Ender 3 S1 3D yazıcı + Lazer Markalama

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Ender 3 S1 3D yazıcı + Lazer Markalama

Bu makineye iyice kanım kaynamaya başladı.
Eski ender 3 serilerindeki tüm sorunları gidermişler. O da yetmiyormuş gibi birde üzerine lazer takılabilir hale getirmişler. Bir de pcb kazıyabilirse tadından yenmez. (Kazımasa bile çeşitli işler için yinede iyi bence.)
Üstelik menüden tek tık ile 3d baskı menü - lazer menü arasında geçiş yapılabiliyor.

Lazer tanıtım videosu

3D yazıcı tanıtım videosu

Markalama ve kesim yapıp yapmayacağı tamamen kullanılan lazere bağlı. Ama lazer gücü düşük, hareket hızı da yavaş olacağı için kesim kenarlarını çok yakar gibime geliyor.

Markalama ve kesim yapıp yapmayacağı tamamen kullanılan lazere bağlı. Ama lazer gücü düşük, hareket hızı da yavaş olacağı için kesim kenarlarını çok yakar gibime geliyor.
Hareket hızına göre lazer gücü seçilirse iş görür sanki abi. Yani boya kazıma bile yapsa kârdır.
Yada bir cihaz yaptığımızda amfi olur, güç kaynağı olur vs. panel yazılarını filan yazdırabiliriz belki.
Tabi cihazı alacağımdan değilde alana fikir vermesi bakımından tartışmaya açtım konuyu.
Bana kalsa sırf 3D yazıcı tarafındaki iyileştirmeler için bile alırım.

Acaba istediğimiz güçte lazer başlığı takabiliyor muyuz? Buna uygun diye satılan 1.6W ama aliexpresste daha yüksek güçte olanları satılıyor. Bunları takabiliyorsak cihaz çok avantajlı hale gelir. Aşağıdaki aliexpress linkinde farklı güçte lazer başlıkları var. Burada bu başlıkların sadece S1 için değil diğer modellerle de uyumlu olduğu söylenmiş. "Strong Compatibility: Can be applied to CR-10, CR-10 Mini, Ender-2 Pro, Ender-3 Neo,Ender-3 V2 Neo, Ender-3 Max Neo, Ender-3 V2, Ender-3, Ender-3 Pro,Ender-3 S1, Ender-3 S1 Plus, Ender-3 S1 Pro and more."
Bu kısım bana pek inandırıcı gelmedi. Böyle olsaydı bu şekilde reklamı yapılırdı. Dolayısıyla bu satıcıya güvenip 5W'lık versiyonunu almak kumar oynamak olur.

Robotzade de diğer modellere takılan lazer modülü satıyormuş. Gücü düşük ama 500mW. Bu site güvenilir galiba. Eğer doğruysa bu aliexpressteki yüksek güçteki modüllerden alınabilir.

"Bu lazer modülünün üç güçlü disk mıknatısı vardır. Bu nedenle, Ender 3 , Ender 3 Pro , Ender 5 , Ender 5 Pro , vb. İçeren ancak bunlarla sınırlı olmayan demir nozul kapağına sahip 3D yazıcılar için uygundur ."

Lazer markalama geldi. Ne zaman denerim bilmiyorum. Hava kapalı, yağmur yağıyor. Çok sıkıcı bir gün. İnsanın bir şey yapası gelmiyor.

Lazerin özellikleri şöyle:
20240212_114743.jpg

20240212_114828.jpg

20240212_114857.jpg

Photoresist ile kullanim icin uygun bence.
Onu denemek için aldım.
Az önce bir deneme baskısı başlattım. Ama tahtaya resim çizdiriyorum. Oda fena ahşap koktu. :D
Photoresist boyam yok maalesef. Spray boya ile bir deneme yapacağım.

Bu işi kesinlikle camın önünde yapmak lazım.

80 ile başlattım 2mm tahtanın 1.7mm 'sine girdi.
30'a düşürdüm 0.2mm gibi girdi. Herhalde boya kazımak için de 20-30 gibi bir değer iş görür.

Hazır bir pcb varsa soldermaskı (yeşil katman) kaldırabiliyormu bakabilirsin.
50% güç ile çok güzel kazıdı ama multimetre problarını değrince kısadevre vermiyor. Biraz kuvvet uygulayınca kısadevre oluyor.
Birda daha deneyeceğim ve bu sefer 65% güç vereceğim.

20240213_215750.jpg

50% güç ile çok güzel kazıdı ama multimetre problarını değrince kısadevre vermiyor. Biraz kuvvet uygulayınca kısadevre oluyor.
Birda daha deneyeceğim ve bu sefer 65% güç vereceğim.

30475 eklentisine bak
Başarılı görünüyor.

Resimdeki gibi bir şey yapsana bakalım ne oluyor 1mm çizgi 1mm boşluk. 0.8,0.6,0.4,0.3,0.2 0.1 yapa. Bakalım ne oluyor. Uzunluk önemli değil. 20mm olsa yeter.

1707851075876.png

Fan varmı modülde?
Var evet.

Başarılı görünüyor.

Resimdeki gibi bir şey yapsana bakalım ne oluyor 1mm çizgi 1mm boşluk. 0.8,0.6,0.4,0.3,0.2 0.1 yapa. Bakalım ne oluyor. Uzunluk önemli değil. 20mm olsa yeter.

30476 eklentisine bak
Bunu nerden buluyum? PCB yi zor buldum. :D

65% ile denememde biraz daha fazla yaklaştım bakıra ama yinede bastırmam gerekti probları.
Deneme yanılma ile uygun bir seviye bulunur. Hatta dur bir alkolle sileyim yüzeyi. Çünkü bayağı bir karbon kaplanıyor.
Peçete belkide yeterli olmadı silmek için.

Power'ı 100% e kadar çıkarttım. Kazımada sorun yok. Bakırı görüyorum ama nedense probları değdirince kısadevre ölçümü için bastırmam gerekiyor.
Her halde bakır yüzeyinde göremediğim bir katman kalıyor. Power'ı daha fazla yükseltemem ama baskı hızını düşürerek lazerin pcb ye daha fazla temasını sağlayabilirim sanırım.

Ekran görüntüsü 2024-02-13 224749.png

Önemli olan flux sürdükten sonra lehim yapılabiliyor mu? Yapılabiliyorsa işlem tamamdır bence. Multimetre ile çalışmaması, ısya bağlı oluşan çok ince oksit tabakasından olabilir. İşte flux sürüp lehim yaparsan, flux o oksit tabakasının icabına bakacak zaten.

Forum istatistikleri

Konular
5,791
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back