Kettle ledi değişeyim dedim beceremedim :)

Hocam böyle bişey biliyormuş gibi durduğuma bakma meslek lisesi elektrik okudum ama anca havya tutmayı öğrendik o da soğuk lehim yapa yapa :D yerden dolayı sıkıntı yok çok yer var kettle kapağı içinde şu alttaki dirençten alacağım doğru mudur?

Evet doğru olanı bu. Yer sıkıntısı olmamasına sevindim. Bazıları çok sıkışık oluyor oynar parçalardan dolayı.

Tamamdır, siparişi geçtim yanına 100k lık direnç de ekledim arkadaşların dediği gibi, altından kalkarım inşallah :)

Eğer eski devrenin ne olduğunu bilmiyorsan şöyle bir devre kurabilirsin. Burada R1 15 kΩ ve 2 W olacak. Bu önemli. D1 ve LED in bağlanma yönlerine de dikkat et, ters bağlarsan LED gene gider.

18148 eklentisine bak

Devrenin aynısını yaptım ama bi hata yaptım, firmanın bana yolladığı direnci 1.3 M hesapladım o sebeple yedek sipariş ettiğim 100k' lık dirençleri taktım, işler bitip dirence tekrar bakınca kahve, yeşil, turuncu, altın diye hesaplayacağıma kahve, turuncu,yeşil, altın diye hesaplamışım :) Bi fark olmadı sistem güzel açlıştı ama kırmızı led diğer yeşil kadar parlak ışık vermedi maalesef :/

He tabii ki hiç yoktan iyi oldu ben sadece 1.5 saat harcadığım için tam anlamıyla mükemmel olsun istiyordum :D

Bu başlıkta yazan arkadaşların hepsine tek tek teşekkür ediyorum, eksik olmayın sayenizde güzel bi işe imza attım :)

Aslında iki tane 100 k direnci paralel bağlayıp parlaklığı arttırabilirdin, ama kapattıysan artık önemli değil. Önemli olan lambanın yandığının belli olması.

Standart 5mm led ile mantar led arasındaki fark ve kullanım alanı farkları nelerdir?
Bende piskopat bir smd805 yeşil led var. 24v da 100k bağlıyorum. Lehimlerken kendi kendine yanmaya başlıyor....
Class marka kalem havya ile lehim yaparken kartın belli yerlerine dokununca led in ışık verdiğine bende şahit oldum.Bu durum kendimce şöyle yorumladım havyanın metal gövdesinde ki bulanan elektrik lehim yaparken karta oradanda benim üzerimden toprağa aktığını düşünüyorum. Sizce ledin yanma sebebi ne olabilir?

Standart 5mm led ile mantar led arasındaki fark ve kullanım alanı farkları nelerdir?

Class marka kalem havya ile lehim yaparken kartın belli yerlerine dokununca led in ışık verdiğine bende şahit oldum.Bu durum kendimce şöyle yorumladım havyanın metal gövdesinde ki bulanan elektrik lehim yaparken karta oradanda benim üzerimden toprağa aktığını düşünüyorum. Sizce ledin yanma sebebi ne olabilir?

Mantar led hiç kullanmadım. Özelliğini bilmiyorum. Olmaz derken direnç değerlerinden bahsediyordum

Yeşil led konusuna gelince. Normal led akımı ile Bu ledlerin parlaklık değerleri çok yüksek. Çok düşük akımlarda bile ışık saçmaya başlıyorlar. Bu nedenle havya ucundaki akım ledi yakıyor. Dediğin doğru.

Göz almayacak bir parlaklık seviyesi için ön direnç konusunda biraz deneme yanılma yapmak gerekiyor.

220v neon ampul yaz google amcaya çıkar. Dirençsiz direkt 220v olanlar da var fiyatları da çok uygun.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back