Evde Kaliteli PCB Baskısı Nasıl Yapılır?!(Dry Film)

Serigrafi derken evinizde yaptığınız ipek- ragle li sistemimi kasdediyorsunuz ?

@DrFreeman önceki sayfada gerilmiş ipeği gördüm.
Bu kullandığınız malzemeleri nereden temin ettiniz?
İpek kaçlık boya hangi marka ve linki nedir?

Aslında bu serigrafi nasıl çıkartıyor hala mantığını anlamış değilim:(

Evet sistem evde kurduğum sistem biraz deneme yanılma sonucu uygun yöntemi elde ettim.
İpek 100 lük ama daha yüksek çözünürlük olması gerek daha güzel baskı alabilmek için.
Malzemeleri serigrafi işleri yapan bir firmadan aldım.
Boya foto emülsiyon denilen bir boya ışığa duyarlı.Uv ışık sayesinde kuruyor.

Serigrafi beni sinir etse de sanırım uygun yöntemi buldum artık [emoji848]
ba60f40eeb612bd4f7dcd409462850ea.jpg

Elinize sağlık. Bu şekilde bir üretimle doğrudan sırf bu iş üzerine iş yeri açabilirsiniz. tek katmanlı prototip işleri için gayet yeterli bir işçilik olmuş.

Yurtdışında insanlar artık kendileri yapmakla uğraşmıyor. 2 dolara kapasına birinci sınıf PCB geliyor. Bizim ülkede ise tam bir eziyet. Umarım başarılı olursun. Bence üretkenliğin önündeki en önemli engellerden biri de bu PCB işi. Aklına gelen her saçma işi bile deneyebilsen kim bilir o saçma görünen şeylerden neler çıkar...
Türkiye'de pek çok şey üretimin önünde engel. Kalıpta bunlardan birisi, PCB de. Sorunsuz bir işinizi çözebildiğinizi hatırlayabiliyor musunuz?

Yurtdışında insanlar artık kendileri yapmakla uğraşmıyor. 2 dolara kapasına birinci sınıf PCB geliyor. Bizim ülkede ise tam bir eziyet. Umarım başarılı olursun. Bence üretkenliğin önündeki en önemli engellerden biri de bu PCB işi. Aklına gelen her saçma işi bile deneyebilsen kim bilir o saçma görünen şeylerden neler çıkarVakumlu UV pozlama ünitesi ile ilgili proje var mı hocam

Bu yöntemi yıllar önce deneyip çok güzel sonuçlar almıştım.Elimdeki photoresist film haşat olunca yenisini sipariş ettim yaklaşık 15 günde elime geldi. Şimdi netten güzel bir devre bulup PCB basımı deniyeceğim.Bu yöntemin güzel tarafı sürekli toner harcamanıza gerek yok maksimum 500 TL harcayarak çok fazla miktarda PCB basabilirsiniz. Sonuçları uğraştıkça burdan paylaşacağım.İlerki aşamada soldermask uygulaması da olacak[emoji16]
a5f0201d9b623afb738f145c8bf2f94f.jpg
ef1b7eb3b80629806a6fd438d8d47d3f.jpg

778914594f06ec7fe3702419c9865a88.jpg
Çift taraflı bakır levhaların fiyatları çok yüksek. Ya da ben bulamıyorum ucuzunu :(

Kaplama fena değil ama parça kaplandıktan sonra üstündeki bakır katmanı folyo gibi soyuluyor, yeni bir yöntem üzerinde çalışıyorum.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back