Hobi projeleri için gerekli malzemeler/bilgiler

Ama tekrar tekrar uyarmakta fayda var: Osiloskobun tek kanalını kullanırsan osiloskop %100 korunuyor, ama sen kesinlikle %100 korunmuyorsun.

Diyelim izolasyon trafosu çıkışına bir SMPS bağladın. Osiloskop şase krokodilini de SMPS in primer tarafına taktın. Bunu yaptığın anda, o nokta TOPRAK potansiyeline geldi. Artık sen devrede bazı yerlere tek elle bile dokunsan çok vahim bir çarpılmaya maruz kalabilirsin! O yüzden izolasyon trafosu varsa bile, temel elektrik çarpılma güvenlik tedbirlerini kullanman lazım. Bunu önlemek için osiloskobun toprağını şebekeden ayırabilirsin, ama böyle trikler atmak iyi birşey değil. Kötü alışkanlık yaratır. Toprağı ayırdın zannedersin ama ayırmamışsındır, krokodili bağlarsın ve sonra da çarpılırsın. Bir de osiloskop üreticisinin öngörmediği bir şekilde kullanıldığı için açıklanan performans speclerini sağlamayabilir.

SMPS primer tarafına osiloskop şase krokodili bağlanmaz bildiğim kadarıyla. Osiloskop probu bağlanır, yanlış mı?

SMPS primer tarafına osiloskop şase krokodili bağlanmaz bildiğim kadarıyla. Osiloskop probu bağlanır, yanlış mı?

İzolasyon trafosunun çıkışına bağlı olan bir SMPS'in her yerine osiloskobun bir kanalının hem şase krokodilini hem de prob canlı ucunu bağlayabilirsin. Ama eğer doğrudan şebeke voltajını ölçeceksen probun 10X modda olduğundan emin olman lazım. Eğer prob 1X modda ise osiloskobun giriş devresi kesin olarak arızalanır.

Yani görüyorsun, her şeyin bir AMA'sı var. Karmaşık işler bunlar, her zaman geçerli olan genel kurallar koymak zor.

İzolasyon trafosunun çıkışına bağlı olan bir SMPS'in her yerine osiloskobun bir kanalının hem şase krokodilini hem de prob canlı ucunu bağlayabilirsin. Ama eğer doğrudan şebeke voltajını ölçeceksen probun 10X modda olduğundan emin olman lazım. Eğer prob 1X modda ise osiloskobun giriş devresi kesin olarak arızalanır.

Yani görüyorsun, her şeyin bir AMA'sı var. Karmaşık işler bunlar, her zaman geçerli olan genel kurallar koymak zor.

Kalkıpta bilmediğim işlere girişmem zaten, önce forumdan bilgi alırım sonra devam ederim :D

Ama eğer doğrudan şebeke voltajını ölçeceksen probun 10X modda olduğundan emin olman lazım. Eğer prob 1X modda ise osiloskobun giriş devresi kesin olarak arızalanır.
Direkt şebeke voltajına takamam mı 1X modunda probu, 400V yazıyor girişlerde :dusun1:
Prob 10X modunda olunca mı bu 400V?

Yapacağımdan değil bilgi amaçlı sordum.

bu izolasyon trafolarının çıkışını 0-160-180-200-220-240-260 olarak üretseler çok iyi olurdu. bazen şebeke beslemeli switch mode ile uğraşırken voltaj sınırlarını denemek gerekiyor. kocaman bir varyak masaüstünde dursun istemiyorum.
Kademeli sardırabilirsiniz. Ben 0-220//0-110/0-220 şeklinde 1 primer 2 sekonder sargılı olanı kullanıyorum. Çalışma gerilimi geniş olan güç kaynaklarına müdahale ettikten sonra eğer destekliyorsa 110 Volt ile beslemeyi daha emniyetli buluyorum.
1000030997.jpg
Ayrıca varyaklar izole olmadığından çok dikkatli kullanmak gerekir diye düşünüyorum.

Direkt şebeke voltajına takamam mı 1X modunda probu, 400V yazıyor girişlerde

Hmm evet 400 Vp dayanımı var diyor datasheet'te. Bu durumda 1X modda bağlarsan osiloskop bozulmaz. Ama ölçüm de yapamazsın çünkü SDS1104X-E nin maksimum vertikal kademesi 10V/div ve bu da ancak 80V u görüntüleyebilir. 325V bağlarsan çizgi tavana dayanır.

Benim izolasyon trafosu 4.5 kVA, ağırlığı 40 kg gibi. Kargocu getirince beni aşağı çağırmıştı :katil2:

Trafocu bir tane de toprak bağlantısı koymuş oraya. Onu giriş taraftaki şebeke toprağına bağlayacaksın. Ama çıkış tarafına bağlayacağın prize toprak bağlantısını yapma. Yaparsan risk alırsın. Bir şekilde çıkışın bir ucu toprağa bağlanırsa (bozuk devre veya başka bir talihsiz sorun), diğer uçta öldürücü faz voltajı olur ve tek elle dokunsan bile ölüm tehlikesi doğar.
Hocam izolasyon trafosunun en önemli avantajlarından birisi de kısa devre akımını değiştirmesi. Küçük güçlü bir transformatör kullandığınızda çıkışındaki kısa devre akımı da küçük olacaktır. Şebekeye bağlandığında sigorta atmasına sebep olan bir güç kaynağına müdahale ettiğinizi düşünün, kısa devre olan noktayı bulup düzelttiğinizi düşündünüz diyelim. Eğer gözden kaçan bir şey olduysa ve cihaz sizdeki gibi büyük güçlü bir izolasyon trafosundan besleniyorsa enerji verildiğinde çıkışında büyük bir kısa devre akımı oluşur ve müdahale ettiğiniz devrede tekrar arıza oluşmasına sebep olabilir. Ben bu sebeple mümkün olduğunca küçük güçte izolasyon trafosu kullanılması gerektiği düşüncesindeyim.

Evet birçok devre için 500 VA yeter de artar. Ben birkaç tane 3 kVA UPS tamiri yaptım. Bunları tam güçte test edebilmek için de bu gücü verebilen bir izolasyon trafosu tercih etmiştim.

Evet birçok devre için 500 VA yeter de artar. Ben birkaç tane 3 kVA UPS tamiri yaptım. Bunları tam güçte test edebilmek için de bu gücü verebilen bir izolasyon trafosu tercih etmiştim.
Büyük trafoyu görmek isteriz. :)
Küçük güçlü cihazları besleyeceğiniz zaman cihazın girişine 2 kutuplu 1-1.6-2-3-4-6 Amper akımlarda çalışan otomatik sigortalardan (mcb) bağlayabilirsiniz.

Kademeli sardırabilirsiniz. Ben 0-220//0-110/0-220 şeklinde 1 primer 2 sekonder sargılı olanı kullanıyorum. Çalışma gerilimi geniş olan güç kaynaklarına müdahale ettikten sonra eğer destekliyorsa 110 Volt ile beslemeyi daha emniyetli buluyorum.
36577 eklentisine bak
Ayrıca varyaklar izole olmadığından çok dikkatli kullanmak gerekir diye düşünüyorum.
25watt sardırdım 160-240 arası çıkış verebiliyor - hazır trafolarda bu opsiyon olsa ve uğraşmasak iyi olurdu.

Elde osiloskop yok diyelim, izolasyon trafosuna arızalı devreyi bağlasak ve o şekilde arızalı devre üzerinde çalışılsa avantajı dezavantajı ne olur ?

Büyük trafoyu görmek isteriz. :)
Küçük güçlü cihazları besleyeceğiniz zaman cihazın girişine 2 kutuplu 1-1.6-2-3-4-6 Amper akımlarda çalışan otomatik sigortalardan (mcb) bağlayabilirsiniz.

1.5 kVA AC güç kaynağı var artık onu kullanıyorum çoğu işte ve bunda akım limiti tanımlanabiliyor. İzolasyon trafosu ve varyaklar şu anda atıl durumda ...

Elde osiloskop yok diyelim, izolasyon trafosuna arızalı devreyi bağlasak ve o şekilde arızalı devre üzerinde çalışılsa avantajı dezavantajı ne olur ?

Çarpılmaya karşı belli bir güvenlik sağlar. Topraktan izole olduğu için tek elle neresine dokunursan dokun, istersen ayakların yalınayak olsun ve nemli zeminde dikeliyor ol, çarpılmazsın. Ama sırf bu sebeple izolasyon trafosu kullanmak da mantıklı değil, kötü alışkanlık yaratır, dikkatsizliğe davetiye çıkarır. Her zaman şebeke voltajı ile çalışırken azami dikkatli olmak lazım, nasıl olsa izolasyon trafosu var, artık dikkatsiz davranabilirim diye düşünmemek lazım.

Osiloskop ile ölçüm yapma ihtiyacı yoksa, veya genel olarak girişlerinden bazıları toprak referanslı olan bir cihaz ile ölçüm gerekli değilse, izolasyon trafosu da gereli değil. Bu durumda ilgili cihaz şebeke ile çalışmak üzere tasarlanmışsa, nihai testleri gerçek şebeke ile yapılmalı.

1.5 kVA AC güç kaynağı var artık onu kullanıyorum çoğu işte ve bunda akım limiti tanımlanabiliyor. İzolasyon trafosu ve varyaklar şu anda atıl durumda ...
Hayırlı olsun, bu çok daha iyi olmuş.

devrede kısa devre varsa gücü izolasyon trafosu gücüne sınırlamış oluruz. sebekeye bağlı gibi sigortaları attırmaz. tabi trafonun gücü kadar akım geçeceği için parçalar gene kavrulabilir.

eskiler devreye seri 40w ampul bağlardı kısa devre varsa ampul tam parlaklıkta yanar sigorta atmazdı.

1) Devreyi daha düşük gerilimde çalıştırabilirsin.
2) Arızalı devreyi izole trafodan beslerseniz trafo da fazla güçlü değilse kısa devrelerde oluşabilecek hasar da o ölçüde küçük olur.
3) Timur Bey de belirtmiş, dikkatsiz çalışmaya sebep olabiliyor. Ben 110 V gerilimi de kullanıyorum izole olarak. Bu önemli bir dezavantaj, çok dikkatli olmak lazım.
4) Gövdeye kaçak yapan ve bu nedenle sigorta/kaçak akım rölesi attıran cihazı düşünün. Bunu izole trafodan beslerseniz cihazın dış gövdesi gerilim altında kalır ve koruma elemanları da devreyi açmaz. Çok çok tehlikeli bir durumdur.

25watt sardırdım 160-240 arası çıkış verebiliyor - hazır trafolarda bu opsiyon olsa ve uğraşmasak iyi olurdu.
Bendekilerin en küçüğü 250 VA, sizdeki gibi bir tane sardırsam iyi olacak.

Yeri gelmişken sorayım. Üç fazlı trafo sardırırken sekonderde gerilimi fazlar arası olarak mı belirtiyoruz?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,641
Üyeler
2,727
Son üye
veysel bari

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back