi Tasarımı

Yüksek ve ters akım korumalı ve bazı değişiklikler ile nihai şema bu şekildedir.

Neden 150w?
Kullandığım mosfet IRFP250N, 25° 214w Power Dissipation değerine sahip fakat fakat bu laboratuvar ortamında sağlanmış. Tabi elimdeki mosfetlerin patates olma ihtimali de var. Gerçekte transistor üzerinde 75w harcadığımda soğutucu 70° iken transistorün kılıfı 120° yi buluyor.
Biraz araştırdım. Aynı transistörü kullanan çinliler transistör başına 75w, yine aynı mosfeti kullanan rigol marka cihaz 10 transistör için 250w, yani transistor başına 25w olarak sınırlandırmış. Ben kendi testlerimi 50w üzerinden yaptım. Tek transistor ile Benim soğutucum üzerinde 50w ile kılıf sıcaklığı 80° yi geçmedi.

Peki 4 transistör neden 200w değil?
Aslında beni 150w ta sınırlandıran soğutma çözümüm.
Kullandığım soğutucu amd stok soğutucu. Amd 65w olarak belirlemiş. Ben yüzeyini biraz daha arttırıp fan devrinide arttırdığım için 150w testinde soğutucu 72°, transistor kılıfı 88 dereceyi geçmedi. 200w a yaklaştıkça soğutucu ve transistör kılıfı arasındaki makas dramatik şekilde açılıyor. Kılıf 130 dereceyi buluyor.
Tasarım aşamasında soğutucuyu 2. Plana attığım için devrenin tam potansiyeline ulaşamadım.150w için 4. Transistöre aslında gerek bile yok. soğutamadıktan sonra çok transistörün anlamı yok.

Neden 15 amper?
Yine burada minimalist yaklaşımım yüzünden transistor (tanesi 30A) potansiyelin çok altında kaldım.
Panelmetre, kablolama, devre tasarımı, klemens vs. Daha yüksek akımlar için uygun değildi.

Neden 100 volt?
Benim için gayet yeterliydi:D
kutum da tamamen alüminyum olduğu için, aslında izole fakat yine de güvenlik açısından 100v bile aslında biraz fazla.
IRFP250N in Drain-to-Source Breakdown Voltajı 200v
Girişte kullandığım 14mm varistör dc 100v üzerinde iletime geçmeye başlayıp 110v civarı sigortayı attırıcağını umuyorum.
17290 eklentisine bak17291 eklentisine bak17292 eklentisine bak
Hocam şemada gördüğüm BR2 10A köprü diyotu ares çiziminde göremedim. Şema ile pcb arasında fark mı var?

Hocam şemada gördüğüm BR2 10A köprü diyotu ares çiziminde göremedim. Şema ile pcb arasında fark mı var?
Şema ile pcb arasındaki tek fark br2 ve c6'nın dışardan bağlı olması. Sebebi de benim kullandığım 35 amper köprü diyotun pcb ye sığmaması. Ac giriş opsiyonel olduğu için kullanmak şart değil.

Şema ile pcb arasındaki tek fark br2 ve c6'nın dışardan bağlı olması. Sebebi de benim kullandığım 35 amper köprü diyotun pcb ye sığmaması. Ac giriş opsiyonel olduğu için kullanmak şart değil.
Hımm anladım. Acaba bana AC kısmı lazım olur mu :dusun1:

Ön panelde fuse 15a yazısının solunda arkada kutu birleşimi için bir mekanik bağlantı var. Bunu nasıl yaptın? Önden nerdeyse hiç belli değil.

Ön panelde fuse 15a yazısının solunda arkada kutu birleşimi için bir mekanik bağlantı var. Bunu nasıl yaptın? Önden nerdeyse hiç belli değil.
Resimdeki gibi L demirler var. Ön ve arka panele gelen delikleri 3mm delip hafif havşaladım. 3mm alüminyum tel geçirip çekiçle ezdim. Perçin gibi yani ama ortası delikli değil. Sonra da zımparayla sildim. Gerçi tam silememişim. Sağda da aynısından var ama onu iyi silmişim. L demirin diğer yanına 90 decere tarafında da m3 diş açıp kutunun yanından vida ile sabitledim.
1.PNG

2.PNG

Teşekkürler. Ben komple kutu yapmaktan vazgeçtim. Hem üşeniyorum hemde malzeme olmadığı için hakı pohunu geçecek. Sadece ön ve arka paneli alüminyum ile işleyeceğim.

Teşekkürler. Ben komple kutu yapmaktan vazgeçtim. Hem üşeniyorum hemde malzeme olmadığı için hakı pohunu geçecek. Sadece ön ve arka paneli alüminyum ile işleyeceğim.
Elinde artık malzeme ve ekipman yoksa malesef öyle oluyor.
Malum firmada güzel kutular var fakat o da tek olmanın avantajını doyasıya yaşıyor.
hazır alıp Üzerine çalışacağın kutu nasıl bir şey?

Son düzenleme:

Linkteki kutu hoşuma gidiyor.

Linkteki kutu hoşuma gidiyor.
5 amper trafo için yükseklik kurtarmaz gibi. içten içe 7.5 cm diyor.

5 amper trafo için yükseklik kurtarmaz gibi. içten içe 7.5 cm diyor.
Elimde var bir tane bu kutudan. Kutu içerisinde bir şase zemini var. Onu kesersem 200W gibi trafo (80mm) sıfıra sıfır sığıyor. Gerçi elimde bir küçük trafo var. 30V da 5A vermez ama 30V 5A pratikte gerçekten bana lazım olur mu diye düşünüyorum. Küçük trafo 80-100w gibi. 20V ile 5A verecektir heralde :cheeky2:

Elimde var bir tane bu kutudan. Kutu içerisinde bir şase zemini var. Onu kesersem 200W gibi trafo (80mm) sıfıra sıfır sığıyor. Gerçi elimde bir küçük trafo var. 30V da 5A vermez ama 30V 5A pratikte gerçekten bana lazım olur mu diye düşünüyorum. Küçük trafo 80-100w gibi. 20V ile 5A verecektir heralde :cheeky2:
bence 200w olanı sığdırmaya çalış. anlık 5 amper verebiliyor olsa bile 1 saat içinde çok fazla ısınıyor. bende yıldırım ve mervesan 30v 5 amper ayarlı güç kaynakları var. içlerindeki trafolar kocaman 200- 250w vardır. benim 30v 5 amper güç kaynağında kullanmayı düşünüp test edip olur dediğim trafonun neredeyse 2 katı:D ben de vaz geçtim.

Son düzenleme:
Bence yeni konu olsa daha iyi olur. Burada tasarlanan yük baya yüksek kapasiteli, nispeten karmaşık bir devre, aceminin yapabileceği bir devre değil bence. Biz en temel devreyi istiyoruz.

• Beğen
Reactions: clc
Bence yeni konu olsa daha iyi olur. Burada tasarlanan yük baya yüksek kapasiteli, nispeten karmaşık bir devre, aceminin yapabileceği bir devre değil bence. Biz en temel devreyi istiyoruz.
Benim canıma minnet. Daha az malzeme daha az çizim. :katil2:

İşi ilerlettikten sonra bu konuyu açanın yaptığı elektronik yük yapılabilir. Ama elektronik yükün nasıl çalıştığını anlamak için önce mutlaka şunu sıfırdan yapmak lazım.

Mesela buradaki devreyi çizerken çizen kişi kendi ihtiyaç ve tecrübesine göre işini görmüş. Bunu gerçekten yapıp koy kullan seviyesi, ama önce kendi ihtiyacını çözmen lazım. Mesela birisi çıkıp ben transient response bakacağım güç kaynağımda şak şak referans değişsin derse o zaman ona uygun tasarıma girmek lazım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back