Fazla ısınan dirençler

Emir oztkn

Aktif Üye
Baktım forumda fazla ısınan dirençlerle ilgili bir kaynak yok bende bununla ilgili bir konu açayım dedim.
Direnç dediğimiz şey pasif bir devre elemanıdır. Elektrik enerjisini üretemez ya da tüketemezler. Sadece direnç üzerinden geçen akım nedeniyle elektrik enerjisini ısı enerjisine çevirirler. Bu duruma enerji harcanıyor diyoruz.
Birçok direnç tipi var birçok çeşidi var.
Şimdi bunların hepsinden bahsetmeyeceğim fakat Bizlerin genel kullanımda olduğumuz "karbon film, metal film, metal oksid" biz bunlarla günlük hayatta çokça karşılaşırız.
Bunları çalışma sıcaklıkları -45derece ile +125derece olarak kaynaklarda belirtiliyor.
Tabi birde bunların sıcaklık katsayıları var ppm/Celcius olarak hesaplanıyor.
Bunların tipi kullanım alanına uygun şekilde seçilmeli, Watt hesabı dikkatli yapılmalı. Ohm hesabından bahsetmiyorum bile.

Halihazırda elimde çok ısınan bir direnç varken gelin beraber bunun aşırı ısınmasına sebep olabilecek sebepleri bulalım.
20220310_223808.jpg

Sağ altta işaretlenmiş olan "Metal oksid 2W 680R" olan direnç aşırı derecede ısınıyor hem de devreye yük binmeden aşırıdan kastım en son 81dereceye geldiğini gördüm daha da giderdi de ben çalıştırmadım yakıp da başka problemlere yol açmasın diye.
Şuan devre çok karmaşık durumda gözüktüğünden bir hesaplama işi erindiğim durum önce deneyeceğim şey direncin W değerini artıırıp 5W 680R deneyeceğim bakalım bu seferde o kadar ısınacak mı? Yada direncin değerini düşürmek mi bizi doğru yola götürecek? Belkide farklı bir eleman doğru çalışmıyor bu ciddi derece de ısınıyor. Bu smps devresi o kadar öğretici ki bazen iyi ki de bozmuşum diyorum sayesinde çok şey araştırıp öğrendim. Devre üzerinde deneyeceklerimi sizlerle paylaşacağım. Sizlerinde fikirleri önemli lütfen esirgemeyin.

Oradaki direnç in görevini bilmiyorum. Acnak 2w bir direnç kullanıldığına göre ısınıyor olması normal olabilir. Yapı olarak baktığımda orası dc bölümde. Devre çalışırken direnç uçlarında ki gerilimi ölçebilirsin. Böylece ohm kanunu il geçen akımı ve sonra harcanan gücü hesaplayabilirsin. 2w altında hesap yaparsan sorun yok ..

O direnç SMPS'e yük olarak bağlanmıştır muhtemelen. Bu tip SMPS'lerde minimum bir yük olması gerekiyor, yoksa çıkış voltajı giderek artar ve birşeyler havaya uçar. Eğer SMPS çıkış voltajı 24 V ise o direnç üzerinde 0.8 W gibi güç harcanır, bu da 2 W lık bir direnç için sorun teşkil etmez.

O direnç SMPS'e yük olarak bağlanmıştır muhtemelen. Bu tip SMPS'lerde minimum bir yük olması gerekiyor, yoksa çıkış voltajı giderek artar ve birşeyler havaya uçar. Eğer SMPS çıkış voltajı 24 V ise o direnç üzerinde 0.8 W gibi güç harcanır, bu da 2 W lık bir direnç için sorun teşkil etmez.
Devre çıkışında 24.2V var. O Bahsettiğimiz direncin üzerinde de 24.2V var. Dediğin gibi abi yük direnci olabilir fakat ciddi ısılara ulaşıyor durdurmasam belki de yanacak ve devreye tekrardan ağır tahribat vericem bu sebepten Watt değeri yüksek direnç taksam daha sağlıklı olmaz mı?
Oradaki direnç in görevini bilmiyorum. Acnak 2w bir direnç kullanıldığına göre ısınıyor olması normal olabilir. Yapı olarak baktığımda orası dc bölümde. Devre çalışırken direnç uçlarında ki gerilimi ölçebilirsin. Böylece ohm kanunu il geçen akımı ve sonra harcanan gücü hesaplayabilirsin. 2w altında hesap yaparsan sorun yok ..
Tek tek ölçüyorum ama orda kondansator de var direkt ohm hesabından sonuca ulaşamam gibi R-C devre hesabı yapmak lazım ondan erindim. Ama baktım olacak gibi değil bir besmele çekip başlarım artık hesaba :katil2:

80 ℃ birşey değil o direnç için, takma kafaya. O direnç kendini sauna'daymış gibi hissediyor :) Rahat edemiyorsan daha büyüğünü tak ama mekanik olarak da sağlama al. Yoksa titreşimden veya düşmeden dolayı bacakları bir yere değer, sen güç kaynağı havaya uçmasın diye uğraşırken bizzat bombayı sen koymuş olursun ...

80 ℃ birşey değil o direnç için, takma kafaya. O direnç kendini sauna'daymış gibi hissediyor :) Rahat edemiyorsan daha büyüğünü tak ama mekanik olarak da sağlama al. Yoksa titreşimden veya düşmeden dolayı bacakları bir yere değer, sen güç kaynağı havaya uçmasın diye uğraşırken bizzat bombayı sen koymuş olursun ...
Tamam teşekkürler dikkat edeceğim.

Bir şey daha sormak istiyorum. Bu schottky diyot ve diğer npn transmistörler üstte işaretli olanlar.
Kasayı kapatırken bunlardan hangisini kasaya temas ettirmemek lazım? Çünkü 2si değip biri degmeyince ses çıkıyor bazen de araya birsey koyunca ses çıkmıyor. Bu durumda ne yapmak lazım? Kasa ile aralarına bir kapton bant mi çekeyim? Yoksa bunlardan birisi topraklaniyor mu o şekilde?

üstteki ikili kesinlikle değmemeli. Orada yüksek voltaj var. Ayrıca Diyot değmemeli. Değmeden kasıt elektriksel temas. Soğutma için mekanik olarak hepsi kasaya bağlanmalı. izalotör kullanmalısın. Bant vs olmaz. montaj sonrası enerji vermeden multimetre ile de temas varmı yokmu kontrol etmekte fayda var.

1647550523505.png

üstteki ikili kesinlikle değmemeli. Orada yüksek voltaj var. Ayrıca Diyot değmemeli. Değmeden kasıt elektriksel temas. Soğutma için mekanik olarak hepsi kasaya bağlanmalı. izalotör kullanmalısın. Bant vs olmaz. montaj sonrası enerji vermeden multimetre ile de temas varmı yokmu kontrol etmekte fayda var.

16123 eklentisine bak
Anladım teşekkürler fakat önceki halini hatırladığım kadarıyla böyle bir şey yoktu özellikle üstteki ikilinin(transistörlerin) arkasında yoktu diye hatırlıyorum. Ama olsun abi dediğini yapacağım, kafama yattı.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back