LCR metre sadece bobin (L), kondansatör (C), ve direnç (R) ölçer. Transistör ölçmek için multimetreyi kullanmak lazım. T4 ün komponent teşhis ve ölçümlerine hep belli bir şüphe ile bakmak lazım. Her komponenti doğru olarak teşhis etmeyebilir.

Acemi birisinin yarı iletken ölçümünü multimetre ile yapması en iyisidir bence.

Direnç Hesaplama Makinesi V4'ü de indirmeni tavsiye ederim.
Ben yazdım C# ile. Kurulum filan gerektirmez. Tıkladığın gibi, Öyle, Dümdük çalışır.
Diğer arkadaşları bilmiyorum ama benim bayağı elim ayağım oldu.
Bazen breadboard da 5-10 farklı direnç kullanıyorum. İşim bittiğinde hangisi neydi diye hesap makinesinden iki dk da çıkartıyorum.

Bu arada hazır direnç demişken;
Direnç alırken Mavi olan metal film'leri tercih et. Onlar %1 toleranslı oluyor. Sarı olanlar %5 toleranslı.
SMD dirençler ise 4 haneli olanlar %1 toleranslı, 3 haneli olanlar %5 toleranslı.

T4 için şöyle bir kutu basmıştım.

1705181139222.png

1705181190147.png

1705181162406.png

@ozkarah ,hocam mavi butonun sağındaki çukur bölge ne için?
Bu arada gerçekten çok güzel tasarım

Son düzenleme:
Ne kadar basit malzeme alırsan al ama almadan önce buradan sorarsan yararlı olur senin için. O kablolar insana saç baş yoldurur. Devreyi sağlam kurarsın ama bir türlü çalışmaz. Sen sorunu elemanlarda ararken jumper kablo da temas sorunu vardır farkına bile varmazsın. O 10-15₺ lik kablolar bana 1000tl lik sıkma pensesi aldırdı.

Tavsiyem sıkma pensesi, kablo ve kablo pabucu sipariş et. Kendin yap kabloları.

Diğer aldıklarını da iptal edebiliyorsan iptal et. Aldığın yere göre değişiyor ama en kralı bile sorun çıkarır bence. Heleki kalitesiz bir yerden aldıysan içindeki teli mikroskopla filan görmeye çalışırsın. :D
Çok haklısın zamanında banada kök söktürdü o jumper kabloları adc sinyale bile kesik atıyor kafayı yersin lehim bile tutmuyor mıknatısa şak diye yapışıyor demir kullanmışlar iletken olarak uzak dur.

Ben banana jack takılı iki tane kablo ve uçlarına da şunlardan kullanıyorum güç kaynağı ile.

1705183280147.jpeg

Der de-5000 lcr metre almıştım iş yapmaz mı transistör ölçümünde?
Iyi aletmis. Olcumleri PC'ye aktarmak icin su kutuphane varmis. Bilmiyorum normalde nasil aktariliyor.

Çok haklısın zamanında banada kök söktürdü o jumper kabloları adc sinyale bile kesik atıyor kafayı yersin lehim bile tutmuyor mıknatısa şak diye yapışıyor demir kullanmışlar iletken olarak uzak dur.
Youtube'da cinkolu asitli derisim yapiyorlar demire lehim atmak icin. Deneyen var mi?

Bu pa-09 için özdisan bana ocak demişti, bende yurtdışından getirttim. Özdisan dan da pa-21 istedim. Engineer sitesinde pinlere göre uyumluluk tablosu yapmış oradaki tabloda uygun olduğunu iddia ettiği pinlerden 2-3 çeşidi ile hızlıca deneme yaptım. Bu pinlerin üreticilerinin kendi penseleri ile sıkma performansı arasında dağlar kadar fark var. Pense biraz el becerisi istiyor ve çok elim alışmadığından dolayı da olabilir ancak bence o çeneler gerçekten listedeki her pin ile uyumlu değil, ama karga buruna göre çok daha güzel iş yapıyor. Arge ya da hobi amaçlı kullanılacaksa gönül rahatlığı ile kullanılır, o açıdan tam fiyat performans ürünü. Tek can sıkıcı kısmı bu işlem üreticinin pensesini kullanmak kadar hızlı ve güven verici olmuyor, ama ne kadar ekmek o kadar köfte

Bu pa-09 için özdisan bana ocak demişti, bende yurtdışından getirttim. Özdisan dan da pa-21 istedim. Engineer sitesinde pinlere göre uyumluluk tablosu yapmış oradaki tabloda uygun olduğunu iddia ettiği pinlerden 2-3 çeşidi ile hızlıca deneme yaptım. Bu pinlerin üreticilerinin kendi penseleri ile sıkma performansı arasında dağlar kadar fark var. Pense biraz el becerisi istiyor ve çok elim alışmadığından dolayı da olabilir ancak bence o çeneler gerçekten listedeki her pin ile uyumlu değil, ama karga buruna göre çok daha güzel iş yapıyor. Arge ya da hobi amaçlı kullanılacaksa gönül rahatlığı ile kullanılır, o açıdan tam fiyat performans ürünü. Tek can sıkıcı kısmı bu işlem üreticinin pensesini kullanmak kadar hızlı ve güven verici olmuyor, ama ne kadar ekmek o kadar köfte
PA-09 modeli @Gokrtl de vardı sanırım, izlenimlerini bize aktatabilir.

Bendeki SIGLENT SDS1104X-E Osiloskopun yanına fiyat performans ürünü hangi sinyal jeneratörünü almalıyım?
İleride BODE vs mevzusunuda dahil edebileceğimi de varsayarsak ?

Son düzenleme:
PA-09 modeli @Gokrtl de vardı sanırım, izlenimlerini bize aktatabilir.
Uçak panelimdeki kabloları kendim sıkmak için bir kaç ay önce aldım. Daha o panelde kablo sıkma aşamasına gelemediğim için denemedim. Valla bir tek pabuç sıktığımı bile hatırlamıyorum.

Ama bizler hobiciyiz. Öyle yüzlerce, binlerce kablo sıkmayacağız. Arada tek tük lazım olacak bir şey. O yüzden her türlü bizim işimizi uzun yıllar görecektir.

Malzeme kalitesi iyi. Öyle tel maşa bir şey değil.

Bu pinlerin üreticilerinin kendi penseleri ile sıkma performansı arasında dağlar kadar fark var.

Gerçek pensesi hangisi, paylaşabilir misin? Muhtemelen Knipex gibi fiyat stratosferdedir ama en azından bilelim :)

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back