Fusion 360'tan FreeCAD'e geçerken dikkat edilmesi gerekenler

Sercan

--
Linux'a geçiş, benim için çok güzel bir dünyanın kapısını araladı. Ancak bununla birlikte -eksiklik demek yerine- alışık olmadığım bazı durumlar ortaya çıktı.

Bu duruma en son örnek; 3D modelleme için kullandığım Fusion 360'ı Debian'a kuramamamdı. Çünkü Linux için özel bir sürümü bulunmuyor. Zaten Autodesk'in son yaptığı ücretsiz kullanım kısıtlamaları yüzünden Fusion 360'tan vazgeçmeyi düşünüyordum, ancak el altında kurulu bir program olmaması işleri zorlaştırıyor.

İşletim sistemi değişikliği, daha radikal bir dönüşüm fırsatı sunuyor. Daha önce birkaç video izlediğim ve hatta başlangıç seviyesinde birkaç çizim yaptığım FreeCAD radarımda.

Şu anda ciddi bir şekilde FreeCAD öğrenmeyi düşünüyorum. Ancak öğrenmeye başlamadan önce, parametrik tasarım, kesit alma gibi işlevsel özelliklerin bu programda bulunup bulunmadığını araştırmaya başladım.

Ayrıca belirtmek isterim ki, benim Ender 3 Pro yazıcımdan çıkı almak üzere kullanmak için modelleme yapıyorum. Dolayısıyla, bu çerçevedeki özelliklere ihtiyacım var. Benim için çok ileri düzey ticari senaryolarda kullanılabilecek özellikler şu an için önemli değil.

Sizce FreeCAD öğrenmeye başlamadan önce hangi özelliklerin var olup olmadığını doğrulamalıyım?

Bu arada parametrik tasarım varmış.

Section için bir iki örnek buldum ama tam da istediğim cevabı bulamadım.

Ben katı modelleme için istediğimden Blander bana uymaz diye biliyorum. O daha çok animasyon, film efekti yapanların kullandığı bir program.

Bir katı modelleme yazılımında olmazsa olmaz özellikler bence şunlar:

* Ölçüleri birer parametre olarak tanımlayıp modeli bu parametrelerle ölçülendirebilmek (parametric design)
* Herhangi bir düzlemde kesit alabilmek (section)
* Parçaların birbirinin içine girip girmediğini belirleyebilmek (interference check)
* Model parçalarını hareket ettirebilmek, ve bağlı olan parçaların da uygun bir şekilde hareket etmesi (motion)

Aşağıdakiler de olması çok büyük avantaj olan özellikler:

* Parçanın malzemesini belirtip buna göre toplam kütle hesaplamak.
* Keyfi bir yüzeyin alanını hesaplamak.
* Modelin ağırlık merkezini bulabilmek.

Bir katı modelleme yazılımında olmazsa olmaz özellikler bence şunlar:

* Ölçüleri birer parametre olarak tanımlayıp modeli bu parametrelerle ölçülendirebilmek (parametric design)
* Parçaların birbirinin içine girip girmediğini belirleyebilmek (interference check)
* Model parçalarını hareket ettirebilmek, ve bağlı olan parçaların da uygun bir şekilde hareket etmesi (motion)

Aşağıdakiler de olması çok büyük avantaj olan özellikler:

Doğrulayabildiklerimin üstünü çizdim.

Aşağıdaki özellikler eklenti ile ediniliyor. 2. videoda göstermiş.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back