Kızılötesi Alıcı-Verici Nasıl Çalışır?

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Elektronikçiden 2 farklı Receiver aldım. Biri metal kasa, diğeri plastik.
Biraz araştırma yaptım. Farklı farklı bacak bağlantıları var. Üzerlerinde ise hiç bir şey yazmıyor.
Diyot kademesinde ölçtüm, neredeyse tüm bacaklarda farklı bir değer gösteriyor. Hangi bacağın ne olduğunu tesbit edemedim.
Metal kasa olanda Bacağın birinin dış metale bağlı olduğunu görünce bunu GND tayin ettim. diğerlerini de tahmin yürüterek bağladım ve aşağıdaki kod ile analog okuma yapınca serial monitörde 1023 okuduğunu gördüm.
Sonra TV kumandasını bu göze tutunca okuduğum değerde değişiklik olmasını bekledim ama hiç bir değişiklik olmadı.

Bu sistemin çalışma mantığı ne? Herhangi bir IRLED'i görmüyor mu?

C++:
#define Receiver A5
void setup() {
  Serial.begin(115200);
  pinMode(Receiver, INPUT);

}

void loop() {
  Serial.println(analogRead(Receiver));
  delay(1000);

}

tssop-1136-36khz-alici-sensor-1-alici-ve-verici-sensorler-vishay-54364-85-B.jpg
İr alıcı gözler 3 pinli ise genelde tssop kılıfta oluyor. Gnd, vcc ve out pinleri deneme yanılma ile bulunabilir ama bunu serial monitor yerine osiloskop ile izlemek daha doğru olur.

https://www.direnc.net/tssop-1136-36khz-alici-sensor-1

Yok bütün yolları denedim. Kütüphaneleri de denedim.
Elle tutulur bir veriye ulaşamıyorum. Denerken reciverları mı bozdum nedir anlamadım.
Aşağıdaki video çok açık ve güzel anlatmış. Aynısını yapıyorum hiç veri alamıyorum.

Ir gözün etkin frekansı kumandanın frekansı ile aynı olmayabilir. Gerçi 36-38khz çok farketmez yakın mesafede.
Skop ölçümünün devre fotosunu atabilir misin?

Ir gözün etkin frekansı kumandanın frekansı ile aynı olmayabilir. Gerçi 36-38khz çok farketmez yakın mesafede.
Skop ölçümünün devre fotosunu atabilir misin?
Bacakları tesbit edemedim veya alıcıyı bozdum.

20220707_225730.jpg

Aslında bu devre ile uğraşırken birşey öğrendim.
Benim yapmaya çalıştığım bu sistem belirli bir protokol kullanıyor.
Farklı markaların kumandalarına göre işlem yapmak gerekiyor. Benim amacım bu değil ki.
Ben bir IRLed bağlayıp sürekli yanık tutacağım ve karşıdan da bu ledi yakalayacağım. Yani Protokol yok bir şey yok.
Ya yanlış elemanlarla uğraşıyorum, yada yanlış kodlar ile uğraşıyorum. Benim istediğim bu değil.

Bu alıcılar belli bir frekanstaki sinyali almak üzere tasarlanıyor. Senin aldığın IR alıcının frekansını bilmiyorsan o zaman mecbur deneme yapacaksın. Bir IR verici diyot alıp bir kare dalga ile sürersin, frekansı da 30 kHz den 60 kHz e kadar yavaş yavaş arttırırsın. Şimdi aratınca Türk mağazalarda 36 kHz ve 38 kHz yaygın bulunuyor, bu frekansları önce denersin.

Etraftaki başka IR kaynaklardan etkilenmemesi için böyle alıcıları kullanman lazım, yoksa standart IR alıcı göz koyarsan etraftaki her şeyden etkilenir. Rezistans yakarsın, birisi çakmak yakar, el feneri ışığı gelir, güneş ışığı gelir, herşey etkiler.

Bir IR verici diyot alıp bir kare dalga ile sürersin, frekansı da 30 kHz den 60 kHz e kadar yavaş yavaş arttırırsın.
Kare dalgayı pwm pinden çıkarım sanıyorum ama frekansını nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum.
Biraz tahmin yürütmeye çalışayım.
Arduino pwm pini OUTPUT yaparım.
Çıkışını osiloskop'a bağlarım.
ve digitalWrite fonksiyonu ile 1 den 255'e doğru sinyal gönderirim.
Osiloskopta 36-38kHz okuduğum anda pine IRLedi bağlarım ve alıcı göz okuyor mu diye kontrol ederim.

Kare dalgayı pwm pinden çıkarım sanıyorum ama frekansını nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum.
Biraz tahmin yürütmeye çalışayım.
Arduino pwm pini OUTPUT yaparım.
Çıkışını osiloskop'a bağlarım.
ve digitalWrite fonksiyonu ile 1 den 255'e doğru sinyal gönderirim.
Osiloskopta 36-38kHz okuduğum anda pine IRLedi bağlarım ve alıcı göz okuyor mu diye kontrol ederim.

Bu olmaz. PWM sadece duty cycle değiştirir frekans aynı kalır. Senin sinyal jeneratörü projene geri dönmen lazım :)

Bu olmaz. PWM sadece duty cycle değiştirir frekans aynı kalır. Senin sinyal jeneratörü projene geri dönmen lazım :)
Aşağıdaki videonun işimi göreceğini umuyorum.

Sinyal Jeneratörü projeme aşırı sıcaklar bittikten sonra AD9833 ile geri dönmek istiyorum. Şu anda sıcaktan güç kaynağı projemle bile ilgilenemiyorum. Eylül - Ekim gibi hız kazanmaya başlarım.

Forum istatistikleri

Konular
5,838
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back