Giriş empedansı ölçümü için özel test kutusu

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bir elektronik devrenin giriş empedansını ölçmek için, girişteki gerilim ile girişe akan akımı ölçmemiz gerekir. Ama hazır bir cihaz için bu kolay değil, çünkü kablo tamamen kapalı olacak. Cihazın içini açmamız gerekecek. Ama cihazın içini açsak da, akım ölçmek için giriş kablosu kesilip araya bir şönt direnç bağlanması gerekiyor. Yani ölçüm için cihazın baya bir hırpalanması gerekiyor. Bunun önüne geçmek için özel bir ölçüm kutusu yapacağız.

Bu kutunun XLR giriş ve çıkışı, ve RCA giriş ve çıkışı olacak. Bir amfinin giriş empedansını ölçmek için, amfinin direkt girişine değil, bu kutuya bağlayacağız sinyali. Bu kutunun çıkışını da amfinin girişine bağlayacağız. Bu kutuda hem şönt direnç var, hem de ölçüm yapılması gereken her nokta için banana jack bağlantıları var. Böylece amfinin hiçbir şekilde hırpalanması gerekmiyor.

Öncelikle bu iş için uygun boyda bir aluminyum kutu tedarik ettim

scaled_img_20181223_193702.jpg

scaled_img_20181223_193714.jpg

Son düzenleme:
Sonra bu kutuya bağlanacak olan şase tipi XLR ve RCA konnektörleri, ayrıca ölçüm noktalarını dışarı çıkaran banana soketleri aldım

scaled_img_20181223_193805.jpg

Sonra XLR konnektörler ve RCA konnektörler için olan delikleri açtım. XLR konnektörler için bazı yerlere freze ile çentikler de açmak zorunda kaldım.

scaled_img_20181223_193831.jpg

scaled_img_20181223_193842.jpg

Kutunun içinde, PCB'lerin sürülerek yerleştirilmesi için kanallar vardı. Konnektörlerin tam olarak yerine oturmasını engelleyecekleri için bunları da sıfırladım

scaled_img_20181223_193852.jpg

Ama şimdi XLR konnektörleri yerlerine oturtunca, konnektörleri kutuya vidalamak için kullanılacak vida deliklerini delmeyi unuttuğumu farkettim :mad: Tekrar atölyeye gidip o delikleri açmam lazım. Bu arada oralara konik başlı civata da bulmam lazım, herhalde sanayi'ye de uğrayacağım ...

scaled_img_20181223_193926.jpg

Civata deliklerini de deldim ve XLR konnektörleri yerine taktım

scaled_img_20181224_132406.jpg

scaled_img_20181224_132838.jpg

Geriye kalan konnektörleri de taktım, artık sadece seri direnç ve geri kalan kablolama yapılacak

scaled_img_20181224_134704.jpg

scaled_img_20181224_134715.jpg

Kutunun iç kablolamasını da tamamladım, artık giriş empedansı ölçümü için hazır.

scaled_img_20181227_170027.jpg

Ölçüm kutusunu bu şekilde denedim ve şöyle bir sakınca görüyorum:

Kullandığım 1Ω luk direnç üzerinde çok düşük bir voltaj oluyor. Örneğin 600Ω giriş empedansına sahip olduğunu bildiğim bir cihaz ile test ettiğimde, direnç üzerinde sadece 1.3 mVrms voltaj oluşuyor. Bunu da voltmetre ile ölçerken sorunlar ortaya çıkıyor. Ortam gürültüsü ve multimetre problarının uzunluğundan kaynaklanan değişimler de oluyor. O yüzden hassas bir giriş empedansı hesabı yapılamıyor.

Bu direnci düşük seçmemdeki sebep, direncin devreyi fazla etkilememesini istemem idi. Ama düşünüyorum da, bu direnç hiçbir durumda zaten devreyi etkilemez. Empedans hesabı yaparken direkt olarak cihaz girişindeki voltajı esas alırsak, bu seri direnç üzerinde düşen voltajın bir önemi yok. O yüzden bu direnci 100Ω yapsam da sorun çıkmaması lazım. Tek fark şu olacak: Sinyal jeneratöründen verdiğimiz test sinyali, biraz daha düşük seviyede ulaşacak ölçülen cihaz girişine. Bu da sorun değil. Eğer giriş empedansını kesin olarak belli bir voltaj değerinde ölçmemiz gerekiyorsa, cihaz girişinde istenen voltaj görülene kadar sinyal jeneratörü voltajını artırabiliriz.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back