Elektronik Yük Projesi Denetleyici Seçimi

Selam millet. Valla durum şöyle. Yağ var, un var. Şeker var... Bir karıştırsak helva olacak ama vakitsizlikten ben karıştıramıyorum. İşten kafamı kaldıramıyorum desem yeridir. Birde işte te benzer şeyler ile uğraşınca kafam kaldırmıyor...

@Semih bu tarafa yolun düşerse, denemek istersen güç modülünü benden alabilirsin.

Ben güç modulünde değişikliğe gidiyorum. E-yüke ihtiyaç oluştu ve gücün yüksek olması daha önemli. Yine modüler genişletilebilir, modül başına bir mosfet, min. 10A ve 100W olacak şekilde bir şey deneyeceğim. Kontrol kısmı da data loger gibi çalışacak, çok sayıda voltajı ve veriyi SD karta yazabilecek bir şey yapmayı umuyorum.

Ben güç modulünde değişikliğe gidiyorum. E-yüke ihtiyaç oluştu ve gücün yüksek olması daha önemli. Yine modüler genişletilebilir, modül başına bir mosfet, min. 10A ve 100W olacak şekilde bir şey deneyeceğim. Kontrol kısmı da data loger gibi çalışacak, çok sayıda voltajı ve veriyi SD karta yazabilecek bir şey yapmayı umuyorum.
bence bu sd kart vs. tarihe eser artık wifi&bluetooth&rf gibi çözümler üretmek bence daha kolay olur.

mesela hiç yormadan JDY-40 ile full izole uart ile pc haberleşmesi yapıp minik bir uygulama ile grafik çıkarma bile yapabiliriz

bence bu sd kart vs. tarihe eser artık wifi&bluetooth&rf gibi çözümler üretmek bence daha kolay olur.

mesela hiç yormadan JDY-40 ile full izole uart ile pc haberleşmesi yapıp minik bir uygulama ile grafik çıkarma bile yapabiliriz
%100 katılıyorum. Yalnız ben atmega ve arduino kütüphanelerine mahkumum şu an. Öğrenmeye zaman ayıramıyorum bu ara ve bildiğimle bu şekilde tamamlamaya çalışacağım. sd kartta saklanan deney verisini grafiğede dökebilirim bilgisayarda. Temel verilere ekrandan da ulaşılabilir.

Aslında bu işin en kolay yolu ESP32 + Micropython ve PC tarafında Python+seaborn/matplotlib gibi chart kütüphanesi.
Esp32 wifi/BT bağlantısı, hız ve micropython çalıştırdığı için ideal,
PC tarafında ise işletim sistemi bağımsız olması açısından Python bence en kolayı. Gerçi grafik arayüz olmaması sıkıntı ama bir şekilde çözülür. PC yerine raspberry pi'ye de atabilir datayı. Önemli olan bir yere aktarması.

%100 katılıyorum. Yalnız ben atmega ve arduino kütüphanelerine mahkumum şu an. Öğrenmeye zaman ayıramıyorum bu ara ve bildiğimle bu şekilde tamamlamaya çalışacağım. sd kartta saklanan deney verisini grafiğede dökebilirim bilgisayarda. Temel verilere ekrandan da ulaşılabilir.
JDY-40 özel bir programlama methodu istemiyor diyelim kablolu bir uart iletişimin var kes kabloyu ortadan 2 tarafa da JDY-40 koyunca kablosuz uart iletişimi elde ediyorsun

JDY-40 özel bir programlama methodu istemiyor diyelim kablolu bir uart iletişimin var kes kabloyu ortadan 2 tarafa da JDY-40 koyunca kablosuz uart iletişimi elde ediyorsun
Doğru ama karşıda da bir jdy-40 olmalı. Esp32'de ise karşıda wifi /modem/BT/cep telefonu gibi alternatif daha fazla. İkinci bir jdy-40 modül ve seri porta ihtiyaç yok.

Doğru ama karşıda da bir jdy-40 olmalı. Esp32'de ise karşıda wifi /modem/BT/cep telefonu gibi alternatif daha fazla. İkinci bir jdy-40 modül ve seri porta ihtiyaç yok.
olabildiğince basit ilave bir software detayı eklemeden en pratik jdy40 ile olur abi verici taraf atmega+jdy alıcıya da ch340/cp2102+jdy40 oldu sana kablosuz tx-rx

Bence en pratik iki yolu: (her ikisinde de WiFi gerekiyor. ESP32/ESP8266/ESP32 C3)

1- MQTT ile veriyi bir brokera göndermek. Oradan farklı uygulamalarla ister loglarsınız, isterseniz grafik çizersiniz, isterseniz özel uygulama yazarsınız o veriyi tüketen.
Avantajlar:
a- Kolay ve esnek kullanım imkanı.
b- Farklı amaçlar için farklı uygulamalar geliştirebilme.
c- Çeşitli otomasyon sistemleriyle entegre edebilme.
d- Saniye'de birkaç yüz kayda kadar performans çıkabilir
e- Broker olarak herhangi bir cihaz kullanabilirsiniz (PC, Raspberry Pi, NAS vb). Kaynak ihtiyacı çok düşük.
f- Standart protokol kullanma esnekliği

Dezavantajlar:
a- WiFi ihtiyacı
b- Lokal networkte çalışır, ya da dışarıdan erişmek için port yönlendirme yapmanız gerekir

2- Bulut veritabanları (Firebase, thingsspeak vb)
Avantajlar:
c- ThingsSpeak gibi platformlarda grafik şeklinde görselleştirme araçları var.

Dezavantajlar
a- WiFi ihtiyacı
b- İnternet ihtiyacı
c- belli bir bulut platforma bağlı kalmak
d- Performans (veri/sn çok daha kısıtlı olabilir)

Bence en pratik iki yolu: (her ikisinde de WiFi gerekiyor. ESP32/ESP8266/ESP32 C3)

1- MQTT ile veriyi bir brokera göndermek. Oradan farklı uygulamalarla ister loglarsınız, isterseniz grafik çizersiniz, isterseniz özel uygulama yazarsınız o veriyi tüketen.
Avantajlar:
c- Çeşitli otomasyon sistemleriyle entegre edebilme.
d- Saniye'de birkaç yüz kayda kadar performans çıkabilir
e- Broker olarak herhangi bir cihaz kullanabilirsiniz (PC, Raspberry Pi, NAS vb). Kaynak ihtiyacı çok düşük.
f- Standart protokol kullanma esnekliği

Dezavantajlar:
a- WiFi ihtiyacı
b- Lokal networkte çalışır, ya da dışarıdan erişmek için port yönlendirme yapmanız gerekir

2- Bulut veritabanları (Firebase, thingsspeak vb)
Avantajlar:
c- ThingsSpeak gibi platformlarda grafik şeklinde görselleştirme araçları var.

Dezavantajlar
a- WiFi ihtiyacı
b- İnternet ihtiyacı
c- belli bir bulut platforma bağlı kalmak
d- Performans (veri/sn çok daha kısıtlı olabilir)
Abi müsait bir zamanında port yönlendirmeye değinir misin bir türlü başaramıyorum(superonline zte h3600 modem kullanıyorum)

Bence bilgisayarla kablolu-kablosuz bağlanabilme iyi bir özellik. Yalnız bu bir ek özellik olarak avantaj. Deney-test verisini, cihaz bağlantı ihtiyacı olmadan da saklayabilmeli. Micro sd kart kullanmak bu durumda çok ekonomik, pratik ve geniş bir kapasite sağlıyor. Fail-safe iyi tasarlanmış bir yapıda, cihaz, "bağla-unut" özelikte oluyor. Ardışık çok sayıda deney verisi sd kartta düzenli ve kullanışlı bir şekilde saklanabilir ve cihaz sahada daha kullanışlı olur.
Data loglama çoğu durumda gerekli olmasa da kolayca sağlanabilecek bir özellik. Tercih edilirse toplanan veri sd karttan kablosuz olarak da bahsettiğiniz yöntemlerle dışarı aktarılabilir. SD kart cihaz için en ekonomik hafıza seçeneği gibi geliyor bana. Cihazda kablosuz-kablolu veri aktarma özellikleri olsa bile geniş bir hafıza olması iyi.

Forum istatistikleri

Konular
5,933
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back