Loop anten hesabı (ULF)

nt

Emekli
internette illaki vardır bu işi yapan siteler garip ama hiç bakmadım ama o sitenin çerezi ön belleği derken yorulmadan sıkılmadan kodlama ile antenin gereken değerlerini bulalım

öncelikle bu loop anten içindir

[imath]L=μ0×N2×(2π×D)[/imath]
sarmal sayısı (N) ve anten çapı (D) ile antenin indüktansını hesaplar
burada [imath]μ0[/imath]boşluk içindeki manyetik geçirgenliği temsil eder ve[imath]μ0=4π×10−7H/m[/imath]olarak sabitlenmiştir
indükans bulma:
import math
def calculate_inductance(N, D):
    mu_0 = 4 * math.pi * 10**-7
    L = mu_0 * N**2 * (math.pi * D / 2)
    return L
N = 10  #SARMALSAYISINIYAZIN 
D = 0.5  #ANTENCAPI-METRE
inductance = calculate_inductance(N, D)
print(f"Antenin indüktansı: {inductance} H")

buldugumuz değer ile istediğimiz frekansı yazıp rezolansı hesaplıyalım

Python:
import numpy as np
kondansator_degerleri = np.arange(500, 601, 1)  # 500pF600pF
L = 1.8949640450091566e-6  #H
for C in kondansator_degerleri:
    resonance_frequency = 1 / (2 * np.pi * np.sqrt(L * C * 1e-12))
    print("Kondansatör Değeri: {} pF, Rezonans Frekansı: {:.2f} Hz".format(C, resonance_frequency))

sağlaması için

Python:
import numpy as np

resonance_frequency = 11561645.382  #(Hz)
L = 1.8949640450091566e-6  #(H)

C = 1 / (4 * np.pi**2 * L * resonance_frequency**2)
print("Hesaplanan Kondansatör Değeri: {:.2e} F".format(C))

Son düzenleme:
Hic usenmiyorda yahu, yakinda anten firmasi acacak galiba. Ismide hazir : aNTenna.

@nt Python bilgin baya iyi durumda belirtilen konuma giden bir araç için hangi yapılara ve verilere ihtiyaç olur donanım olarak elimde orange pi ve raspberry pi 3 var

@ibrahimcelik dün görüntü işlemeye çalıştım gerçekten iyi bir bilgisayar gerekli öncelikle şu sercan abinin sattığı disko topu olabilir
başlangıç olarak OpenCV (Open Source Computer Vision Library) kütüphaesinin dökümanları size yardımcı olabilir
ardından nesne tanıma algoritmaları ve derin öğrenme modelleri gibi daha ileri seviye konulara geçebiliriz

@nt Python bilgin baya iyi durumda belirtilen konuma giden bir araç için hangi yapılara ve verilere ihtiyaç olur donanım olarak elimde orange pi ve raspberry pi 3 var
Pi'nin yapacagi is degil o. Cok fazla hesap gerekiyor, NVidia'nin o is icin gelistirilmis hesaplama uniteleri var. Onlarca sensor gerekiyor zaten, yol uzerindeki engelleri tesbit edip sorun olusturmadan gecmek icin.

@ibrahimcelik dün görüntü işlemeye çalıştım gerçekten iyi bir bilgisayar gerekli öncelikle şu sercan abinin sattığı disko topu olabilir
başlangıç olarak OpenCV (Open Source Computer Vision Library) kütüphaesinin dökümanları size yardımcı olabilir
ardından nesne tanıma algoritmaları ve derin öğrenme modelleri gibi daha ileri seviye konulara geçebiliriz
5600 ve 4060 lı sistem var veri işleme olayını onda yapıp mqtt ile araca aktarmak gibi bir yöntem düşünebilirim

5600 ve 4060 lı sistem var veri işleme olayını onda yapıp mqtt ile araca aktarmak gibi bir yöntem düşünebilirim
işlemci iyi ise sorun olmaz sanırım ayrıca eğiteceğin derin ögrenme modeline giren veriyi kontrol edebilirsin bu şekilde yük azalabilir
örngin giriş verisi 2K sen onu 480p ye çeksin eğitilen model yine işini yapar

Förmülü

[imath]V(t)=cos(2πft)[/imath]
[imath]V(t) = Anten voltajı[/imath]
[imath]f = Frekans (Hz).[/imath]
[imath]t = Zaman (saniye cinsinden).[/imath]

Farhad değeri hesabı sinyal görselleştirme:
import numpy as np
import matplotlib.pyplot as plt

usb_kablo_uzunlugu = 1  # metre
anten_cap = 0.15  # metre
frekans = 1e9  # Hz
hiz_isigi = 3e8  # m/s
pi = np.pi
induktans = (pi ** 2) * (anten_cap ** 2) / (4 * pi * usb_kablo_uzunlugu)
rezonans_frekansi = 1 / (2 * pi * np.sqrt(induktans * usb_kablo_uzunlugu))
print("Loop antenin rezonans frekansı: {} Hz".format(rezonans_frekansi))

#Formülü: frekans = 1 / (2 * pi * sqrt(L * C))
kapasitans = 1 / (4 * pi ** 2 * rezonans_frekansi ** 2 * induktans)
print("Kapasitans: {} Farad".format(kapasitans))
t = np.linspace(0, 2 * np.pi / frekans, 1000)
anten_voltaji = np.cos(2 * pi * frekans * t)
plt.figure(figsize=(10, 6))
plt.plot(t, anten_voltaji)
plt.title('Loop Antenin Voltaj Sinyali')
plt.xlabel('Zaman (s)')
plt.ylabel('Voltaj')
plt.grid(True)
plt.show()

kod çıktısı :
Loop antenin rezonans frekansı: 1.1972474808344438 Hz
Kapasitans: 1.0 Farad

farhad1.png

@nt
Hangi tür loop anten için hesapladığınıda ekleyip , örneğin 50 mHz lik loop anten için de hesaplatırmısın ?
Kullandığın temel formülleride eklermisin.Diğer hesaplayıcılarla sağlamasını yapalım.
Ayrıca 1,19 Hz gibi sonuç, Hz için yeterli .Virgülden sonra 10 küsür basamak çok anlamlı değil

@Omega tabiiki hesaplarız fakat öncelikle
loop anten çapı ve üzerindei sarmal sayısını yazmanız gerekli ondan sonra 50mhz için yapabiliriz
google a loop anten yazdıgınızda cıkıyor

@Omega
ikinci gönderim normal loop anten için standart
ilk gönderini:

Screenshot 2023-10-16 at 12-14-20 loop antenna for very low frequency - Google Search.png

hayır loop antenler aşırı düşük frekansları yakalamak içinde kullanılıyor
sorunuza dönücek olursak @Alt 255 in gönderisinde paylaştığı link sizin sorularınıza cevap olabilir

@Alt 255 in gönderdiği linkteki calculator bakarsanız calculator ün "Mhz " cinsinden bir girdi istediğini de görebilirsiniz
Ayrıca zaten sizin eklediğiniz anten çerçeve resminde herbir kenarı 1,02 metrelik 4 kenar için toplam 4,4 metrelik sarılmış telleri görürsünüz bu da lamda nın ( λ) çok büyük değerde olduğu anlamına gelir .
Eğer ben bu anten için hesaplamalar yapıyorum dersen o zaman konunun başlığının" Orta Dalga anten hesabı" olması gerekir

Forum istatistikleri

Konular
5,916
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back