Lehim emme (desoldering) havyası

Bizde malesef böyle anlatan bilgi bulmak imkansız. Mr Carlson's Lab'ın eski bir paylaşımını göndereyim.

bence güzel anlatmış cihaz işleri baya kolaylaştırıyor ayrıca adam sürekli olarak kulanıyor bu cihazı farklı videolarında farklı modeleri görmüşlüğüm var

Şu suni ekonomik gündem biraz durulsa da cihazları karşılaştırma imkanımız olsa. Nasıl bir ülke isek Banggood bile arbitrajın ucunu kaçırıyor. Pro'skit'in kendi sitesine girdim. Orada Çin üzerindeki satış kanallarının listesi var. Bunların satış fiyatları ile Banggood arasındaki fayat farklarını inceledim. :oops:

(Fiyatların hiçbirinde kargo ve gümrük hesabı dahil değil)

Bu şu an ki Banggood satış fiyatı:

1617227280999.png

Bu ise Pro'sKit'in JD sitesindeki resmi hesabının satış fiyatı:

1617227338784.png

616 Çin yuanını TL'ye çevirirsek, ki bu geçen seneye kadar 1 TL'nin altındaydı şu an 1,27 TL.

1617227498360.png

Şunu da paylaşayım, bu da yerel pazardaki satış fiyatı...

Model numarasının sonundaki B, H gibi farklara takılmayın . Bunlar 110 V ya da 220 V gibi çalışma gerilimini gösteren kodlar.

1617227829872.png

Yarın Çin'de üniversite okuyup buraya gelen bir hekim arkadaşım var, ona soracağım bu konuyu. JD sitesinden doğrudan alışveriş yapabiliyor muyuz acaba diye.

Ben kronometreye takıldım ayrıca CASLO marka ... :D @Sercan Bey. İnşallah onun da orjinalini alma ihtiyacı duymayız.

Bit pazarından almıştım. O işlevini sorunsuz yerine getiriyor. Değişmesine gerek yok. Bende ucuza iyisini almak istiyorum, oradan nasıl görünüyor? :D

Bugün arkadaş ile görüştüm. JD firması Çin'de Trendyol gibi Çin içine satış yapan bir firma imiş. Yani alışveriş için adres olarak Çin içinde bir yer vermemiz gerekiyor.

Benim arkadaş orada 6 yıl okuduğu için orada çevresi var. Almak istediğin ürünü onlardan birine göndeririz o da buraya kargolar dedi. Bu sürdürülebilir bir çözüm olmasa da istisnai durumlar için güzel bir alternatif.

Lafın özü Banggood sayesinde kazıklanmaya devam edeceğiz. Banggood Türkiye piyasasını belirliyor. Çünkü fiyatları Tahtakale piyasası tarafından referans alınıyor. Bizim ithalatçılar da 600 TL'ye alıp en çok 800 TL'ye mal ettiği ürünü iç pazarda perakende 1800 TL'den satmaya devam edecek...

Bir de not olarak şöyle bir bilgi vereyim. Şu an yaklaşık 1 Dolar 6,5 Yuan yani, Çin para birimi de dolark karşısında yaklaşık bizim TL kadar. Dolar bir takas aracı olduğu için Çin ile fiyatlarımız neredeyse aynı diyebiliriz ama biz öldük bittik diye sürekli zam yiyoruz... :mad:

ZD915'i Dave inceledikten sonra epey meşhur olan cihaz. Burada videosunu paylaşmıştım.

Pro'sKit ile çok benzer bir mekanizması var. Hatta aynı gibi.

İnsan fiyatından dolayı arada kalıyor. 852 havya gibi fiyatın cazibesine dayanayamayıp sonra da atölyeyi cihaz çöplüğüne çevirmek istemiyorum.

Ben bir süre bekleyip Hakko alayım istiyordum. Bu gönlümden geçen ile bütçeme uygunluk arasında tost oldum. Galiba bu gidişle hiç birini alamayacağım! :D

Bugün Hakko FR 301‘e fiyat almak için distribütör firmadaki bağlantımı aradım. Cihaz şu an stokta yokmuş ama uç çeşitlerinin çoğunu önceden getirmişler. İstersem cihazı getirebileceklerini söyleyip çok da güzel bir fiyat verdiler, bende sipariş etmek zorunda kaldım. :rolleyes::)

Pro’sKit fiyatının çok az üstüne 2 yıl garantili ürün sipariş etmiş oldum. Üstelik güncel ürün olduğu için uzun süre yedek parça konusunda da bir sorun yaşamam. Tabanca şeklinde portatif olduğu için masada sürekli yer de kaplamayacak. Bir de Japon üretimi, daha ne olsun.

1 mm çapında standart uçla birlikte geliyor. Buna ek olarak 0.8 ve 1.6 mm çapında iki adet de uç almak istiyorum. Bu çaplarda ince, uzun gibi 4 değişik seçenek mevcut. Almışken uçları da alayım tam bir çözüm olsun.

Artık sökmeye üşendiğim için hurdacıda yüzüne bakmadığım PCB’lerden rahatlıkla geri dönüşüm malzemeler edinebilirim. :cool:

Son düzenleme:
Bugün Hakko FR 301‘e fiyat almak için distribütör firmadaki bağlantımı aradım. Cihaz şu an stokta yokmuş ama üç çeşitlerinin çoğunu önceden getirmişler. İstersem cihazı getirebileceklerini söyleyip çok da güzel bir fiyat verdiler, bende sipariş etmek zorunda kaldım. :rolleyes::)

Pro’sKit fiyatının çok az üstüne 2 yıl garantili ürün sipariş etmiş oldum. Üstelik güncel ürün olduğu için uzun süre yedek parça konusunda da bir sorun yaşamam. Tabanca şeklinde portatif olduğu için masada sürekli yer de kaplamayacak. Bir de Japon üretimi, daha ne olsun.

1 mm çapında standart uçla birlikte geliyor. Buna ek olarak 0.8 ve 1.6 mm çapında iki adet de uç almak istiyorum. Bu çaplarda ince, uzun gibi 4 değişik seçenek mevcut. Almışken uçları da alayım tam bir çözüm olsun.

Artık sökmeye üşendiğim için hurdacıda yüzüne bakmadığım PCB’lerden rahatlıkla geri dönüşüm malzemeler edinebilirim. :cool:

Öncelikle hayırlı olsun. Hakkonun distribütörü assemcorp mu acaba?

Alla razı olsun. Evet Assemcorp. Yeni distribütör olduk dediler, 1 yıldır distribütörü imiş.

@Sercan Şimdiden hayırlı olsun. Kullanımı ile ilgili bir kaç video izledim, hakikaten çok iyi performansı var. Özel değilse ne kadar fiyat verdiler bunun için?

Fiyatı teleffuz etmem doğru olmaz. Zaten dolara göre fiyat verdiler, kura bağlı olarak sürekli oynar...

Fiyatı için şunu söyleyebilirim, 1800 TL'ye Pro'sKit almak gereksiz olurdu.

Almak isteyen olursa kendiniz görüşebilir ya da benim hesaptan da indirimli alabiliriz.

• Beğen
Reactions: umk
Hayırlı olsun Sercan. Komponent sökme partileri başlasın :D

Aynen entegre, role, MOSFET filan ne varsa bundan sonra affetmem. Bu havyaya ödeyeceğim parayı bir şekilde çıkartmam lazım! :dans1:

Siparişin bana ulaşması 4 -5 haftayı bulabilirmiş. Şansıma yarın öğren büyük bir sipariş olacakmış, muhtemelen benim cihazda o siparişte hızlıca gelir. İnşallah uzun süre beklemem.:cheeky5:

Eskiden kompanent sökmeye üşeniyordum, şimdi hevesle bekliyorum. Bu sürecin devamında atölyede kompanent artacağı için atölye takip sistemi ciddi önem kazanacak. Sadece kompanent değil, bir çok açıdan kazanımı bol olur inşallah. :dans2:

Bugün takip ettiğim sitelerden birinde bunu buldum, şema iç resimler ve video mevcut. Videoda satndart dip parçalı lehimlerde başarılı görünüyor.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3790235.html

JBC sap için kontrol devreleri yapılmıştı. Benim de düşündüğüm projelerden birisi. 700 TL JBC havya sapı alıyorsun, geri kalan devreyi de kendin yapıyorsun arduino ile.

Polis baskın yapmasın "partiye"

"Biz sökücüyüz abi" deriz :D

Siparişin gelmesi 4 ila 8 hafta arasında bir zaman alacak. Ben de bu esnada boş durmayıp hurdacıdan biraz kart aldım. Kartlar üzerinde çok bir şey yok fakat denemek için fena sayılmayacak örnekler.

Üzerlerindeki toggle switch, seven segment display, röle gibi plastik içeren malzemeleri zarar vermeden sökeceğimi düşünüyorum.

IMG_20210407_223552.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back