Lehim emme (desoldering) havyası

Sercan

--
Yakın zamanda artık bu lehim işini tamamen çözmek için JBC havya aldım. Cihaz çok iyi olsada sökme işleri için bir başka havya mutlaka gerekiyor. Parçayı sökünce PCB üzerindeki padin temiz olması yerine takacağımız parça için çok önemli. Bir de ben özellikle hurda kartlarlardan parça söktüğüm için sökülen malzemelerin de uçlarının temiz olması önemli. JBC'nin bu konudaki çözümleri için şu an ki döviz kuruna göre böbrek filan satmak gerektiriyor. Alternatif olarak Hakko FR-301 gibi çok güzel çözümler var. Fakat ülkemizde satışına rastlamadım. Aslında genel olarak bu tarz ürünlerle ilgili ülkemizde satın alabilecğeimiz çok satış da yok ya da ben denk gelemedim. Alternatif olarak Banggood'da çözümler mevcut.

Herşeyden önce elimdeki alternatifları değerlendirebilir miyim acaba diye düşündüm. Ben bu tarz bir çözüm için 2 senedir ne yapsam diye düşünüyorum. Eskilerden kalma XYTRONIC marka Amerikan üretimi One-Shot model bir lehim emme havyam vardı. Adından anlaşılacağı üzere süreli bir vakum değil, tetiğe bastığımızda tek bir vakum yapıyor. 20 yıl kadar kenarda beklediği için paslanmıştı, çalışıp çalışmadığını bile hatırlamıyordum. 1 yıl kadar önce tekrar kullanmak istedim. Fişe taktığımda ısınıyordu, tetikte selonoidi aktifleştiriyor yani bütün fonksiyonları çalışıyordu. Fakat ucu çok paslanmıştı.

Bunun yedek ucunu filan bulmak ta çok güç o yüzden WD40 sıkıp tel fırça ile temizlemek istedim. Çok da güzel oldu alsın fakat ne kadar dikkat etsem de rezistansın içinede bir miktar WD40 kaçmış. Anlayacağınız temizledikten sonra resistansı yaktım. Öylece kenara kaldırdım ve 1 senedir duruyordu.

IMG_20210330_101254.jpg
IMG_20210330_101455.jpg

IMG_20210330_101501.jpg
IMG_20210330_101908.jpg

Bendeki bir diğer alternatif ise bit pazarından 6 ay önce denk geldiğim, markasını bilmediğim aşağıdaki fotoğraflarda göreceğiniz havya. Biri bunu modifye etmek istemiş. Toprak hattının kablosunu sökmüş. Bu kabloya 220 V hattan gelen bir diğer kabloyu düğme ile tetik mekanizması olarak kurgulamış. Elektrik verdiğim zaman uç ısınıyor. Yani havya çalışıyor. Başarılı oldumu bilmiyorum ama bunu aktifleştirebilmek için bir emme pompası gerekecek. Bende yok!

IMG_20210330_114221.jpg

IMG_20210330_114835.jpg

Bir diğer seçenek ise Banggood alışverişi demiştim. Aşağıdaki modeller aktıf olarak satışta.

Son düzenleme:
Şimdi benim sorum şu; Bu cihazları hiç kullanan oldu mu, oldu ise tecrübelerini paylaşırsa sevinirim. Nelere dikkat etmek gerektiğini filan hiç bilmiyorum. Bir diğer sorum ise bendeki cihazları aktifleştirmeye uğraşmaya değer mi? Siz olsanız nasıl yapardınız? Fikirlerinizi memrak ediyorum.

Olay gene uç çeşitliliğine geliyor. En iyi lehim emme pompasını bile alsan, uygun delik çapına sahip uç kullanmazsan başarı elde edemezsin. Bu özellikle çok katmanlı ve PCB nin her iki taraından da lehimli olan komponentler için elzem. Sökülecek komponente göre 0.8 mm, 1 mm, 1.2 mm, 2.4 mm gibi uçlar olması lazım.

Söylediğine göre en iyi alternatif Pro's Kit gibi duruyor. Aşağıdaki gibi uç alternatifleri olduğunu söylemişler.

Aslında bir ilan sitesinde başka alternatifim daha var ama üretimden kalkan bir modelin emme sapı filan da yok. Yani parçalarını bulmak çok zor olur.

Delik montajlı entegreler için 0.8 de lazım ama banggood'da göremedim. İyi oturmazsa uç vakumun çoğu ziyan oluyor ve iyi emiş elde edilmiyor.

Aslında ben 0.8 mm uç kullanıyorum ve iyi sonuç alıyorum ama 1.0 mm ile denemedim. Belki onunla da iyi verim alınır. Proskit çin malları arasında biraz daha üst kategoride bir marka, iyi iş görme ihtimali daha fazla.

Bu delikler küçük, her birinde %10 sapma olsa 1.0 mm de zaten 0.8 ile ortada buluşup 0.9 mm değere denk gelebilir. :D

Bunun Pro'sKit'in Türkiye satışını da buldum. Aynı fiyat ama sanıyorum eski (Türkiye'deki B diğeri H) versiyon. Yanında yedek 2 tane de uç varmış.

Uç olaylarını bilmediğim için ben Hakko'yu (ya da Banggood'taki GJ olanı) tek parça tabanca şeklinde olduğu için kullanmadığım zaman kaldırabilmek için daha uygun görüyordum. Sonuçta bu şekilde alınca masanda sürekli yer kaplıyor ama her zaman kullanmıyorsun. Gerçi diğer türlü de sürekli al geri koy filan işi uzatıyor ama masada sabit de dursa daha az yer kaplar.

600 mmHg vakum demiş, bu 800 mbar yapıyor. Normal atmosfer basıncı 1000 mbar :D Belki de yanlış yazılmış ama doğruysa bu hiç de iyi bir emme performansı değil.

Muhtemelen yanlış yazmışlardır. Veya belki de Çinli 1 bar'dan ne kadar aşağı düştüğünü ifade ediyor. Bu durumda 600 mmHg 200 mbar'a karşılık geliyor bu da iyi bir değer.

Youtube'da bolca inceleme videosu var, bir fikir sahibi olabilirsin.

İnternet incelemeleri fikir vermiyor. Yani bir cihazın işlevsellik bakımından, A noktası en kötü, B noktası en iyisi ise bu iki nokta arasında nerede durduğunu söylemiyor.

Genellikle videoyu çeken kimselerin belirli sayıda takipçisi oluyor. Bangood gibi firmalar sponsor olarak cihazı gönderiyor, onlar da "çok iyi" diye yorumluyor. Bu "çok iyi" yorumu neye göre, nasıl iyi? Bedava ürüne göre her zaman çok iyi yorumu yapılabilir. Ya da adamın imkanları kısıtlı oluyor ve deneyimleri de sınırlı oluyor. Bunun da ürünü "çok iyi" diye yorumlaması kolay...

Dave gibi bütün skaladaki ürünleri kullanmış biri objectif bir adam da tutup bunlarla ilgili bir inceleme yapmıyor. Onlar da hep aynı şeyi söylüyor gidin JBC, Weller, Ersa, Metcal gibi markalar alın diyor.

Tabi bir de şu var, kur farkından dolayı çok fakiriz. 3000 dolar maaş alan biri için orijinal ürün 300 dolar. Haliyle Dave gibi bir adam tutup da gidin 100 dolar daha ucuza şunu alın demez. Orjinali de onların alım gücüne uygun.

Sorun 300 Dolarlık ürünü TL'ye çevirdiğinde vergi ile birlikte 3500 TL gibi askari ücreti aşan anlamsız bir fiyat olmasından kaynaklanıyor. Bu sorun bizim olayı objektif değerlendirmemize sirayet ettiğinde, tasarruf için bizleri avcuna osurup burnuna tutan insanlara dönüştürüyor.

Kısacası ben alacağım cihazın tam olarak A ile B noktası arasındaki yerini bilemek istiyorum. Sınırlanı bilince neye ne kadar para harcadığımız bilinci ile hareket eder, kazık yemem.

Şöyle örnek vereyim; Aşağıdaki aramada göreceğiniz üzere JBC'nin çakmasını (Jabe Ud-1200 ismi ile) 2500 TL ve üzerinde bir fiyata satıyorlar 3500 TL'ye orijinalini 2 yıl garanti ile alabiliyorsun. Aradaki fark çaydan geçip, derede boğulmaya benziyor! :D

Para harcama sevdalısı olduğumdan değil, hesaplı alacağım derken kazık yemek istemememden olayı detaylı araştırma yapıyorum.

Şuradaki videoyu biraz seyrettim. Güzel emiyor gibi duruyor. Tabi adam tam olarak kullanmayı bilmediği için bazı yerlerde önce zorlanıyor sonra işi kapıp güzel söküyor

Şu videoyu buldum, bu da Dave incelemesi. Aynı ürünün farklı bir marka ile satışı.

Tt-Technıc Zd 915 Mayıs 2020 de satın almıştım halen kullanıyorum eğer isterseniz ekipman ve iç donanım resimlerini paylaşırım.
Paylaşırsan muhteşem olur bizler de görmüş oluruz. Hatta bir video ile çalışmasını gösterme imkanın varsa katmerli olur...

yani aslında manuel pompa içerisinde pisliği dışarı atmayacak bir çek-valf olsa bence yeterli.
Yeterli değil. Bende zaten hali hazırda bir çok pompa var. Zaten ikinci gönderimdeki bit pazarından bulduğum pompalı havya çalışıyor. Buna rağmen gene de adamlar modifiye etmek istemiş...

Proskit'in tabancasına emniyet bile koymuşlar, yanlışlıkla elinden bir kaza çıkmaz :katil2:

700 TL. ye satın almıştım. Bazen üşeniyor insan bununla uğraşmak yerine lehim pompası ile hemen hallediyor. Ama kapsamlı iş yapılacaksa tabiki bu sistem hazırlanıyor.

Ekler

• P_20210330_172405_1_p.jpg
    P_20210330_172405_1_p.jpg
    501.3 KB · Görüntüleme: 175
  • IMG_0880.JPG
    IMG_0880.JPG
    165.4 KB · Görüntüleme: 168
  • IMG_0881.JPG
    IMG_0881.JPG
    84.1 KB · Görüntüleme: 163
  • IMG_0883.JPG
    IMG_0883.JPG
    140 KB · Görüntüleme: 161
  • IMG_0882.JPG
    IMG_0882.JPG
    150.3 KB · Görüntüleme: 163
  • IMG_0884.JPG
    IMG_0884.JPG
    141.5 KB · Görüntüleme: 159
  • IMG_0885.JPG
    IMG_0885.JPG
    146.1 KB · Görüntüleme: 164
  • IMG_0886.JPG
    IMG_0886.JPG
    94.2 KB · Görüntüleme: 172
  • IMG_0887.JPG
    IMG_0887.JPG
    177.6 KB · Görüntüleme: 168
  • IMG_0888.JPG
    IMG_0888.JPG
    154.7 KB · Görüntüleme: 167
  • IMG_0889.JPG
    IMG_0889.JPG
    252.7 KB · Görüntüleme: 163
  • IMG_0891.JPG
    IMG_0891.JPG
    66.6 KB · Görüntüleme: 172
  • IMG_0892.JPG
    IMG_0892.JPG
    209.8 KB · Görüntüleme: 162
  • P_20210330_173414_1_p[1].jpg
    P_20210330_173414_1_p[1].jpg
    593.3 KB · Görüntüleme: 180
Paylaştığın köprü diyot sökme işinden benim anladığım kadarıyla, bu tarz cihazları alıp bir beklenti içinde kullanmamak gerekiyor. İş görüyor ama ne kadar süre nasıl iş görür Allah bilir. Ve tabii ki olması gereken ile kıyaslamamak gerekiyor. Bu noktada 1500 TL vermek akıllara ziyan bir durum...

700 TL. ye satın almıştım.
6 ay içinde fiyatı iki katına çıkmış. Yazıklar olsun! Virüstü bilmem neydi diye uğraşıp, bunlara rağmen onca emek ve zorluklarla kazandığımız paralar nasıl da çöp oluyor!

Forum istatistikleri

Konular
5,862
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back