Korad KA3005d cihaza PC kontrol eklemek

Yazılım eğer aynı ise iki modelin de donanımı aynı gibi duruyor tek fark USB-rs232 to TTL modülü var p modelinde

USB'den ve RS232'den UART'a dönüştürme işi kolay. Ona uygun bir devre yapılabilir sonra.

Şu anda deneme yapmak için bir tane USB/UART dönüştürücü yeterli. PC'deki terminal emülatör ile bağlanıp mesajları gönderebilirsin. Eğer mesajlar istenen işi yapıyorsa firmware aynıdır, yapmıyorsa o zaman yeni firmware yazmak gerekir. Son derece öğretici bir proje olur. Keşke vaktim olsa da bendekinin firmware'ini sıfırdan yazsam.

Bu iş çözüldüğü zaman bir diğer güzel tarafı Wi-Fi ve Bluetooth gibi kablosuz özellik de eklenebilir…

Evet bu gün denedim sonuç hüsran ile sonuçlandı

PC kontrol sizin için önemli ise P modelini almalısınız.

Düzeneğin resimlerini koyabilir misin? Bir de hangi komutu gönderdin? Hangi baud rate kullandın?

Kendi yazılımı ile denedim abi 4pin konektörün gnd pinini bulup rx tx de iki sefer denedim yerlerini değiştirerek çalışmadı

Yanıltıcı olabilir. Kendi yazılımı, 3005P nin USB portuna belli bir hızla bağlanıyor. Sonra da 3005P deki haberleşme modülü, gelen verileri UART ile belli bir hızda ana kontrolcüye gönderiyor. Senin yapman gereken, USB/UART dönüştürücü ile doğru UART hızında veri göndermek.

Korad'in uzerinde 4 tane fiziksel profil tusu var. Yazilimla profil atanabiliyor mu acaba? Atanabiliyorsa ( limitsiz olmasi lazim mantiken) kac tane profil atanabiliyor?

3005P haberleşme kartı ile güç kaynağının ana kartı arasındaki protokolün detayları eevblog'da yayınlanmış durumda. Videoda da bahsediyor. Oraya bir Arduijo NANO koyup 3005D yi 3005P ye dönüştürmek mümkün. Çok güzel bir dijital hardware ve software projesi olur.

Ama şöyle bir ihtimal var. 3005D nin firmware'inde haberleşme kodunu derlememiş olabilirler. Bu dönüşüm için ayrı bir konu açalım.

3005P haberleşme kartı ile güç kaynağının ana kartı arasındaki protokolün detayları eevblog'da yayınlanmış durumda. Videoda da bahsediyor. Oraya bir Arduijo NANO koyup 3005D yi 3005P ye dönüştürmek mümkün. Çok güzel bir dijital hardware ve software projesi olur.
Hatırlarsan biz bunu denedik. Benim D versiyonuna doğrudan sendeki P versiyonun donanımını bağladık ve çalışmadı. Osiloskop ile baktık bir sinyal göremedik.

Yani bendeki D versiyonu yazılmı haberleşme olmadan programlanmıştı. EEPROM bile değiştirdik. Benim cihazın öncesindeki ya da sonrasındaki cihazlara standart bir program yüklenmeye başladıysa bilemiyorum. Yinede denemek lazım.

Bugün youtube aşağıdaki videoya denk geldim. Eleman KA3005D'nin firmware'ni paylaşmış. Buradaki tartışma aklıma geldi. Dosyayı aşağıya ekliyorum. Eğer bir yerden KA3005P'nin firmware'i bulunursa karşılaştırma yapılabilir.

Ekler

• Korad KA3005D.zip
    323 bytes · Görüntüleme: 24
Bugün youtube aşağıdaki videoya denk geldim. Eleman KA3005D'nin firmware'ni paylaşmış. Buradaki tartışma aklıma geldi. Dosyayı aşağıya ekliyorum. Eğer bir yerden KA3005P'nin firmware'i bulunursa karşılaştırma yapılabilir.

Ben rp2040 ile baştan aşşağı bir korad kontrolü yazabilirim buda bizi tamamen özgür kılar bilgisayar veya diğer iletişimlerde.

tabii önce korad almam lazım eğer yapacak olursam kontrol kartını olduğu gibi kaldırıp atılacak şekilde yaparım başkasının software'ı ile sınırlı kalmak istemem

Forum yarım kalacak bir projeye daha hazır mı bilmiyorum :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,889
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back