Malzeme depolama ve sınıflandırma

Hocam kilitli poşeti açması ayrı dert, etiketlendi ayrı dert, içinden cımbızla malzeme alması ayrı dert. Bir de 100 tane poşet arasında malzeme bulması ayrı dert. Bu yüzden kilitli poşeti sevemedim.
Diğer konu etiket kesin lazım.
Geçen gün 5 tane 1210 kılıf kondansatör aldım. Tanesi 0.9dolar + KDV.
Bu kondansatörün ESR 3miliohmmuş. Bu yüzden bu kadar pahalı. Normal x5r yada x7r olsa 5 dolara 1000 tane alınır. Bu yüzden etiket, tolerans, voltaj, kapasite, esr yazmak lazım.
Geçen gün yukarda yazdığım Südor boyayı aradım. 15ml beyaz kapaklı boya kutularından 100 adet alabilir miyim diye sordum.
Kutuları hazır aldıklarını söylediler. İdeal ofset diye bir yerden alıyorlarmış. Orayı aradım. Sipariş üzerine üretiyorlarmış. Minimum 5000 adet üretiyorlarmış. Fiyat vereceklerdi hala verecekler.
Bence en mantıklı olan Kapaklı şişe. 10ml olur, 15ml olur, 20ml olur. İhtiyaca göre seçilir. İçi şeffaf olduğu için malzeme kolay görülür. Kapağa etiket + QR kod basılır. Yanyana asker gibi dizilebilir.

rBVa3V_3UpuAGau5AAKFU1Lj51M718.jpg

Bu yada buna benzer bişey. Uygun fiyata bulursak ben 500adedini alabilirim.

692237494_1.jpg

50ml 50 tanesi 139tl

692237353_tn50_0.jpg

30ml 40 adet 60tl

0_org_zoom.jpg

125ml 6 adet 20tl

dert15.jpg

33m taban x 27mm yükseklik tanesi 4.5tl

İşin ucu maddiyata dayanmasa hepsinden bir çanta alıp koleksiyon yaparım ama tuzlu biraz.

Son düzenleme:
Binlerce malzeme var. Çekmece kutu yetmiyor.
Çekmece, kutulara verilen para ile komponent eksiklerini tamamlayın.
1 lt.lik peynir dondurma yoğurt kutularina kilitli poşetlere kendinden yapışkan lı etiketle tüm malzemelerimi siniflandirdim.
Kutu üstlerine de malz3me isimlerini trimpot, kristal, zener vs.vs.. yazdım.
Aradıklarını kolayca buluyorum.
Yer sorunu da olmuyor.

1632430487015835452093845257092.jpg

Benim çözümüm de bu. Ama buna yakın 4-5 kutu daha var.

0.5 ml ve 1.5 ml lik eppendorf tüplerden aldım bir miktar. Bir de 12 mm ve 16 mm çapında kan alma tüplerinden aldım. Bu kan alma tüplerine, içinde SMD malzeme olan şeritlerden kesip kesip koyacağım. SMD saklama işini çözmenin en mantıklı yolu bu gibime geliyor.

Şerit halinde saklamak çok mantıklı değil bence. Çünkü şeritten çıkarmak sıkıntılı bir iş. Belki kutu üzerine yada içine malzeme kodu ve ayrıntısı içeren şerit şeklinde bir kağıt konabilir yada yapıştırılabilir.
50 ml vidalı santrifüj tüpleri konnektör terminali saklamak için kullanıyorum. Dağılmadan duruyor.

80ml numune kabı da (kırmızı Kapaklı büyük olan) da güzel bir saklama seçeneği. İri yada adet olarak fazla malzemeleri için ideal.
16328520113564137090524049755981.jpg
16328520553517051892078660217714.jpg

Son düzenleme:
Ben yaz aylarında kendi kullandığım kartları diziyorum. Bu sene işi tamamladım ama seneye bu kan alma tüplerinden mutlaka almayı düşünüyorum.

Örneğin Aynı anda 20 kart birden diziyorum. Malzemleri kolay görmek için Beyaz mdf kestirdim. Mesela kart başına kaçtane 10k var ise 20 kart için o kadar 10 direnç sayıyorum atıyorum 120 adet. Şeridi açıp masaya döküyorum. Tüm kartların 10k larını takıyorum. Sonra diğer malzemeye geçiyorum . Bendeki sıkıntı şöyle; Bazen fazla sayıyorum. Şeridi açılan malzeme zebil kilitli poşet içinde zebil oluyor. Eksik sayarsam tekrar şerit soymam gerekiyor. Ama bu tüplerin içine malzemeyi dökersem sayma içinden, şerit soyma işinden kurtulurum. Tüpten masaya dökerim iş bitince fazlasını tüpe geri koyarım...

Masaya dökmek çok işlevsel değil. Toplamak zor oluyor. Zeytin yada çerez konulan porselen mini tabakları tavsiye ederim.
Bende iki gözlü var ama tercih meselesi. Malzeme karışmadan 3-4 tip malzeme konabilir.
images

Aslında benim uzun zamandır hoşuma giden SMD saklama çözümü var. 3D yazıcı varsa bunlardan üretilebilir. Özellikle dizgide, masanın derli toplu kalması için çok iyi çözüm olur.

Ben şerit şeklinde satın almadığım için denemedim.

Bu aparatlar şerit bandlarını da otomatik açıyor.

1632852464906.png
1632852482384.png
1632852496523.png

603, 805, sot23, sod123 gibi şeritler için süper bir yöntem ama SMD bobin vb kalın malzeme için kullanılmaz. Etiket anlamında da Süper

Masa derken a3 gibi beyaz mdf plaka uzerine dokuyorum. Sonra sıyırarak topluyorum.

Ters dönmüş dirençleri çevirmek için eskiden minik bir kapaklı kutu kullanıyordum. Düz malzemer bitince kapağı kapatıp kutuyu çalkalayınca düz dönenlerden kullanmaya devam ama zamanla cımbızdan pasta bulaşınca malzemeler kutuya yapışır oldu. Bu yöntem patladı. Şimdi masada düz malzeme kalmayınca özellikle dirençler, parmağımı bastırıyorum parmağıma yapışıyorlar birlaç cm den masaya düşürünce bir kısmı düz dönüyor... Şimdilik en pratik yöntemim bu..

603, 805, sot23, sod123 gibi şeritler için süper bir yöntem ama SMD bobin vb kalın malzeme için kullanılmaz. Etiket anlamında da Süper

Ebatları istediğin gibi düzenleyebiliyorsun. Yani bobinlere uygun da üretbilirsin, neden kullanılmasın?

Ebatları istediğin gibi düzenleyebiliyorsun. Yani bobinlere uygun da üretbilirsin, neden kullanılmasın?

Çok yer kaplıyor. Bunun 10 tane yan yana koyduğun yere 50 tane kan alma tüpü sığar.

Şerit halinde saklamak çok mantıklı değil bence. Çünkü şeritten çıkarmak sıkıntılı bir iş.

Ama malzemeyi şeritten çıkardığın anda artık korozyon başlıyor. Bekledikçe daha zor lehim tutuyor. O yüzden mümkün mertebe şeritte kapalı tutmak lazım.

Ama malzemeyi şeritten çıkardığın anda artık korozyon başlıyor. Bekledikçe daha zor lehim tutuyor. O yüzden mümkün mertebe şeritte kapalı tutmak lazım.
Ama zaten şeritin altında hava deliği yok mu? Kapalı yada vakumlu poşette olsa dışardan izole olur ama şerit ile dış ortam bence farklı değil.

Kan alma tüpleri hava sızdırmaz değil mi?

Ama zaten şeritin altında hava deliği yok mu? Kapalı yada vakumlu poşette olsa dışardan izole olur ama şerit ile dış ortam bence farklı değil.

Bendeki SMD direnç, kondansatör ve benzeri şeritlerinde delik yok. Transistör ve entegre şeritlerinide delik var. En azından direnç kondansatörde şeritte tutmanın bir kazancı var :)

Kan alma tüpleri hava sızdırmaz değil mi?

Hava sızdırmaz kapağı var ama o korozyonu engellemez. Korozyona karşı tam koruma için tüpün içine nitrojen doldurup kapatılabilir. Nitrojen havadan ağır olduğu için, yavaşça doldurulursa tüpün içinde durur.

Hava sızdırmaz kapağı var ama o korozyonu engellemez. Korozyona karşı tam koruma için tüpün içine nitrojen doldurup kapatılabilir. Nitrojen havadan ağır olduğu için, yavaşça doldurulursa tüpün içinde durur.

Ne gülüyon o iyi bir metot :) Kahve gurmeleri de kullanıyor bu yöntemi. Çekirdek kahvenin saklandığı kaba nitrojen dolduruyorlar ve böylece paketi açıldıktan sonra bile kahve, sanki paket yeni açılmış tadında oluyor ;)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,892
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back