Kavun cekirdeklerini tohum olarak saklamak

Mikro Step

Kıdemli Üye
Kavun cekirdeklerini yikayip ardindan kurumaya biraktim. Sanirim yikamakla hata yaptim.

Bu konuda bilginiz var mi? Youtube videolarini sonradan izledim yikamadan kurumaya birakiyorlar.

agaclar.net isimli çok eski bir forum var. zamanında topraksız tarım konusunu araştıtırken keşfetmiştim. oradaki insanlar tarım konusunda gerçekten çok bilgili. bu sorunun yanıtını çok net verebilirler.

Abartmiyorum son 30 yildir cocuklugumda tattigim bal gibi tatli ve kokulu kavunlari bulamiyordum.

Taaki bu yil tatilde kavun alincaya kadar. Cekirdeklerini ayirdim ve bahceye dikecegim. Cekirdekleri suda yikayip sekerli yapiskanimsi kisimlarindan arindirdim.

Sonradan aklima geldi cocuklugu koylerde gecmis arkadasim tohum su yedimi islem baslar suyun devami gelmezse tohum olur demisti.

Gerci benim yaptigim tam olarak bu olay degil. Tohum kurutulduktan sonra dikilinceye kadar su gormemeli.

Neyse sansimi deneyecegim. Yikadigim cekirdekleri kuruttum bir kavanoz icine koydum ustune de havlu kagit koydum, karanlik ortamda Nisan ayina kadar saklayacagim.

Dusunun artik kavun ne kadar tatli ve lezzetliymis ki bunca zahmete giriyorum.

Eger dediginiz gibi genetigiyle oynandiysa yapacak bir sey yok.

Abartmiyorum son 30 yildir cocuklugumda tattigim bal gibi tatli ve kokulu kavunlari bulamiyordum.

Taaki bu yil tatilde kavun alincaya kadar. Cekirdeklerini ayirdim ve bahceye dikecegim. Cekirdekleri suda yikayip sekerli yapiskanimsi kisimlarindan arindirdim.

Sonradan aklima geldi cocuklugu koylerde gecmis arkadasim tohum su yedimi islem baslar suyun devami gelmezse tohum olur demisti.

Gerci benim yaptigim tam olarak bu olay degil. Tohum kurutulduktan sonra dikilinceye kadar su gormemeli.

Neyse sansimi deneyecegim. Yikadigim cekirdekleri kuruttum bir kavanoz icine koydum ustune de havlu kagit koydum, karanlik ortamda Nisan ayina kadar saklayacagim.

Dusunun artik kavun ne kadar tatli ve lezzetliymis ki bunca zahmete giriyorum.

Eger dediginiz gibi genetigiyle oynandiysa yapacak bir sey yok.
Kavanozda küflenme oluyor.
Ben açıkta bekletiyorum tohumları.

Dunyada ki tohum, bocek, ilac olaylarini bilseniz varya isyan cikartirsiniz. :gulus2:

Sorun olmaz, güneşte bırakın kurusun.

Tatlı olma sebebi hasat zamanı ile ilgili olabilir. Kimi meyveler hasat zamanından önce toplanıyor. Örneğin yeni dünya (malta eriği). Normalde olgunlaştığında çok tatlı olur ama erken toplandığı için ekşi oluyor.

Birçok meyve sebze ticari amaçlı yetiştirldiği için maalesef durum böyle.

Forum istatistikleri

Konular
6,559
Üyeler
2,688
Son üye
Nightexe11

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back