STM32 pull up- pull down değer farklılıkları

Peak2Peak

Aktif Üye
Stm32 input konumunda pull-up pull-down dirençler ile denemeler yaptım.
Pull down konumunda 1M lik dirençte bile 0v görebildim.
Pull up konumunda 1M dirençte 3V(3.3V olamadı gerilim bölücü oldu) gördüm.
Bu farklılık nasıl oluştu iç yapısında input Buffer var.
Tam olarak anlamadım.
Şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:
input modunda iken sahip olduğu giriş empedansı ile ilgili bir durumdur o. Mesela input olarak yapılandırılmış bir GPIO nun giriş empedansı 10 MΩ ise, o zaman 1/10 lik bir gerilim bölücü elde etmiş olursun. 3.3 V un da 0.3 V u pull up üzerinde düşer, geri kalan 3.0 V da girişte görülür.

PULL UP- PULL DOWN ikisinide aynı pine uyguladığımda farklı sonuçları veriyor.İç direnç bu şekilde değişebiliyor mu ?
input modunda iken sahip olduğu giriş empedansı ile ilgili bir durumdur o. Mesela input olarak yapılandırılmış bir GPIO nun giriş empedansı 10 MΩ ise, o zaman 1/10 lik bir gerilim bölücü elde etmiş olursun. 3.3 V un da 0.3 V u pull up üzerinde düşer, geri kalan 3.0 V da girişte görülür.

PULL UP- PULL DOWN ikisinide aynı pine uyguladığımda farklı sonuçları veriyor.İç direnç bu şekilde değişebiliyor mu ?

Değişir tabi. Sen pull down yaptığın zaman potansiyeli 0 V olan şaseye çekmiş oluyorsun. Bu durumda akım akmayacağı için bir yerlerde voltaj da düşemez.

Değişir tabi. Sen pull down yaptığın zaman potansiyeli 0 V olan şaseye çekmiş oluyorsun. Bu durumda akım akmayacağı için bir yerlerde voltaj da düşemez.
74LS serilerinde şaseye bağlandığında dışarı akım akıyor diyo okumuştum.Mikro denetleyiciler için geçerli mi bilmiyorum.

When the input of the logic gate is HIGH, a current flows into the TTL input as the input acts basically as a path connected directly to ground. This input current, IIH(max) is positive in value as it flows “into” the gate and for most TTL 74LSxxx inputs have a value of 20µA.

Likewise, when the input of the logic gate is LOW, the current flows out of the TTL input as the input acts basically as a path connected directly to Vcc. This input current, IIL(max) is negative in value as it flows “out-of” the gate and for most TTL 74LSxxx inputs, has a value of -400μA, (-0.4mA).

Tüm dijital girişler için söylenebilecek genel birşey yok malesef. Pull up veya pull down seçerken, mümkün olan en düşük değeri seçersen, o giriş daha yüksek hızlarda çalışabilir, ama fazla güç tüketimi olur. Daha yüksek direnç değerleri seçersen de yükselme/düşme zamanları artacağı için yüksek hızlara çıkamazsın, ama daha az güç tüketimi olur. Mühendislik'te zaten genelde amaç, iyi bir orta nokta bulmaktır.

Tüm dijital girişler için söylenebilecek genel birşey yok malesef. Pull up veya pull down seçerken, mümkün olan en düşük değeri seçersen, o giriş daha yüksek hızlarda çalışabilir, ama fazla güç tüketimi olur. Daha yüksek direnç değerleri seçersen de yükselme/düşme zamanları artacağı için yüksek hızlara çıkamazsın, ama daha az güç tüketimi olur. Mühendislik'te zaten genelde amaç, iyi bir orta nokta bulmaktır.
hızı nasıl etkiliyor.

hızı nasıl etkiliyor.

Kapasitif etkiden dolayı. Her girişin bir kaçak kapasitesi var. Pull up girişi high yapabilmesi için o kaçak kapasiteyi şarj etmesi gerekiyor. Pull down girişi low yapabilmesi için de o kaçak kapasiteyi deşarj etmesi gerekiyor.

Bir defa membran keypad kullanırken pull-down dirençlerini harici kullandım ve az akım çeksin diye10k bağlamıştım, elimi tuş takımına yaklaştırırken algılama yapıyor, temassız çalışıyordu. Dirençleri 1K yapınca düzelmişti.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,971
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back