Multimetreyi süper kapasitör ile çalıştırmak

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bir youtuber'in Flue 287 multimetresini süper kapasitör ile kullandığını gördüm. Böyle birşeyi denemiş olan var mı forumda?

Sistem genel olarak şu: Uygun voltajı elde edecek şekilde seri/paralel bağlı süper kapasitör bankı var. Yüksek akım veren bir güç kaynağı ile şarj ediyorsun (güç kaynağının akım verme limitine bağlı olarak bu birkaç saniye de olabilir birkaç dakika da) sonra da bankı bağlıyorsun multimetreye. Kimisi bankı ayrı tutup kablo ile bağlıyor, kimisi de bankı multimetrenin arkasına tutturuyor.

• Beğen
Reactions: nt
Pil masrafını ortadan kaldırıyor. Veya akülü bir cihaz ise, uzun süre şarj etmeyi ortadan kaldırıyor. Risk niye olsun anlamadım :bilmem3:

Özellikle günlük kullananlar için çok Güzel fikir. Benim 2 multimetre de 3 volt pil ile çalışıyor. Örneğin ben 2 tane ( recyko ) nikel kadmium kullanıyorum. Bu pil sisteminin multimetreye vereceği 2x 1.2volt =2.4 volt 2.8 volt arası . En büyük şikayetim de bu piller vaktinden erken bitiyor.
Dıştan takma bir On/Off butonu düşünmüyor değilim.
Haftada veya 2 haftada bir projeye oturduğumda. Diyelim ki piller bitmiş ve bir gün şarjını bekle. Tabii ki Moral düşüyor.
Halbuki süper kapasitörü olsa, 5 volt 2A lik bir telefon şarj aletine bağlasam, muhtemelen 5 dakika sigara molasında full şarj olur.

Son düzenleme:
3 tane 500 F paralel bağlasan, 1500 F elde edersin ve 2.7 V a kadar şarj edebilirsin.

Şimdi benim UT139C yi bağladım güç kaynağına. 10 mA akım çekiyor ve 2.21 V da cihaz kapanıyor.

üç tane paralel 500 F kullanırsak ve 2.7 V a şarj edersek, kabaca 24 saat çalışır multimetre. Tabi bu sürekli çalışma için. Tipik bir çalışma şeklini düşünürsek çok daha uzun süreler çalışması lazım.

Süper kapasitör şarjını ne kadar süre muhafa edebiliyor ki? 24 saat gibi uzun süreler muhafaza edebiliyor mu?

Çok daha uzun süre muhafaza eder. Hatta tehlikeli seviyede uzun. Geçenlerde merdivenle çıktım ve üst raftan 500 F lık süper kapasitörü indireceğim. Şarjlı bırakmışım, dolap kapağının menteşesine bir punta kaynağı attı :mad: Ben de neredeyse düşüyordum merdivenden.

Şimdi benim Çin malı 500 F ile deniyorum bakalım. SMU ile 7 A akımla şarj ettim, 2 dakikada 2.7 V a geldi.

Hmm, bu kötü ... çıkışı kapattığım anda voltaj 2.09 V a düştü ... Benim kapasitör mü bozuk nedir anlamadım.

Ve çok da hızlı deşarj oluyor. 4 dakika geçti ve voltaj 1.9 V a indi.

Bakalım bunun deşarjı bitsin, bir tane daha var onu da deneyeceğim

Sarji hızlı bosaliyor. Bu kadar olmaması lazım. 7 amper ile şarj cokmu hızlı oldu acaba.

10 dakika sonunda voltaj 1.8 V a indi. Kendi üzerinden deşarj yavaşladı ...

1 saat sonunda voltaj 1.611V ve çok yavaş azalıyor, neredeyse hiç azalmıyor diyebiliriz.

Neyse, bu durumda herhalde fullenmiş bir süper kapasitörü 1.8 V gibi düşüneceğiz ve ona göre hesap yapacağız. Yani 3 V luk bir yükü çalıştırmak için mecbur iki tane seri bağlanacak. Bu durumda iki seri iki paralel 4 tane 500 F kullanırsak, tam şarj sonrası 3.6 V ve 500 F elde ediyoruz. UT138C ile kullanmak için 3 V a şarj etmemiz yeterli.

Böyle 4 lü bir paket ile kabaca 12 saat çalışma süresi elde ediyoruz (sürekli ON). Arada bir multimetreyi kullanıyorsak da herhalde günlerce gider.

• Beğen
Reactions: nt
Elindeki diğer kapasitorler de aynı mı abi hemen voltaj düşüyor mu?

Mantıken düşmemesi lazim.

Sanırım bu kapasitörler için genel bir davranış. Şimdi 10 mF 35 V elektrolitik ile denedim, davranış aynı. 30V a şarj ediyorum, sonra akımı kestiğim anda birkaç saniyede voltaj 25 V lara iniyor.

Neyse, bu durumda herhalde fullenmiş bir süper kapasitörü 1.8 V gibi düşüneceğiz ve ona göre hesap yapacağız. Yani 3 V luk bir yükü çalıştırmak için mecbur iki tane seri bağlanacak. Bu durumda iki seri iki paralel 4 tane 500 F kullanırsak, tam şarj sonrası 3.6 V ve 500 F elde ediyoruz. UT138C ile kullanmak için 3 V a şarj etmemiz yeterli.

Böyle 4 lü bir paket ile kabaca 12 saat çalışma süresi elde ediyoruz (sürekli ON). Arada bir multimetreyi kullanıyorsak da herhalde günlerce gider.
500f pahalı ve çok büyük değil mi ?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,970
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back