TA3UIS

Doğan
Fiyat performans ürünü ledi malzemesi ve büyüteci kaliteli ama fiyatı da çok pahalı olmayan bir ürün arıyorum.

Almışken ileride değiştirmek te istemem, memnun kalacağım bir şey arıyorum.

Son düzenleme:
Şunu iki ürüne odaklandım.
Sizce nasıl?

perpaotomasyon bedava verse alma. Uzak dur. Ürün hatalı çıksa, kargoda başına bir şey gelse derdini anlatmak için kırk takla attırıyorlar insana.

Daha once tavsiye olarak 8069-5D Esd 5X gelmisti. Ona da bakabilirsiniz.

Gozlukten sasma. Tek kotu yonu benim gibi zaten gozluk kullaniyorsan alismasi biraz zor oluyor ama diger mercekler bunun yanina bile yaklasamaz. Stereo gorus sart. 10x - 15x - 20x ve 25x olarak 4 farkli mercek ile farkli buyutmeye sahip olabiliyorsun. 25X'ten fazlasi lazimsa zaten mikroskop gerekecek, mercekle olmaz artik o is. Bizim disimizda saatciler ve dis doktorlari da hep bu tip urunleri tercih ediyor.

Gozluk.jpg

Son düzenleme:
Gozlukten sasma. Tek kotu yonu benim gibi zaten gozluk kullaniyorsan alismasi biraz zor oluyor ama diger mercekler bunun yanina bile yaklasamaz. Stereo gorus sart. 10x - 15x - 20x ve 25x olarak 4 farkli mercek ile farkli buyutmeye sahip olabiliyorsun. 25X'ten fazlasi lazimsa zaten mikroskop gerekecek, mercekle olmaz artik o is. Bizim disimizda saatciler ve dis doktorlari da hep bu tip urunleri tercih ediyor.

30996 eklentisine bak

Ne kadar kullanışlı olur, mercek kalitesi nasıldır ki bilemedim.
Kullanan var mı böyle bir şeyi? Sende var galiba...

Şunu iki ürüne odaklandım.
Sizce nasıl?

Alacaksanız bunu alın. 500 Tl fazla ödeyin kapağın da, orta kısmı mercekli olanı alın.
1 kere satın alacaksınız. Sonra pişman olmayın.
7-10X gerek yok. Herşeyi aşırı büyütür.
5X normal kullanım içindir. daha ince işler için ortasında ki merceği kullanırsınız.

Class büyüteci örnek olsun diye yazdım. Uygun fiyatlısınız araştırmalısınız.

Kolay gelsin...
class-mg-2815-5x-mercekli-led-isikli-masa-buyuteci.jpg

Ne kadar kullanışlı olur, mercek kalitesi nasıldır ki bilemedim.
Kullanan var mı böyle bir şeyi? Sende var galiba...
Verdigim link ornek. Mercek kalitesine gore fiyatlar artiyor tabii, doktorlarin kullandigi ust seviye olanlar 4-5K civarinda mesela. Ben 10X ile kullaniyorum tamirat icin. 25X gibi olanlarda odak noktasi cok yaklasiyor, o sekilde tamirat mumkun degil ama inceleme amacli cok yararli oluyor.

Hatfon un ve perpaotomasyonun sitesinde dioptiri(güç) ve büyütmeyi aynı vermiş.
Yanlış bilmiyorsam ikisi farklı..bir formülü vardı ama hatırlayamadım..
O büyüteçler gerçekten 10 defa büyütebilir mi..çapı çok küçük olması lazım.

Bunu bilmiyordum. Arastiralim.

Cap ile buyutme gucunun direkt iliskisi yok. Cap daah fazla isik toplamak demek, buyuteclerde degil de daha cok teleskop gibi cok dusuk miktarda isikla calisan buyutme aletleri icin onemli. Dioptri sonsuzdan gelen isigin odak noktasinin 100'e ters orantisidir. Ornegin 4 dioptri denirse 100/4 = 25 cm odak noktasi oldugu anlasilir. Buyutme odak noktasinda olan cismin sonsuzdaki oranidir. Tam burada dioptri ile kesisir. Ama kucuk mesafelerde nesnelerin odaga mesafesi surekli degistigi icin tam bir buyutme gucu aslinda yok. Buyutme gucu 10X olan bir cismi mercekten 10cm'den uzaga koyarsaniz net goruntu alamazsiniz, o yuzden odak noktasini asmamak gerekli. 10X buyutme pratikte ( benim insan zekama gore ) 3 defa buyutme demek. 1mm boyutundaki cismin 3.3 mm gorunmesi. Tabii bunun karesi alindigi icin 10X deniyor. 25X buyutmede 5 defa buyumesi demek.

Şu ikisi arasındayım galiba. Ama kafaların yan yatabilmesi de önemli.

Şu ikisi arasındayım galiba. Ama kafaların yan yatabilmesi de önemli.

5 dioptri olan mercegi kullanirken nesneden 20 cm, 10 dioptri olani ise 10 cm uzaga koyabileceksiniz. Kullanim olarak aradaki farki boyle dusunun. Tamirat icin 10 cm yeterli olacak mi? Aradaki bosluk yaptiginiz ise ne kadar etki edecek?

Bence eğer deneyebileceğin bir satıcı falan varsa önce gidip bir dene sonra karar ver. Bazı şeyler denenmeden anlaşılmıyor.

Mercegin nesneden uzakligi disinda capi da onemli bir etken. Mesela 20 cm uzaga 10 cm capinda bir mercek yerlestirdiniz, sicak hava tabancasi vb kullanirken dik tutma sansi olur. Ama mercegin kendisi buyuk ve cercevesi de kalinsa, 20 cm capinda ise mesela yine kullanmayi zorlastiracaktir. Yani cok buyuk mercekte kullanisli olmaz. Bu yuzden isiklari uzerinde olup cok kalin cerceveli bir mercek yerine ince cerceveli bir mercege ek isik kullanmak daha islevsel olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,487
Son üye
camandar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back