Hobi Amaçlı Elektronik Laboratuvar Kimyasalları ve Bunların Saklanması

Sercan

--
Aslında berbat bir kimya bilgim var. Fakat her nasılsa bir o kadar da seviyorum kimya ile uğraşmayı.

Benim laboratuvarımın ufak bir kimya bölümü olmasını çok isterdim. Ultrasonik temizleyicim, manyetik karıştırıcım vb. bazı araç gereçlerim var. Daha fazlasını da yapmak istesem de kimya laboratuvarı fikri, yer sorunu olduğu için aklımın köşesinde fikir olarak ancak yer bulabiliyor. Umuyorum birgün gönlüme göre bir evim olur ve orada ufak bir bölümü kimya için ayırabilirim.

Kimsayalların saklanması için uygun kaplar, etiketleme, saklama koşulları (sıcaklık, nem vb.), uyumsuz kimyasalları bir arada tutumamak, güvenik ekipmanları ve benim gibi çocuklarınız varsa onların erişemeyeceği yerlerde saklamanız gerek.

Neyse, zaman zaman ihtiyaç olan kimyasalları alıp bir rafa tıkmıştım. Aynı şekilde, aklımdaki fikir "lazım olabilir" diye düşündüğümden şişe vb. şeyleri de saklamaya başladım. Bir süredir farkındayım, hafiften çöplük gibi olduğunun.

Bugün biraz daha düzenlemek için ne var ne yok ortaya döktüm. Kıyıda köşede eminim bir şeyler daha vardır ama şimdilik bunları buldum.

Fotoğrafları paylaşıyorum, tavsiyeleriniz ya da başka katkılarınız olursa bilmek isterim.

Bunlar çoğunluğu amber cam olan, şurup filan şişeleri. Bazıları için fısfıs ve damlalık uçları var. Aslında çok kullanışlı olabilirler fakat ben bu kadarını değerlendirebileceğimden emin değilim.

20240528_145056.jpg
20240528_145130.jpg
20240528_145200.jpg
20240528_145621.jpg
20240528_150531.jpg
20240528_150542.jpg
20240528_150639.jpg
20240528_150727.jpg

Soldan 2. ve 3. siseler cok guzel calisiyor. Onlarda sivi flux ya da bu recinenin alkol karisimlarini bulundurabiliyorum. Sprey olanlar ise pek kullanisli olmuyor. En soldaki de boyle aldim da pek is e yaramadi. Kullanamadim

Soldan 2. ve 3. siseler cok guzel calisiyor. Onlarda sivi flux ya da bu recinenin alkol karisimlarini bulundurabiliyorum. Sprey olanlar ise pek kullanisli olmuyor. En soldaki de boyle aldim da pek is e yaramadi. Kullanamadim
3. sıradaki alkolle seyreltilmiş reçine yani flux.

O kadar koyu renk recine gormemistim hic.
20240528_191842(1).jpg

ölçü kaşığı.jpg

Toz haldeki kimyasallar için metal spatüller var ama dün böyle bir kaşık buldum %15 doluluk ile pla dan bastım sağlam oldu (Toz şeker ile silme şekilde yaptığım ölçümde 2,75g geldi)

Vaybe citric acid camasirlardan zor kirleri cikartiyormus

Vaybe citric acid camasirlardan zor kirleri cikartiyormus
Sitrik asit normalde kireç önleyici tabletlerde bulunuyor 12g tablette %30 civarında oluyor kabaca 3g saf sitrik asit bir çamaşır makinesine yeterli olması gerekli kaşık onun için tasarlanmış, basıldığı madde kimyasallar ile tepkimeye girmediği sürece kullanılabilir

Şöyle kilitli bir dolabın içine bölme bölme koyulsa güzel olur. Her bir bölmenin izolasyonu sağlanıp o kimyasala göre nem, kuruluk v.b ayarlanabilir

Sağdan birinci şişe plastik olduğu için zamanla dibinde incelme oluyor tiner gibi alkole kıyasla daha agresif sıvıları cam sprey şişelerine koymak daha iyi
Bu plastiği 3-4 yıldır kullanıyorum. Bir sorun yaşamadım. Belkide kullandığım IPA dandik. :emindegil1:

Şöyle kilitli bir dolabın içine bölme bölme koyulsa güzel olur. Her bir bölmenin izolasyonu sağlanıp o kimyasala göre nem, kuruluk v.b ayarlanabilir
Benim kimya dolabım şu şekilde. Çift kapatklı bir dolap. Kapakların önüne sık kullanmadığım cihazların olduğu ve ağır olması için trafoların olduğu kutuları koyuyorum. Küçük çocukları uzak tutmaya yetiyor.

20240529_205029.jpg

Oluyor ama güvenli saklamanın başka bir yolu da yok.

Sitrik asit normalde kireç önleyici tabletlerde bulunuyor 12g tablette %30 civarında oluyor kabaca 3g saf sitrik asit bir çamaşır makinesine yeterli olması gerekli kaşık onun için tasarlanmış, basıldığı madde kimyasallar ile tepkimeye girmediği sürece kullanılabilir
Yanlış hatırlamıyorsam sitrik asit limon asididir. Asıl mucizesi pas sökücüdür. Kaynar su içinde çözüp sıcakken içine paslı demir malzemelerin üzerindeki pasları giderir. Beklemek şartı ile. Hemen çözmez.

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back