Ender 3 S1 3D yazıcı + Lazer Markalama

Önemli olan flux sürdükten sonra lehim yapılabiliyor mu? Yapılabiliyorsa işlem tamamdır bence. Multimetre ile çalışmaması, ısya bağlı oluşan çok ince oksit tabakasından olabilir. İşte flux sürüp lehim yaparsan, flux o oksit tabakasının icabına bakacak zaten.
Elimde flux yok abi. Dandikten bir pasta vardı onunla denedim, birde çam reçinesinden kendi yaptığım flux ile denedim. Hiç bir şekilde lehim tutmuyor. :(

Son düzenleme:
Power'ı 100% e kadar çıkarttım. Kazımada sorun yok. Bakırı görüyorum ama nedense probları değdirince kısadevre ölçümü için bastırmam gerekiyor.
Her halde bakır yüzeyinde göremediğim bir katman kalıyor. Power'ı daha fazla yükseltemem ama baskı hızını düşürerek lazerin pcb ye daha fazla temasını sağlayabilirim sanırım.
Dayanikli soldermask yerine spray boya ile boyali bakirli plaket uzerinde deneme yapmanda fayda var.
Lazer isini solder maski tamamen asindiramamis ve boyanin rengini soldurmus diye anliyorum.

Dayanikli soldermask yerine spray boya ile boyali bakirli plaket uzerinde deneme yapmanda fayda var.
Lazer isini solder maski tamamen asindiramamis ve boyanin rengini soldurmus diye anliyorum.
Bu gün yarın onuda deneyeceğim abi. Afet yüzünden eve gidemez oldum. Çok iş var iş yerimde. Eve sadece uyumaya gidip geri dönüyorum işe. Bir kaç gün yoğun tempo olacak.

Pcb yi akrilik spray boya ile boyadım.

Üstteki kazıma işlemi;
Run Count: 1
Power Rate: 80%
Work Speed: 1500 mm/min

Alttaki kazıma işlemi;
Run Count: 2
Power Rate: 100%
Work Speed: 500 mm/min

Olarak yapıldı.
Her türlü kazınan katmanın üzerinde bir tabaka kalıyor. Kazınan katman ile işimiz olmadığından eğer asite attığımızda bu katmanı aşıp bakırı eritebilirse sorun olmayacak.
Bizim işimiz boya ile kapalı yolların altındaki bakır ile. Oraya lazer değmediği için boyayı çıkardığımızda temiz olmasını bekliyorum.

20240218_130926.jpg

Eritme işlemi başarılı.
20240218_132601.jpg

Yolların üzerindeki boyayıda bulaşık teli ile kazıdım. Gayet iyi görünüyor.
Artık tek taraflı pcb lerimi bununla yapabilirim ama öncesinde denemem gereken bir şey daha var. 0.2mm ye kadar ince yollarıda yapabiliyor muyum ona bakacağım.

20240218_132821.jpg

Gayet guzel. Eger delikleri elle deleceksen delik caplarini da cizim asamasinda olmasi gereken capta degil de 0.2 -0.3 mm yaparsan matkap ucu icin nokta atmis olursun ve tam merkezden delebilirsin. Mevcut durumda delik delerken merkezden kacirirsin.

Bir de boya renginin sonuca etkisi var mi denenebilir.

Gayet guzel. Eger delikleri elle deleceksen delik caplarini da cizim asamasinda olmasi gereken capta degil de 0.2 -0.3 mm yaparsan matkap ucu icin nokta atmis olursun ve tam merkezden delebilirsin. Mevcut durumda delik delerken merkezden kacirirsin.

Bir de boya renginin sonuca etkisi var mi denenebilir.
Abi delikler tam eleman bacaklarına göre. O deliklerin çapınca uç kullanınca pek sorun olmuyor.
Eğer delkleri küçük bırakırsam sürtünme sırasında uç bakırada temas eder. Buda uç kırma riskini yükseltiyor.
Benim elim alıştı artık. Her türlü deliyorum viaları.

Abi delikler tam eleman bacaklarına göre. O deliklerin çapınca uç kullanınca pek sorun olmuyor.
Eğer delkleri küçük bırakırsam sürtünme sırasında uç bakırada temas eder. Buda uç kırma riskini yükseltiyor.
Benim elim alıştı artık. Her türlü deliyorum viaları.
3d yazıcı var sende abi kendine bundan yapabilirsin

3d yazıcı var sende abi kendine bundan yapabilirsin
Filamente vereceğim parayla ondan 2 tane alırım ki zaten elimde bir tane var.

Eritme işlemi başarılı.
30670 eklentisine bak

Yolların üzerindeki boyayıda bulaşık teli ile kazıdım. Gayet iyi görünüyor.
Artık tek taraflı pcb lerimi bununla yapabilirim ama öncesinde denemem gereken bir şey daha var. 0.2mm ye kadar ince yollarıda yapabiliyor muyum ona bakacağım.

30671 eklentisine bak
Bence gayet başarılı bir sonuç olmuş eline sağlık abi. Bir de sürecin hata payından uzak ve hızlı olması da çok güzel.
Sadece benim aklıma takılan senin de test etmek istediğin kısım.
Lazerin ilerlerkenki adımlarını daha küçülterek, kazıma çözünürlüğünü arttırabileceğimiz bir ayar var mı?
Bu dediğim çözünürlük 3D yazıcının hareket eksenlerine mi bağlı yoksa lazerin kendi içindeki ışığı döndürme becerisine mi?

Kazıma işlemi için şu üç ayar var.

Run Count: 2
Power Rate: 100%
Work Speed: 500 mm/min

Run Count: kazıma işlemini kaç defa yapacağı. 2 yaptığımda lazer ilk kazımayı bitirdikten sonra başa dönüp tekrar yapıyor.

Power Rate: Lazerin gücünü belirliyor.

Work Speed ise senin sorunun cevabı. Burasa 1 dakikada kaç mm ilerleyeyim diye soruyor. Standartta 1500 bu ayar. Ben 500'e çektim ki lazer yakması gereken alana daha fazla temas etsin. Bu biraz sistemi yavaşlatıyor ama. 50mmx26mm bir pcb yi 30dk da filan kazıyabildi.

Belki bu ayarı 100 yaparak daha sert bir malzemeyi kesmesini sağlayabiliriz ama denemek lazım.

Son soruna gelecek olursak; X Y ve Z eksenlerini step motorlar ayarlıyor. Aynı filamentteki mantık. Sadece hotend yerine lazer kafa var.

Takması, çıkarması inanılmaz kolay. Yazılımda zaten menü içinde geliyor. Benim tek yapmam gereken cura yerine creality nin lazer slicer ını indirip kurmak oldu.

Pcbyi kesmeyi denesen yangın çıkar mı acaba?
Valla yukarıdaki ayarlarla 2 kere geçtim üstünden çizik bile atmadı. Work Speed i 1 yapar denerim ama yangın çıkmasa bile kendini yakar herhalde. Kafayı yakmayı göze alamam. Hediye geldi, hatırası var. :katil2:

Şimdi sırada ne kadar küçük yol basabiliyoruz onun testi :)
Bir tane pcb hazırlayıp deneyeceğim.
Tahminime göre 0.2mm yi rahat kazırım ama asitte boya eriyebilir.

Work Speed ise senin sorunun cevabı. Burasa 1 dakikada kaç mm ilerleyeyim diye soruyor. Standartta 1500 bu ayar. Ben 500'e çektim ki lazer yakması gereken alana daha fazla temas etsin. Bu biraz sistemi yavaşlatıyor ama. 50mmx26mm bir pcb yi 30dk da filan kazıyabildi.
Pek çözünürlüğü arttırmanın bir yolu yok o zaman, bu setupta. Bu arada bir çok iş için çok yeterli.
30dk sürdüğüne göre abi sanırım bunların iki tipi var o zaman.
Bazıları optik olarak lazeri hareket ettiriyor. Seninkinde anladığım kadarıyla kafa sabit eksenler hareket ediyor.
Optik hareket edip kazıyanlar daha hızlı muhtemelen. Optik hareketten kastım lazerin açısını sağ sola çevirmek.
Bu sistemde açı sabit eksenler oynuyor.
Sağol abi denemelerini merakla takip ediyor olacağım.

Pek çözünürlüğü arttırmanın bir yolu yok o zaman, bu setupta. Bu arada bir çok iş için çok yeterli.
30dk sürdüğüne göre abi sanırım bunların iki tipi var o zaman.
Bazıları optik olarak lazeri hareket ettiriyor. Seninkinde anladığım kadarıyla kafa sabit eksenler hareket ediyor.
Optik hareket edip kazıyanlar daha hızlı muhtemelen. Optik hareketten kastım lazerin açısını sağ sola çevirmek.
Bu sistemde açı sabit eksenler oynuyor.
Sağol abi denemelerini merakla takip ediyor olacağım.
Aslında ben kafanın hareketli olmasında bir fayda göremiyorum. Yani ha kafa hareket etmiş, ha eksenler hareket ettirmiş. Lazerin gücü aynı ise hiç bir fayda sağlamaz.

Ben work speed i 500 değilde 1500 yapsaydım, 30dk değil 5dk sürecekti. Ama lazerin yakma gücü yetersiz olunca mecbur çalışma hızını düşürdüm.

Abi şöyle bir şey deneyebilirsin bence.
Siyah boya daha iyi bir tercih olabilir. Sonuçta beyaz olunca lazerin belli bir gücünü yansıtmış oluyorsun.
Siyah kullanırsan hepsini absorbe eder.

Hızı arttırıp, tekrar sayısını da artırabilirsin bence.

Bir de bence optik hareketli olunca stepler daha düşük olur çözünürlük artar gibi geliyor bana halen.

Bir de bence optik hareketli olunca stepler daha düşük olur çözünürlük artar gibi geliyor bana halen.
Çözünürlük bakımından belki olabilir. O kadar detaylı tanımıyorum lazerleri. Sadece hız bakımından bir etkisi olmayacağını düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back