Hurdalıktan atölyeye, günün ganimetleri!

Şarjlı pil acil durumlarda sıkıntı olabilir diye çok tercih edeceğim bir seçenek değil. Bunu günlük kullanacak olsam zaman da verimli olabilir. Ben bunu senede belki 5-10 defa kullanacağım için şarjlı pil durduğu yerde ömründen yer...
prepping tarzı uzun süreli depolamalar için energizer'in ultimate lithium serisi var, primary pil şarj edilebilir değil. raf ömrü 20 sene koçtaş'ta vardı başka yerde var mı bilmiyorum

Ekler

• ene.jpg
    ene.jpg
    258.3 KB · Görüntüleme: 43
bit pazarında görüp almadığım bir cihaz, sanırım telgraf. o sırada sanırım param yoktu yoksa tarih sevgisi adına alınabilirdi.
1.JPG
2.JPG

Zaten blok levhaya vidalanmış vidalara ,kablolar bağlayarak ürüne çok egzotik bir hava verilmiş :)
Cihaz da manyetolu bir sisteme benziyor muhtemelen dediğiniz gibi telgraf.

Son düzenleme:
Zaten blok levhaya vidalanmış vidalara ,kablolar bağlayarak ürüne çok egzotik bir hava verilmiş :)
Cihaz da manyetolu bir sisteme benziyor muhtemelen dediğiniz gibi telgrafa benziyor
Osmanlı döneminden kalma deseler ona da inanırım epey eski görünüyordu. bit pazarında gerçek uçak pervanesi gördükten sonra her şeye inanırım :)

@çaycı neredeki bit pazarlarına gidiyorsun?

Ankaradaki bit pazarlarını çok merak ediyorum. İstanbul'dan daha iyi diye tahmin ediyorum.

İstanbul Kadıköy kovit öncesine nazaran çok saçmaladı. Özellikle kapalı pazar bitmden önce üniversite otoparkına kurulan pazarla mukayese bile edilemez.

Ankara Samanpazarı (Etfai) 2000li yıllarda oldukça canlıydı. Temmuz ayında 3-4 gün ardı ardına gezme fırsatı buldum.
Eski tadı, hareketliliği yok. Daha çok mobilya ve mutfak ekipmanı vardı. Elektrik, elektronik ve bilgisayar içerikli çok fazla şey yoktu.

Ankaradaki bit pazarlarını çok merak ediyorum. İstanbul'dan daha iyi diye tahmin ediyorum.

İstanbul Kadıköy kovit öncesine nazaran çok saçmaladı. Özellikle kapalı pazar bitmden önce üniversite otoparkına kurulan pazarla mukayese bile edilemez.
maalesef pek merak edilecek bir şey kalmadı :( iskitler ve onun selefi imrahor vadisindeki yer kaldırıldıktan sonra kalanlar mahalle arasında tezgah açanlardan hallice... yine de tarif edeyim ulus itfaiye meydanının üstünde ümit otopark var orası ve onun arka sokağı ile aynı yerin aşağısında @fide nin tarif ettiği yerde bir kaç dükkan var ama esnaf ne koparırsam'cı.
bir de ayrancı pazar yerinde her ayın ilk pazar günü kurulur ama orası hurdacıdan ziyade antikacılar içindir daha elegant zevkleriniz varsa uyar :)

Ankara Samanpazarı (Etfai) 2000li yıllarda oldukça canlıydı. Temmuz ayında 3-4 gün ardı ardına gezme fırsatı buldum.
Eski tadı, hareketliliği yok. Daha çok mobilya ve mutfak ekipmanı vardı. Elektrik, elektronik ve bilgisayar içerikli çok fazla şey yoktu.
pek bir şey yok hocam esnaf açgözlülüğü çoktan sarmış hepsini .yine de giderseniz o mutfak ekipmancıların arkasında bir sıra elektronik hurdacısı da vardır

3.jpg

bu da pet taraması yapılan hasatalara verilen "ilacı" üreten jeneratör. ışıldamayı sevmediğimden bunu da almamıştım :)

Yazık ya adam bunu her hafta pazara getirip götürüyordur.
Altındaki yazıda:
İnsanlar için Kullanılmaz
Özel ekipmanlarla ,Eğitimini almış kişiler özel donanımlarla taşıyabilir falan diye uyarılar var
Hadi ingilizcen yok Radyoaktif Madde logosunudamı bilmiyorsun

Son düzenleme:
Altındaki yazıda:
Özel ekipmanlarla ,Eğitimini almış kişiler özel donanımlarla taşıyabilir falan diye uyarılar var
hocam sanayide neler nasıl kullanılıyor bir bilseniz :) kimisi cehalet kimisi bana birşey olmazcılık

Son düzenleme:
Altındaki yazıda:
Böyle bir cihaz hurdaliklarda bile geziyor bizim memlekette malesef . Buradan bulduğu metal küçük bir parçayı birkaç gün elinde tespih niyetine sallayıp da bedenini maruz kaldığı radyasyon yüzünden harap eden bir gencin haberi de medyaya düşmüştü yillar önce.
Küçükçekmece nükleer araştırma merkezinde paspas ile nükleer atık temizleyen personel de cem yılmaz a parodi malzemesi olmuştu malesef . Kara mizah 'ın belkide memleketteki en iyi örneklerinden biri malesef .

Yine bir başka pasif soğutuculu ekran kartı artı aldım. ATI bellekler olduğuna göre AMD ama hangi modeli olduğunu ve çalışıp çalışmadığını henüz bilmiyorum. Bunlar sunucu amaçlı kullandığım bilgisayarlarda inanılmaz işime yarıyor. İşletim sistemi terminal ile çalıştığından ekran kartının bir espirisi yok. Beni fan sesisinden kurtarıyor.

20240105_110049.jpg
20240105_105007.jpg

Bir tane de HP 1405-8G V3 Switch aldım, yönetilebilen bir model değil ama bunu Gigabit olması sebebi ile aladım.

20240105_110510.jpg
20240105_110518.jpg
20240105_104955.jpg

Günün bombası ise Fujifilm'e ait FinePix S9500 fotoğraf makinesi oldu. 9 Megapiksel bu makineyi üzerindeki 28-300mm lens için aldım. Makro çekim özelliği bulunan bu lens ile 1 cm uzaktaki bir nesneye odaklanmak mümkün. Pil yuvasında bir garip tıkanıklık var, orayı toparlarsam belki sorunsuz çalışabilir.

20240105_110642.jpg
20240105_110701.jpg
20240105_110706.jpg
20240105_110716.jpg
20240105_110741.jpg
20240105_111515.jpg
20240105_111538.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,929
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back