Farklı referansa sahip sinyallerin ölçümü

Peak2Peak

Aktif Üye
Merhaba osiloskop üzerinde iki probe ile ölçüm almak istiyorum.
2 probe'un gnd'ler sanırım ortak ben bunu denediğimde iki krokodiili(gnd) kısa devre edecek.
bunu nasıl engelleyebilirim veya ölçebilirim

bir de kafamı karıştıran nokta osiloskob problarının gnd uçları şebeke toprağına mı bağlı? neden bağlı ?
izolasyon trafosunu bunun içini mi kullanıyoruz ? yoksa başka bir şey için mi?

Scop parasi kadar para verip izole prob alman lazim.

Mesela;

Evet izolasyon transformatorunu sebeke topragindan izole olmak icin kullaniyoruz.

1692115596030.png

Fakirler için kendin-yap diferansiyel prob :) . Fark alıcı opamp kullanılabilir. Frekans yüksekse opamp ona göre seçilebilir. İster istemez sinyale gürültü de eklenir. Dirençleri ölçüp birbirine en yakın dirençleri eşleştirerek kullanmak lazım, %0,1'den daha iyi tolerans yakalanabilir. Kanalların gnd'leri şebeke toprağına bağlı.

Scop parasi kadar para verip izole prob alman lazim.

Mesela;

Evet izolasyon transformatorunu sebeke topragindan izole olmak icin kullaniyoruz.
Bu durumda toprak ile artik baglantimiz olmadigi için çarpılmaz ihtimalimiz var mı?

Scop tarafinda artik tehlike yok. Ornek fiyat olsun diye verdigim prob scopun band genisligine yakin band genislikte bir probdur.

Eger sen dusuk frekansli <100kHz sinyallerle ugrasacaksan tabiki prob fiyati da astronomik sekilde duser.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back