Güç kaynağı tasarlayalım

Haa şimdi anladım demek istediğini. Benim ölçüm yöntemim alışılmışın dışında biraz. Tüm refereranslar şöntün çıkış tarafında bende. Bunun sebebi şönt üzerindeki düşen gerilimden etkilenmemek. Şöntün arkasından okuduğum akım değeri gnd seviyesinin altında olmuş oluyor. Dolayısı negatif sinyali faz çevirerek işliyorum.

Ayrıca akım sınırlamada ciddi bir sorunum olmadığını düşünüyorum. Yaptığım testlerde ya yüksek çevrim hızı ile yüksek ripple veya düşük çevrim hızı ile düşük ripple şeklinde ayarlama yapabiliyorum. Ancak olması gereken nedir bilmediğim için sizlerden ölçüm istedim. Bu sayede bir ürünü referans alarak mümkün olan yakın bir kurgu ayarlamaya çalışabilirim.

Korad tan aldığım ölçümler :

12V 300ma yük ile

CV modda Ripple 3-4mv
CC modda ripple 6-8mv

Çıkışı açınca voltajın yükselip sabitlenmesi 500ms

Yükte
voltaj düşüş sıçraması 2V
toparlanma süresi 20ms
over shoot 150mv süresi 20ms

Yükten ayrılınca voltaj yükselmesi 600mv süresi 20ms

CC moda girince voltajın azalma süresi 7ms
CC moddan çıkınca voltajın normale dönme süresi 15 ms

CC mod çevrim frekansı yaklaşık 5-6khz

Sırf ibre bulsam göstergeleri analog yapmak istiyorum. Eskiden çok görürdüm elektronik mağzalarında ama artık herşey dijital olunca ortalıkta pek kalmamış.

Benim şu anda üzerinde çalıştığım power amfinin güç göstergeleri için SVG formatında şöyle birşey çizdim. Sonra PNG olarak export edip MATLAB ile renk verilerini içeren C kodu ürettirdim. Amfi çıkış gücüne göre ibreyi çizdireceğim. Tabi grafiker olmadığım için biraz kaba oldu ama, artık beğenmezlerse bulsunlar bir grafiker ona yaptırsınlar :)

meter_image.png

Korad tan aldığım ölçümler :

12V 300ma yük ile

CV modda Ripple 3-4mv
CC modda ripple 6-8mv

Çıkışı açınca voltajın yükselip sabitlenmesi 500ms

Yükte
voltaj düşüş sıçraması 2V
toparlanma süresi 20ms
over shoot 150mv süresi 20ms

Yükten ayrılınca voltaj yükselmesi 600mv süresi 20ms

CC moda girince voltajın azalma süresi 7ms
CC moddan çıkınca voltajın normale dönme süresi 15 ms

CC mod çevrim frekansı yaklaşık 5-6khz

Bu değerler çok mantıklı gelmedi bana. Ama ölçüm yapmaya da zamanım yok bu sıralar. Lineer bir güç kaynağı çıkışında 100 Hz lik şebeke ripple hiç olmaması lazım. Eğer varsa, ya trafo, ya filtre kondansatör, yada doğrultulmuş voltaj yetersizdir.

Sadece gürültü olması lazım. Bu gürültüyü de diferansiyel olarak ölçmen lazım, yoksa etraftaki parazitler de ölçüme girer ve yanıltır. Ölçüm bant genişliği ise de facto olarak 20 MHz seçilir.

Dinamik performans verileri de çok uzun çıkmış. Lineer güç kaynaklarının rahatlıkla 1 ms nin altında toparlama sağlaması lazım. 100 μs tipik değerler (çin malı güç kaynaklarında bile). Bu ölçümden mi kaynaklanıyor yoksa gerçekten yavaş mı tepki veriyor onu netleştirelim.

Ölçüm bant genişliği ise de facto olarak 20 MHz seçilir.
Bu nedir. Benim alette 20mhz üzeri ölçme seçeneği var bu mu? Öyle ise bu ölçümler zaten öyle...

Yukarıdaki değerlerin ekran görüntüleri ;

12v 300ma

CV mod
1662670979567.png

CC mod

1662671015408.png

Açılış ;

1662671093619.png

Yükleme

1662671129524.png

Yükten ayırma

1662671159046.png

CC giriş/geçiş

1662671201304.png

CC çıkış

1662671232389.png

Low pass ile CC ripple :

1662671313708.png

Osiloskobun bant genişliği eğer 20 MHz den fazla ise, 20 MHz e limitlemen lazım. O seçenek bir yerlerde olmalı. Neticede bant genişliği arttıkça ölçülen gürültü de artacaktır.

CV modundaki gürültü common moda benziyor. Yakında bir SMPS varsa, veya LED aydınlatma varsa bunlar böyle parazit yapar. Ben hassas ölçümler yapacağım zaman benim UPS'i bypass moda alıyorum. Ortam paraziti baya azalıyor. Sonra da iki osiloskop kanalı kullanarak ölçüm yapıyorum (toprak krokodil kullanmadan). Sonra da osiloskoba iki kanal sinyalinin farkını hesaplattırıyorum. Çok kaliteli bir ölçüm olmuyor, ama az da olsa bir fayda sağlıyor.

CC modunda 100 Hz lik ripple izi var gerçekten. O büyük ihtimalle doğrultucudan geliyordur. CC kontrol döngüsünün osilasyonu da olabilir ama tam 100 Hz e denk gelmesi çok zor. O döngünün osilasyonu çok daha yüksek frekanslarda olur.

Şu iki ölçümü yaparsan osiloskobun kendisi ne kadar gürültü katıyor onu tespit edebiliriz:

1) Kanala hiçbir prob takılı değil iken, 20 MHz bant genişliği limiti ile gürültü ne kadar? Hem peak to peak hem RMS ölçümü.

2) Kanala prob takılı ve ucu kısa devre iken, 20 MHz bant genişliği limiti ile gürültü ne kadar? Hem peak to peak hem RMS ölçümü.

Bir de hiçbir prob takılı değil iken ve doğrudan BNC konnektöründen kısa devre ederek ölçebilirsin. Normalde arada pek bir fark olmaması lazım. Ama osiloskobun kendi ekranlaması iyi değilse burada farklı değerler çıkabilir.

Bu değerler çok mantıklı gelmedi bana. Ama ölçüm yapmaya da zamanım yok bu sıralar. Lineer bir güç kaynağı çıkışında 100 Hz lik şebeke ripple hiç olmaması lazım. Eğer varsa, ya trafo, ya filtre kondansatör, yada doğrultulmuş voltaj yetersizdir.

Sadece gürültü olması lazım. Bu gürültüyü de diferansiyel olarak ölçmen lazım, yoksa etraftaki parazitler de ölçüme girer ve yanıltır. Ölçüm bant genişliği ise de facto olarak 20 MHz seçilir.

Dinamik performans verileri de çok uzun çıkmış. Lineer güç kaynaklarının rahatlıkla 1 ms nin altında toparlama sağlaması lazım. 100 μs tipik değerler (çin malı güç kaynaklarında bile). Bu ölçümden mi kaynaklanıyor yoksa gerçekten yavaş mı tepki veriyor onu netleştirelim.

Gördüğüm kadarıyla, bu tip ripple ölçümleri için "power rail probe" kullanılıyormuş. Fiyatına bakıyoruz : çoğumuzun masaüstü ekipmanının toplamından fazla! Sende var mı @taydin. ? Biliyorsan ne özelliği var bunun ?

Bugün devremin filtre kapasitörleri ile oynayarak çıkışı en optimal duruma getirdim. Korad ile kıyaslamalı ölçüm sonuçları ve scop görüntülerini aşağı ekliyorum. Korad dan veya herhangi bir ticari üründen daha iyi olma iddam kesinlikle yok. Sonuçta ben amatörüm onlar profosyonel. Ölçümlerde sadece 20mhz limit var. Başka bir filtreleme yok.

12V 300ma yük ile Korad ile kıyaslama

KoradBenim Devre
Boşta Ripple?1mv
CV modda Ripple3-4mv2mv
CC modda ripple6-8mv3-4mv
Çıkışı açınca voltajın yükselip sabitlenmesi500ms240ms
Yükte voltaj düşüş sıçraması2v60mv
toparlanma süresi 20ms20ms4ms
over shoot (yüke girerken)150mv süresi 20ms10mv 8ms
Yükten ayrılınca voltaj yükselmesi600mv süresi 20ms120mv 3ms
CC moda girince voltajın azalma süresi7ms2ms
CC moddan çıkınca volt düzeltme süresi15 ms200ms

Çıkış 12V yük yok. Ripple ölçümü :

1662901674968.png

Çıkış 12V yük 300ma. Ripple ölçümü :

1662901939644.png

cc mod Ripple ölçümü :

1662902038171.png

Çıkışı açınca voltajın yükselip sabitlenmesi

1662902107752.png

Yükleme

1662902205210.png

yükten ayırma :

1662902411873.png

CC giriş :

1662902449504.png

CC çıkış :

1662902550616.png

Son düzenleme:
@semih_s aşağıdaki videoyu senin için çektim. Pwm ile yükleme şansım şu an yok. 200mv ile 500mv arası 2ms gibi düzenli sıçramalar ile ara sıra 2-3V gibi sıçramalar görünüyor. Bu yüksek sıçramalar ark nedeni ile 2ms içerisindeki toparlanmada tekrar yüklenmeler olabilir. Tam emin değilim.

Kıyaslamalı karşılaştırma yapmak için yükün özelliklerini bilhassa sordum. Bende ki korad la karşılaştıracağım. Araba ampülü voltajı, watt ı veya akımı?

Son düzenleme:
Performans verileri çok iyi. Bundan iyisi şamda kayısı :tamam2:

Overshoot ve yükten ayrılma aynı şey değil mi niye farklı değerler çıktı?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,873
Üyeler
2,487
Son üye
camandar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back