Elektronik Yük Projesi Denetleyici Seçimi

Peki bir şey daha sormak istiyorum. Bu modül üzerindeki pcb tip anten, metal bir kutu içerisinde yeterli performans sağlar mı? Ev içinde yan odalardan sorun yaşatır mu? Bu konuda tecrübeniz var mı?

Peki bir şey daha sormak istiyorum. Bu modül üzerindeki pcb tip anten, metal bir kutu içerisinde yeterli performans sağlar mı? Ev içinde yan odalardan sorun yaşatır mu? Bu konuda tecrübeniz var mı?
ben bilerek bir altınkayanın aleminyum buat kutusnun içine koymuştum acaba wifi bağlanacak mı diye aynı yerde metal kutu içinde wifi bağlantısı kuramuyıyordu kutudan çıkınca kurabiliyordu.

ama biraz kalın bir kutuydu.

Modul olarak kullanırsak usb bağlantısı yapabilir miyiz?

1672598658358.png

Yoksa kırmızı içine aldığım entegre usb uart gibi bir şey mi?

Modul olarak kullanırsak usb bağlantısı yapabilir miyiz?

21466 eklentisine bak
Yoksa kırmızı içine aldığım entegre usb uart gibi bir şey mi?
aynen öyle usb/uart.
ama ben o micro usb soketi sevmiyorum çok bozulmaya/gevşemeye müsait ben esp32 ile yapacak olursam ya BT ile iletişim kurdururum yada uart hattına kendim çevirici takıp çıkarırırım zaten esp32 üstündeki usb soketini kutu dışına çıkarıp estetik bir görüntü oluşturmakta zor.

O zaman 32U anten desteği nedeni ile daha iyi bir seçim olabilir.

21467 eklentisine bak
hem pcb hem harici anten destekleyen esp32'ler var onlardan seçelim abi.
böyle

Neden böyle bir tercihte bulunuyorsunuz ? Geliştirme kartı ile 3.3V regülatör, usb-uart ve kolay sök-tak avantajı var. Dez avantaj nedir?
bende karttan ziyade modül tarafındayım.
zaten biz bi tasarım yapıyoruz birde o tasarımımıza 2. bir çinlinin becerisine kalmış tasarım daha ekliyoruz ben o yüzden hoşlanmıyorum hazır kart kullanmaktan.

Piyasada yaygın satılan geliştirme kartları genellikle ESP32 WROOM 32D/E işlemcili oluyor ve orjinal modül ve kaliteli işçilikle üretildiklerini bilmek zor. Besleme tarafında da y,ne ucuz ve kaliltesiz regülatörler kullanılabiliyor. Mesela elimdeki gelişitrme kartlarından bazıları manuel olarak butona basarak boot moduna sokmadan yazılım kabul etmiyor.

Modül kullanarak ve modülü bildik bir yerden alarak bunların hepsinin önüne geçmek mükün oluyor. Ayrıca düşük enerji tüketiml projeler tasarlanabiliyor. Modül tarafında bol seçenek olması da cabası. Bunun bir çözümü orjinal DevKitC kartlarıyla çalışmak olabilir.

Ancak çok problem mi? Hayır değil. B proje özelinde yüksek frekans ya da düşük enerji tüketim vb. ihtiyaçlar da yok. Her dk yazılım yüklenmeyecek. Herhangi bir klon geliştirme kartı da olur. Ben şahsi tercihimi söyledim.

Önerimi şöyle günclleyeyeim. Mikrokontrolcü kartını ayrı bir modül olarak planlayalım. Analog karttan ADC DAC ve Mikrokontrolcü çıkışları için ayrı seçenekler olsun:

1- Hepsi ESP32 gelişitirme kartına bağlanacak. Kartın dahili DAC ve ADCsi kullanılacak.
2- ADC ve kontrol gelişitirme kartına, DAC harici (geliştirme kartı ile DAC arasında bağlantı olacak)
3- Konrol gelişitirme kartına, DAC ve ADC harici (geliştirme kartı ile DAC ve ADC arasında bağlantı olacak)
4- Üzerinde ESP32 modül, DAC ve ADC olan bir kartına. İstenirse DAC ve/veya ADC boş bırakılabilecek. Jumper ile konfigüre edilecek.

1,2 ve 3 numaralı seçeneklerde özel PCB olmayacak. Piyasadaki hazır kart/modüller alınıp kablolarla birbirine montajı yapılacak.
4 numaralı seçenek için bir PCB çizilecek. Devre ve PCB'nin tasarımı için çizecek arkadaşa (Ahmet? ) destek olabilirim.

Tüm konfigürasyonlar varsayılan harici DAC ve ADC entegreleri için yazılım üzerinde desteklenecek. Böylece isteyen istediği seçeneği uygulayabilir.

Piyasada yaygın satılan geliştirme kartları genellikle ESP32 WROOM 32D/E işlemcili oluyor ve orjinal modül ve kaliteli işçilikle üretildiklerini bilmek zor. Besleme tarafında da y,ne ucuz ve kaliltesiz regülatörler kullanılabiliyor. Mesela elimdeki gelişitrme kartlarından bazıları manuel olarak butona basarak boot moduna sokmadan yazılım kabul etmiyor.

Modül kullanarak ve modülü bildik bir yerden alarak bunların hepsinin önüne geçmek mükün oluyor. Ayrıca düşük enerji tüketiml projeler tasarlanabiliyor. Modül tarafında bol seçenek olması da cabası. Bunun bir çözümü orjinal DevKitC kartlarıyla çalışmak olabilir.

Ancak çok problem mi? Hayır değil. B proje özelinde yüksek frekans ya da düşük enerji tüketim vb. ihtiyaçlar da yok. Her dk yazılım yüklenmeyecek. Herhangi bir klon geliştirme kartı da olur. Ben şahsi tercihimi söyledim.

Önerimi şöyle günclleyeyeim. Mikrokontrolcü kartını ayrı bir modül olarak planlayalım. Analog karttan ADC DAC ve Mikrokontrolcü çıkışları için ayrı seçenekler olsun:

1- Hepsi ESP32 gelişitirme kartına bağlanacak. Kartın dahili DAC ve ADCsi kullanılacak.
2- ADC ve kontrol gelişitirme kartına, DAC harici (geliştirme kartı ile DAC arasında bağlantı olacak)
3- Konrol gelişitirme kartına, DAC ve ADC harici (geliştirme kartı ile DAC ve ADC arasında bağlantı olacak)
4- Üzerinde ESP32 modül, DAC ve ADC olan bir kartına. İstenirse DAC ve/veya ADC boş bırakılabilecek. Jumper ile konfigüre edilecek.

1,2 ve 3 numaralı seçeneklerde özel PCB olmayacak. Piyasadaki hazır kart/modüller alınıp kablolarla birbirine montajı yapılacak.
4 numaralı seçenek için bir PCB çizilecek. Devre ve PCB'nin tasarımı için çizecek arkadaşa (Ahmet? ) destek olabilirim.

Tüm konfigürasyonlar varsayılan harici DAC ve ADC entegreleri için yazılım üzerinde desteklenecek. Böylece isteyen istediği seçeneği uygulayabilir.
O zaman şu fikir nasıl;

Geliştirme kartı için header bağlantısı padlerini çizip arada kalan alanada geliştirme kartındaki devreyi çizeyim. İsteyen Bizim pcb ye modül lehimlesin, isteyen geliştirme kartı taksın.

Harici adc ve dac ı kesinlikle opsiyon olarak eklemeyi planlıyorum.

Haklısınız. Şurada yazmıştım.

Özdisan, Ekom ve Empastore uygun kaynaklar ancak bu tedarikkçilerde geliştirme kartı olarak bakınca stokta bulmak ya da uygun fiyatlı bulmak zor oluyor. Orjinal geiştirme kartları pahalı olabiliyor. Ayrıca benim S3 işlemcili kartlar 4 haftada gelmişti. modül bulmak biraz daha kolay ve ucuz.

@Endorfin35+ abi burada şöyle bir sorun çıkıyor ortaya.
geliştirme kartı takınca direkt usb'den veri alabilir hale geliyor üstündeki usb/uart çevirici ile.
ama modül olarak takarsak ayrı bir çevirici koymalıyız 3V3 regülatör olmalı reset için bir çekme direnci en için kısa süreli bir delay(5-10ns) devresi.

yine yapılır fakat pcb çorba olur gibi geliyor bence 2 farklı kontrol kartı pcb'si oluşturalım isteyen kart isteyen modül olanı kullanır boyutları aynı tutarız kutusu konusunda bir sorun olmaz isteyen/elinde olan ona göre hareket eder.

Bence CH340 eklemek zor bir iş değil. Eklenebilir PCB'ye.
Alternatif olarak programl yükleme her gün olacak birşey de değil. CH340 ile uğraşmayalım diyorsanız, sadece UART ve boot, reset düğmeleri ekleriz. Modül kullanan TTL dönüştürücüyle programı atar. Sonrasında güncellemeler web arayüzden OTA yoluyla atılır.

Bence CH340 eklemek zor bir iş değil. Eklenebilir PCB'ye.
Alternatif olarak programl yükleme her gün olacak birşey de değil. CH340 ile uğraşmayalım diyorsanız, sadece UART ve boot, reset düğmeleri ekleriz. Modül kullanan TTL dönüştürücüyle programı atar. Sonrasında güncellemeler web arayüzden OTA yoluyla atılır.
o zamanda usb haberleşmeli kullanmak isteyen her zaman uart çevirici kullanmak zorunda kalır.
pcbye uart çevirici eklersek usb bağlantı noktası ekleyeceğiz vs. pcb kalabalık olacak.
belki bizim için kalabalık olması sorun değil fakat yeni öğrenmeye başlamış bu projeyi yapmak isteyen birinin kafasını bir hayli karıştıracaktır.

2 farklı pcb hem daha sade olacaktır hemde çok küçük boyutlara sığabiliriz 50x50mm max.

projeyi sipariş etmek isteyen biri
10x10
5x5
pcb sipariş edecek diyelim jlc pcb'den
5$
2$
3.18$
+GÜMRÜK VERGİSİ
14-15 dolara mal edebilir.

Bence 2 ayrı pcb gereksiz. Mosfet modulu 100x80 oldu. Ve bu bence belirleyici. Kontrol katı ve güç katıda aynı ölçülerde olmalı ki kule montaj yapabilelim.

Esp32 konusunda çoğunluk hem fikir dşye düşünüyorum. O halde bir blok şema ile isteklerimizi planlayalım.

Esp32 konusunda çoğunluk hem fikir dşye düşünüyorum. O halde bir blok şema ile isteklerimizi planlayalım.
ben değilim ama oy çokluğu.
ben delikli plaket ile 32F103 dahil edebilirim :katil2: wifi istersem 07 veya 01 kullanırım bluetooth istersem hc05.

ama yine de esp32 ile yapacak gibi geliştiririm bir yere kadar.
ESP32 kötü veya kullanılmaz demiyorum, ben STM öğrenmekte olduğum için stm kullanmak istiyorum.

Benim genel olarak görüşüm bir protokole sadık kalalım veya kendi protokolümüzü oluşturalım.
SCPI-SMbus vs.

Veya her türlü data hattından yazılabilir bir data bus oluşturalım.
mesela ben bir adaptör üreticisiyim HMI olan bir sistemim var ilave olarak çıkan adaptörümü yüke bağlayıp denemek istiyorum I2C üstünden de aynı data bus işlenmeli.

veya motor sürücü üretiyorum ben endüstriyel elektronikçiyim bildiğim bir uart var birde 485.
bu protokoller ile de çalışlabilmeli.

kendi ekranından ne yapılabiliyorsa karşıdaki uygulamadanda aynı kontrollü yapabiliyor olmalyıız.
birkaç farklı ekran tipini desteklemeli GLCD, Nextion, I2C OLED, I2C LCD, LCD PARALEL, SPI OLED, SPI GLCD.

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back