Loop anten hesabı (ULF)

O anten MW (Middle Way ) Orta Dalga anteni
linki:
https://mwcircle.org/4-mw-aerials-antennas/
Loop (Döngü) antenin frekans bandı ondan çok daha yüksektir
Onlar burada anlatılıyor
https://tr.wikipedia.org/wiki/Döngü_anten#Verici_antenleri_olarak_küçük_döngüler
VErdigim linke bakmadigi icin loop antenin cok dusuk frekans icin kullanilabilecegini dusunuyor. Kontrol etse 2 Hz icin Km'lerce boyunda anten gerektigini, pratikte bunun olmayacagini gorecek. Bir ara bakar sanirim.

O anten MW (Middle Way ) Orta Dalga anteni
linki:
https://mwcircle.org/4-mw-aerials-antennas/
Loop (Döngü) antenin frekans bandı ondan çok daha yüksektir
Onlar burada anlatılıyor
https://tr.wikipedia.org/wiki/Döngü_anten#Verici_antenleri_olarak_küçük_döngüler
ikinci linke bakarsanız verici antenleri yazıyor lütfen dikkatlice okuyunuz
ayrıca bu konuda biraz google yapmanızı öneriyorum

Loop Antenna for Very Low Frequency​

Read Harley Quinn GIF

ikinci linke bakarsanız verici antenleri yazıyor lütfen dikkatlice okuyunuz
ayrıca bu konuda biraz google yapmanızı öneriyorum

Loop Antenna for Very Low Frequency​

Read Harley Quinn GIF
Afiyet olsun. Simdi kahveni icerken suraya da bak. Site antrak. Turkiye'de telsiz deyince akla gelen ilk yer. Simdi linkteki sayfanin en altinda ne yaziyor? 3,6 Mhz icin 8.5 metre capinda loop anten gereklidir. Simdi Mhz icin bu gerekiyorsa Hz icin ne gerekir, linkten hesapla.

O anten "Magnetic Loop Anten" zaten yazıda hangi amaç için kullanıldığı yazıyor .
Konu ile ilgili gerçek kaynakları zamanında eklerseniz boşuna mesajlar yazılmaz.

Afiyet olsun. Simdi kahveni icerken suraya da bak. Site antrak. Turkiye'de telsiz deyince akla gelen ilk yer. Simdi linkteki sayfanin en altinda ne yaziyor? 3,6 Mhz icin 8.5 metre capinda loop anten gereklidir. Simdi Mhz icin bu gerekiyorsa Hz icin ne gerekir, linkten hesapla.

sarmal yapıyosun abicim vlf için loop anten idealdir çokça araştırdım
@Omega türü türüdiye sorunca o resmi yolladım hem bu hesap benım antenım ıcın sızler ıccın ındırı degerleri değiştirebilir yapptıgınız analizleri kod üzerinden tartışabiliriz kodla ilgili herhangi bir problemimiz varsa lütfen çekinmeden sorun indirin değer değiştirin hesap yapın saglamasını yaptıkdann sonra egerki sorun var ise ben burayım !

Hee, anladim. Bu su alti icin anten yapmaya ugrasiyor. Sonar yapacak. ;)

• Haha
Reactions: nt
@Omega türü türüdiye sorunca o resmi yolladım hem bu hesap benım antenım ıcın sızler ıccın ındırı degerleri değiştirebilir yapptıgınız analizleri kod üzerinden tartışabiliriz kodla ilgili herhangi bir problemimiz varsa lütfen çekinmeden sorun indirin değer değiştirin hesap yapın saglamasını yaptıkdann sonra egerki sorun var ise ben burayım !
Yok benim ne çekincem olabilir.Ama sen tüm hesaplamaların nasıl yapılacağına ait bir bigiye ulaşamadıysan bende var sana yardımcı olurum.Yaklaşık 12 sayfa hesaplamaları anlatıyor

Hee, anladim. Bu su alti icin anten yapmaya ugrasiyor. Sonar yapacak. ;)
körfezden para çıkarmı :D

@Omega yardım teklifiniz için teşekkür ederim ama kodların içersinde förmülleri açıkca yazıyor loop anten çeşitlerinimi yoksa yazdıgım kodumu tartıştığımızı hala anlamadım :D

Yanlış olabilecek herşeyi tartışırız.
Anteni yapan yazıda değerleri vermiş zaten .Senin kodlar aynı sonuçları vermezse zaten hesaplamanın yanlış olduğu anlaşılır.
Bu pytonun kodlarını yapıştırdığımızda çalıştıran online bir site yokmu ?

loop.gif

Magnetic loop anteni böyle yapılıyor.
Kondansator uçlarında voltaj çok yüksek oluyormuş verici olarak kullanılırsa çarpılma riski var.
Hesap makinesine bobin kondansatör paralel rezonans devresi formulude konulmalı.

Aşağıdaki anteni meraktan almıştım radyom için. Ama rtlsdr radyom bozuldu.
Bu anten kısa dalga boyunda çalışıyor.
Küçük halka olmadığı için empedans uyumsuzluğu yapıyormuş.
Ölçme aletim yok hesaplardanda anlamıyorum zaten. :)
yandaki anahtar frekans için
1-4mhz-12mhz
2-12mhz-24mhz
s-l1600.jpg

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,916
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back