GPIO için dahili pull-up pull-down

132kHz

Aktif Üye
birçok mikrodenetleyicinin datasheetinde gpio pinlerinin registerlar ile pull-up pull-down olarak ayarlanabildiğini görüyorum
bu işlemin harici direnç kullanmaya göre bir dezavantajı / avantajı var mıdır ?

merak ettiğim gpio inputları için hala harici direnç kullanmamıza gerek var mı yoksa bu iş dahili olarak tamamen çözülmüş durumda mı ?

Bazi MCU'lar cok zayif sekilde pull-up/down yapan direnclere sahip. Bosta duran girisler cipin cektigi sukunet akimini artirdigi icin o direncler devreye alinarak akim tuketimi azaltiliyor.

Duruma gore daha dusuk degerli 47K, 10K, 4K7 gibi direnc baglamak gerekebiliyor.

Giris pininin nereye bagli olduguna gore degisir.

Bazi MCU'lar cok zayif sekilde pull-up/down yapan direnclere sahip. Bosta duran girisler cipin cektigi sukunet akimini artirdigi icin o direncler devreye alinarak akim tuketimi azaltiliyor.

Duruma gore daha dusuk degerli 47K, 10K, 4K7 gibi direnc baglamak gerekebiliyor.

Giris pininin nereye bagli olduguna gore degisir.
bir butona bağlı olduğunu düşünelim buton basıldıgında vcc veya gnd ye bağlanıyor bu durumda dahili dirençler yeterli midir

Buton ile MCU arasinda uzun bir kablo varsa kabloya binen bir gurultu, pull up/down direnc degeri yuksekse MCU pininde 1/0 yanilgisina neden olur. Bu gibi durumlarda kucuk direnc kullanmak gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,490
Son üye
ozavn

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back