Lehim emme (desoldering) havyası

Benim ardiyedeki tozlu raflarda eski lehim pompasını buldum ve tekrar denedim şimdi. O kadar uzun zaman olmuş ki, her seferinde pompayı kurmayı unutuyorum ve emilecek yere değdiriyorum. Sövmekten ağzım yamuldu ...

Eğer tek taraflı PCB ile uğraşıyorsan lehim pompası az çok iş görüyor. Ama çift taraflı PCB ile uğraşıyorsan, özellikle de katman sayısı fazla ise, lehim pompaları gerçekten ümitsiz vaka. Tekrar tekrar denerken hem padleri perişan ediyorsun, hem komponenti fazla ısıtıyorsun, hem de neticede komponenti gene sökemiyorsun.

İşte konu gene söylemek istediğim noktaya geliyor.

Lehim pompaları, 2. 3. kalite lehim sökme havyaları ve aradaki diğer maceralar.

Bunların hepsine harcanan para, emek ve zamanı üst üste eklediğinde keşke baştan iyi bir çözüm alsaymışım da boştan yere uğraşmasaydım dedirtiyor. Zamanında 2-3 bin TL verip komple set halinde bir tamir istasonu alsaydım, bütün bu saçmalıklarla uğraşmayacaktım. İşin kötü yanı bugün almak istersem böbrek satmak gerek!

Her defasında kulağı tersten tutmaya çalışıyoruz.

IMG_20210330_174810.jpg

Fiyatlar şu an cihazların ederinin çok üzerinde, zaten yeni alışveriş yaptığım için bu işi şimdilik öteleyeceğim. @ozgurece nin aldığı gibi 700 TL civarında olsa o cihazdan kesinlikle alınabilirdi. Diğeri daha acildi ama bunun için şimdilik bekleyeceğim.

Vakum kullanan kimseyi henüz görmedim.

Bende 852 var, pota var birde klasik pompa var.

Ugrastigim kartlar en az cift katmanli. Pompa yi parcayi soktukten sonra delik icini temizlemek icin kullaniyorum. Tabi bu isler ile nadiren ugrasiyorum surekli ugrassam belki daha profesyonel cihazlar gerekli olur ama simdilik bu basit cihazlar isimi goruyor.

Bugune kadar beni en cok zorlayan db25 sokup takmak oldu. Kart cift taraf dizgili pota ya sokamiyorsun. Pompa temizlemiyor. Isitmaya kalkinca soket uzun oldugu icin isi dagiliyor. Fazla isitinca kart yanmaya kararmaya başlıyor.

Cozumu kalem havya ve bol lehim kullanarak buldum. Bacaklara bolca lehim yapıyorum. Havyayi bir bastan diger basa sivi lehim icinde gezdiriyorum. Böylece sadeve pinler isiniyor ve bir sure sonra sökülüyor..

852 candir. (@Sercan[/USER ]

@Endorfin35+ günü gelip profesyonel bir cihaz edindiğim zaman söylemek istediğimi bir video özetleyecek. :D

İlk gönderdim paylaşımda ki 23-25 yıl önceki dükkandan kalma ürün. Yani zaten kullanıyordum, uzun zamandır uğraşmadım bu işlerle.

Tarif ettiğin şekilde yapılmaz değil. Bu araçlar ile doğru şekilde yapılır. Aradaki farkı sen tecrübe etmeden tarif edemeyeceğim. Dua niyetine tekrar edeyim günün birinde inşallah aradaki farkı gösterecek bir video paylaşırım.:D

Şimdi DIP14 entegreyi 1.0 mm emme ucu ile sökmeye çalıştım. Zor oluyor. Defalarca üzerinden geçmek gerekiyor. Sonra yanındaki DIP14 ü 0.8 mm uç ile söktüm, tek geçişte söküldü. Yani 0.8 mm uç lazım ...

Pro'sKit de o ebatta uç görmedim. Bir de toleranslar var...

Yani ilk bakışta ekonomik görünüyor 1500 TL. Ama tamamen çöpe atıyorsun o parayı. Oysa bugün için Hakko'ya vereceğin 3500 TL'nin her kuruşu geri dönüyor.

Amatörce uğraşsan bile ömürlük olur ve her türlü uç bulursun. Şimdi soru şu; Hangisi daha hesaplı?

Cozumu kalem havya ve bol lehim kullanarak buldum. Bacaklara bolca lehim yapıyorum. Havyayi bir bastan diger basa sivi lehim icinde gezdiriyorum. Böylece sadeve pinler isiniyor ve bir sure sonra sökülüyor..

DIP14 bir entegreyi bu metotla sökmek için çok güçlü bir havya ile (200 W gibi) oraya KOCA BİR lehimi atman lazım ve 10 saniyede entegre gevşeyip sökülmesi lazım. Yoksa küçük bir havya ile bunu yaparsan, tüm entegreyi kaplayacak ve erimiş halde lehim elde etmen belki 1 dakika sürer ve bu süre içinde de entegre nalları diker.

Bir de sonra o lehimi uzaklaştırmak için de bir sürü uğraşman lazım, yanlara bir yerlere lehim topu kaçırmaman lazım vs.

Pro'sKit de o ebatta uç görmedim. Bir de toleranslar var...

Yani ilk bakışta ekonomik görünüyor 1500 TL. Ama tamamen çöpe atıyorsun o parayı. Oysa bugün için Hakko'ya vereceğin 3500 TL'nin her kuruşu geri dönüyor.

Amatörce uğraşsan bile ömürlük olur ve her türlü uç bulursun. Şimdi soru şu; Hangisi daha hesaplı?

Çok mantıklı. 1500 TL verip, bir boka yaramadığını görüp sonra 3500 TL ye doğrusunu almak var, bir de baştan sadece 3500 TL verip doğrusunu almak var. İlkinde asıl kazık yemiş oluyorsun.

DIP14 bir entegreyi bu metotla sökmek için çok güçlü bir havya ile (200 W gibi) oraya KOCA BİR lehimi atman lazım ve 10 saniyede entegre gevşeyip sökülmesi lazım. Yoksa küçük bir havya ile bunu yaparsan, tüm entegreyi kaplayacak ve erimiş halde lehim elde etmen belki 1 dakika sürer ve bu süre içinde de entegre nalları diker.

Bir de sonra o lehimi uzaklaştırmak için de bir sürü uğraşman lazım, yanlara bir yerlere lehim topu kaçırmaman lazım vs.

Entegre icin degil zateb bu yontem. Soketler icin. Gerci soket te eriyip bozulabilir. Benim amacim genelde soktugum parçayı kurtarmaktan ziyade sokum sirasinda karta zarar vermemek oluyor.

Dip14 u smd soker gibi yukardan hava ile isitip cimbizla alıyorum. Sicak hava ile Henuz yanan olmadi...

Aslında burada önemli olan mevzu uç. Güzel lehim tutan ve uzun süre dayanan bir uç yaptıktan sonra geri kalan bileşenler az çok standart şeyler. Vakum pompası, ısı regülasyonu vs.

Uçlar bildiğim kadarıyla Demir gövde ve krom kaplama oluyor. Bunu bir hobicinin yapmasını engelleyen bir unsur, bir kısıtlama var mı? Mesela krom kaplama çok zararlı kimyasallar mı gerektiriyor? Bence bunu araştırıp birşeyler yapmaya çalışmak lazım.

Entegre icin degil zateb bu yontem. Soketler icin. Gerci soket te eriyip bozulabilir. Benim amacim genelde soktugum parçayı kurtarmaktan ziyade sokum sirasinda karta zarar vermemek oluyor.

Dip14 u smd soker gibi yukardan hava ile isitip cimbizla alıyorum. Sicak hava ile Henuz yanan olmadi...

Hmm DIP'i hava ile sökmeyi hiç denememiştim, bunu deneyeyim ben de :)

Geliştirme ve tamirin yanına bir bilgiyi daha hatırlatayım.

Malumunuz hurda kartlardan bir çok bileşen söküyorum. Söktüğüm entegre ve benzerlerinin benim tarafımdan bozulmadığıdan mümkün olduğunca emin olmam lazım.

Örneğin hurda bir kontrol kartından 20-30 tane role söküyorum. Bunların pinlerini gerektiğinden fazla ısıtırsam pozisyonları bozulacak ve roleler çöp olacak. Benim amacım Siemens'in makinasında kullandığı orijinal roleyi çöp olmaktan kurtarmak.

İşin ekonomik boyutuna bakacak olursak, bu kalitede rolelerin ortalama fiyatı 20 TL yani ben zaten 20-30 role kurtardığımda atölyeme 400-600 TL katkı sağlıyorum. Rolelerin kullanım ömürlerinin neresinde olduğunu çok önemsemiyorum çünkü bunları genellikle prototip geliştirmek ya da kendi kullanacağım cihazlarda kullanacağım.

Diğer türlü hepsini sıfır alsam, yapmayı planladığım bir proje için her defasında 300- 500 TL harcamam gerekecek. Bu da insanı ekonomik olarak yıldırır. Nitekim forumda bazı arkadaşlar haklı olarak bu masraftan kaç kere dert yandı.

Bu bahsettiğimin sadece role. Entegre vbb bir çok eleman için aynılarının geçerli olduğunu düşünürsek, aslında işlemi doğru yapmak için harcayacağım parayı kurtaracak bir ekonomik döngüsü de var. Sorun şu, özellikle yeni bir başka cihaz almışken, bir çoğumuz gibi ikinci iyi cihazı alacak paraya sahip değilim... :D

1617131995378.png

eski kartlardan bir şeyler sökmek istediğimde ki çoğu kartlar çok katmanlı oluyor ve genelde bir katman gnd ile kaplı oluyor buda havya ile sökmeyi oldukça zorlaştırıyor, sökmek istediğim komponenti havya ile degilde sıcak hava ile ısıtıyorum ve sonra lehim pompası ile likit hale gelen lehimi emiyorum ben bu yöntemden memnunum tabi sıcak hava ile uğraşmak zaman alıyor ancak şimdilik benim çözümüm bu

@Sercan Bey ikisinden bir yapmayı çalışmaz mısınız, birine reziztansı veya diğerine pompayı ekleyin. Yine o tek atımlık pompayı pwm zamanlayıcı devresi ile ayarlı yapabilirsiniz, tabi zamanlamayı denk getirmeniz gerekecek bu durumda. İşyerinde su deposu klorlaması için kullanılan solenoid dozaj pompasında bile sanırım klasik 555 devre var sanırım.

Son düzenleme:
zd-211-40w kullanıyorum. Entegreleri çok rahat söküyor..
şu an en hesaplı bu. Çok pratik..pompalarla boşuna uğraşmışım...9261 eklentisine bak

Büyükçe olan padlerde ve pinlerde iş görür. Buna eğer 0.8 mm lik bir uç bulunabilirse veya yapılabilirse çok güzel bir çözüm olur.

Vakumlu pompanın bu kadar ihtiyaç olduğunu yeni öğrenmiş oldum.

Şöyle özetleyeyim; İlk iki fotoğraftaki emme havyaları, yukarıda göreceğiniz lehim pompaları, 852D+ Rework Station, 601D Rework Station, Einhell 2000W sıcak hava tabancası, lehim potası ve hatta Kumtel fırın zaten hali hazırda atölyemde mevcut ve mecburen bunlarla iş yapıyorum.

Bunlarla parça sökemiyor demiyorum, evet sökülüyor. Hepsini tecrübe ettim/ediyorum. Benim vurgulamaya çalıştığım doğru şekilde sökmek için bunların hiç biri iş görmüyor.

Ucuz bir multimetre de iş görüyor, ucuz bir pense de iş görüyor ya da diğer cihaz/el aletleri ama hepsini aldıktan sonra gidip kalitelisine dünya para harcıyoruz. İki üç kere para harcayıp sonunda mecburen iyisini alıyoruz... :D

Yok mu içimizde iyi bir emme havyası olan biri, aradaki farkı bir video ile göstersin?

1617217656790.jpeg

IMG_20210331_220049.jpg

IMG_20210331_223913.jpg

Son düzenleme:
Bizde malesef böyle anlatan bilgi bulmak imkansız. Mr Carlson's Lab'ın eski bir paylaşımını göndereyim.

eski okulumda bölüme zd915 almıştım. Alete öyle bir alıştım ki normal pompa ile lehim emmek artık ızdırap gibi geliyordu. Çok büyük kolaylık. Delik temizliğine dikkat etmek gerekiyor. Camına dikkat etmek lazım, sağlam bir cam değil. Fiyatı bu kadar yüksek olmasa kesinlikle alınması gereken bir alet. Bİlgisayar SMPS güç kaynaklarında gnd kablolarının çıktığı yerdeki yoğun lehimi geniş bakır yüzeye rağmen rahat çekiyordu. Ayrıca çift katlı plaketlerdeki dip malzemeyi sökmek te çok rahattı. Kıyaslama yapabilecek veya net değerler verebilecek durumda değilim ne yazık ki.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back