Multimetre ile entegre ölçme

DonKişot

Kayıtlı Üye
Şu videoda multimetre ile entegrenin önce ground pinini buluyor sonda da sağlamlık ölçümü yapıyor.
Videoya yorum attım ground'u nasıl bulduğunu öğrenmek için ama cevap alamadım.
Groud pinini nasıl buluyor? Ve hangi değerlerin okunması gerektiğine nasıl karar veriyor?

tsahin

Kayıtlı Üye
Ben de merak ediyorum bunu! Bir kenarda sakladığım intel core i7-3770k var, bozuk mu değil mi merak ediyorum. Sağlamsa bir PC toplayacağım onunla. Elimdeki multimetre DT-830D.

DonKişot

Kayıtlı Üye
İşin gücün yokmu senin? Öğrenmek için bir soru sordum burada niye dalga geçiyorsun? Sağlayacağın bir katkı yoksa kapat çeneni!

Öğretmen27

Kayıtlı Üye
Bu sekilde entegre olcumu mu yapiliyormus.
Serkan abi kulaklarin cinlasin. Bu entegreyi bu sekilde olcen arkadas tornaci. :)
Bu arkadas kutuplu kondansitoru tepesinden olcuyor. Onu da izlemeni oneririm:D

taydin

Timur Aydın
Staff member
Eğer entegrenin iç yapısı hakkında genel dahi bir bilgin varsa, yüzlerce hatta binlerce transistör, diyot, direnç gibi devre elemanlarında oluştuğunu bilirsin. Peki yüzlerce transistörün hepsinin sağlam olduğundan emin olmadan entegrenin sağlam veya bozuk olduğuna nasıl karar vereceksin? Bunların hepsinin bacağının dışarı veriliyor olması lazım. Hadi diyelim verildi, devreye bağlı olan bir transistör üzerinde de kesin sonuç verecek bir ölçüm yapamazsın.

DonKişot

Kayıtlı Üye
Videoyu seyretmeden hemen hüküm vermişsiniz. Eğer seyrederseniz, entegrenin diyot grubu olduğunu anlardınız. Videoyu çeken de söylüyor bunu.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Valla o entegrenin diyot grubu olduğu ile ilgili hiçbir şey bulamıyorum internette. Ama onun 4 lü bir komparatör olduğuna dair bilgiler var. Zaten düşünürsen, LM339 nedir? 4 lü komparatör. Çinliler bunun çakmasını yaparlarsa ne isim verirler? D339 demişler işte :D

Bir komparatörün de multimetre ile kesinlikle sağlamlık kontrolü yapılamaz.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bir de soruyu sorarken "içinde sıralı diyot barındıran bir entegrenin ölçümünü yaparken ortak uç nasıl bulunur" diye spesifik soru sormamışsın. Sanki elinde rastgele bir entegre var, multimetre ile sağlamlık kontrolü yapmak istiyorsun izlenimi var. Bir de videoyu çekenin attığı başlığa bak, ne diyor? "Entegre Sağlamlık Testi Şemasız". Hatta entegrenin üzeri de kazınmış :p Ve bu dahi adam, multimetresi ile bu entegrenin sağlamlık kontrolünü yapıyor.

O kanaldan artık hiçbir video izleme. Soracağın soru varsa da sormaya devam et, başkalarının ne dediğine bakma.