H bridge icin Cozum arayisim

Mikro Step

Kıdemli Üye
H bridge icin gecmiste L298, L6203, L6205, LMD18200 gibi pek cok cip denedim. En memnun kaldigim cip LMD18200 oldu fakat simdilerde bir step motor surmek icin 2 tanesine 40 Euro vermek isime gelmiyor. Gerci elimde bolca var ama bu kadar fiyati firlamis ciplerimi de kullanmak istemiyorum.

Malzeme fiyatlarindaki artistan dolayi son projemde demode olmus L298 kullandim fakat bu cipin kayiplari cok fazla ve cok isiniyor dahasi kolay arizalaniyor.

Yeni nesil dusuk RDS direncli cipler bit kadar ve boyutlari acisindan begenmiyorum. 4 katli PCB yapilmadigi surece ciplerin sicakligi yuksek kaliyor.

2A icin belki yeni cipler cikmistir. DIP pakette ya da en azindan vidalarla sogutucu baglayabilecegim ciplerden baska ne ler var? Yenilikleri takip edenler var mi?

TI yada digerlerinin DRV8xxxx tipi ciplerden hoslanmiyorum.

Ote yandan bir step motor surmek icin 6/8 tane mos kullanma fikri de yer acisindan cazip degil.

Yeni nesil moslar iceren L298 gibi vidayla baglayabilecegim icinde 2 tane H bridge guc kati iceren fiyati da uygun cip arayisi icindeyim.

Son düzenleme:
Dual D-Class amplifier entegresi bu amaçla kullanılabilir mi ?

Düşünen olmuş

1676224053797.png

Son düzenleme:
Dual D-Class amplifier entegresi bu amaçla kullanılabilir mi ?

Düşünen olmuş

22221 eklentisine bak
Lm3886 ile motor sürüldüğünü gördüm.

PWM frekansi dusukmus. L298 tek pakette 2 H bridge olmasi cok guzel. Bir turlu bunun MOS olanini cikartmadilar.
D Class cipler de cok isimi gormuyor. PWM lojik giris sart. Ayrica motor basina 2 cip kullanmak gerekecek.

Gorunen o ki, galiba MOSlarla ayrik tasarim yapacagim.

Bts7690, btn8982 gibi half bridge yapılar var. Hem bi direction hem de servo sürmek için 2 yada 3 tanesi bir araya getirilebiliyor. Bi de ST 'nin VND serisi bir çip vardı. Yanlış değilsem 30A civarında sürekli akımı var ve l298 gibi breakout pcb hali de bulunuyor.

Vnh2sp30 kodlu çip.

1.jpg

Ayrik malzemelerle L298 den biraz buyuk, sogutucuya monte edilerek sogutulan (Belki de sogutmaya ihtiyaci olmayacak) kendi H bridge guc katini yapiyorum.

Sürücü ve mosfet nedir? Akülü sandalyenin motor sürücü kartı içinde bir mosfet sürücü ve mosfetler vardı. Açıp bakayım. Çok güzel ve kolay arıza yapmayan bir kart.
Akım okuma özelliği olacak mı yoksa l298 yerini alacak bir yapı mı düşünüyorsunuz?

IR2104S ve ST140N6 kullaniyorum.

Akim olcme ozelligi var fakat olcum devresi ve sens direncleri ana kart uzerinde. Klasik H bridge.

Ozelligi cok dusuk RDSOn direncli moslarin kullaniliyor olmasi.

Sendeki surucunun fotosu vs varsa yukleyebilirmisin?

16779427065022718213985231355300.jpg
16779427929026000898996515237878.jpg
16779428299133216449225980929032.jpg

Mosfetler F1404Z yazıyor. Internal Rectifier firmasının İrf1404z
Sürücü IR2184S yine Internal Rectifier firmasının.

Selonoid icin neden H gerekti?

Asagidaki gibi bir sey mi?

1.jpg

H kopru montajim bitti.

Cok cok pahali yabanci bazi kartlarda pcbnin rengi hosuma gidiyor ve bu rengin solder mask boyasi ile alakali oldugunu dusunuyordum. (Belki de gercekten oyle)

Bu istedigim tonu rastlanti sonucu elde ettim. Tek yaptigim PCB yi daha uzun sure isiya maruz birakmak oldu.

Fotoda alttakiler bos PCB, usttekiler ise isiya maruz kalmis ve begendigim renge donusmus PCB.

Son düzenleme:
PCByi firinlayarak solder maskin yesil tonu degistirme islemine devam ettim ve gene istedigim tonu yakaladim.

Fakat bu islem padlerde oksidasyona neden oluyor ve lehimlenmeyi zorlastirdi.

Neyse L298 yada benzeri cipleri kullanmak yerine ayrik ciplerle ve moslarla yaptigim H bridge kartim 10 numara oldu.

moslari sogutmaya bile ihtiyaci kalmadi.

1.jpg

@Mikro Step Bülent abi kullandığın mosfet ve sürücüyü yazdın ama akım okuma işi ile ilgili bilgi verebilir misin? Kol yada kollardan geçen akım darbeli olacağı için sürekli sample almak mı yoksa pulse süresinin belirli bir kısmında okuma yapmak mı daha doğru sonuç verir.

Akim olcumu genellikle pwm sinyalin ON suresinin tam ortasinda yapilir. Boylece yukselen ve dusen kenarlarin neden olacagi karmasadan en uzak bolgede en temiz sinyal olcumu yapilmis olur.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,926
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back