Osiloskop ile şehir şebekesi üzerinde ölçüm yapmak

Değerli üstatlar; bu meselede gerekli tedbirleri alarak izolasyon trafosu ile çalışarak KAR rölesi olmaması riskini aldık diyelim. Ölçümlerimizde devredeki şebeke hattından gelecek parazit salınım pik vsy gözlemlemek iztiyoruz, burada kullanmış olduğumuz izolasyon trafoları metal nüveli, dolayısıyla belirli bir frekansın üzerini sekonder'e geçirmeyecek ve bizim gözlemlememizi engelleyecek.

Silisyum saclı yerine kullanabileceğimiz ferrit nüveli veya farklı özellikte bir transformatör varmıdır.?

Trafo ile izolasyon sağlamak yerine batarya ile (powerbank de olabilir) çalışan non-earth bir skop daha mantıklı olacaktır. @taydin önerdiği scopie üst model ama @Ahmet kullandığı Owon el tipi skop hem trafo hem de izolasyon olayından kurtarır sizi.

Trafo ile izolasyon sağlamak yerine batarya ile (powerbank de olabilir) çalışan non-earth bir skop daha mantıklı olacaktır. @taydin önerdiği scopie üst model ama @Ahmet kullandığı Owon el tipi skop hem trafo hem de izolasyon olayından kurtarır sizi.

tabi ama sadece 1 kanal kullanılabilir.

çünkü pilli olsa bile kanalları arası izolasyon yok. ya da çok dikkat etmek gerek.

Değerli üstatlar; bu meselede gerekli tedbirleri alarak izolasyon trafosu ile çalışarak KAR rölesi olmaması riskini aldık diyelim. Ölçümlerimizde devredeki şebeke hattından gelecek parazit salınım pik vsy gözlemlemek iztiyoruz, burada kullanmış olduğumuz izolasyon trafoları metal nüveli, dolayısıyla belirli bir frekansın üzerini sekonder'e geçirmeyecek ve bizim gözlemlememizi engelleyecek.

Silisyum saclı yerine kullanabileceğimiz ferrit nüveli veya farklı özellikte bir transformatör varmıdır.?

IEC testlerini yapıyorsan veya dediğin gibi şebeke parazitlerinin devreye etkisini inceliyorsan izolasyon trafosu kullanmaman lazım. O trafo, şebekedeki birçok paraziti filtreler ve senin SMPS de mutlu mesut çalışır :) Senin ya diferansiyel prob kullanman lazım, yada tüm girişleri ful izolasyonlu osiloskop kullanman lazım.

Veya KAR yoksa, dikkatli bir şekilde probun krokodilini nötr'e, canlı ucunu da faz'a bağlaman lazım. Ama genel olarak bu iyi bir tavsiye değil. Mutlaka bir gün hata yapacaksın ve krokodil faza gidecektir. Veya KAR'ı devre dışı bırakmayı unutacaksın. Veya KAR'ı devre dışı bırakma şansın olmayabilir.

Anlamam konusunda yardımınızı bekliyorum, Pilli bir osiloskop ile masa tipi osiloskop un teknik olarak farkı; masa tipinin GND pininin topraklamaya bağlı olması ise, Masa tipinini Besleme katları tam izoleli smps olduğunuda varsayarsak (tam izole diye biliyorum) toprak hattını çıkardığımız zaman (Konnektör yalıtımını göz ardı ederek). masa tipi cihaz da aynı pilli cihaz ile aynı olmuş olmuyor mu?
Diğer nokta; topraklama çıkarıldığı zaman okunan değerlerinde bir miktar parazit bindiği görülmekte, pilli cihazlarda bu durum gerçekleşmiyor mu acaba ?

Osiloskobun toprağını iptal edersen, cihazı üreticinin öngörmediği şekilde kullanmış olursun. Bunun sonuçları ne olur? Birçok şey olabilir. Genel bir kural söylenemez. Ha sen denedin, bir sorun da yaşamadıysan o zaman bu konu bir sorun olmaktan çıkar.

Diğer sorun da, sen ne kadar osiloskobun toprak bağlantısını ayırsan da, şase krokodilleri hala BNC lerin dış yüzeyine bağlı olmaya devam edecek. Eğer dibi izoleli olmayan bir BNC fiş takarsan osiloskoba, o fişin dış tarafında faz potansiyeli olabilecek ve çarpılabileceksin. Ama günümüzde birçok osiloskop probunun BNC fişinin dışı da izoleli oluyor, çarpılma ihtimali oldukça düşük.

Osiloskobun toprağını iptal edersen, cihazı üreticinin öngörmediği şekilde kullanmış olursun. Bunun sonuçları ne olur? Birçok şey olabilir. Genel bir kural söylenemez. Ha sen denedin, bir sorun da yaşamadıysan o zaman bu konu bir sorun olmaktan çıkar.

Diğer sorun da, sen ne kadar osiloskobun toprak bağlantısını ayırsan da, şase krokodilleri hala BNC lerin dış yüzeyine bağlı olmaya devam edecek. Eğer dibi izoleli olmayan bir BNC fiş takarsan osiloskoba, o fişin dış tarafında faz potansiyeli olabilecek ve çarpılabileceksin. Ama günümüzde birçok osiloskop probunun BNC fişinin dışı da izoleli oluyor, çarpılma ihtimali oldukça düşük.
Hocam ihtiyacımı giderinceye kadar çıkarttım kullandım, doğru olmadığı konusunda elbette size katılıyorum. Lakin harika parazit vardı. Peki pilli mobil olanlar da bu parazit olmuyor mu.?

Parazitin kaynağının osiloskop olduğundan emin misin? Tam olarak o parazitin sebebini belirlemeden bu konuda net birşey söyleyemeyiz.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back