Multimetreyi süper kapasitör ile çalıştırmak

9V pil paketine sığacak 2 tane li ion olsa ve boost kullansak? Veya gene 9V pil paketine sığacak 3 tane li ion olsa ve buck kullansak?

Şarj için de arkasında gömülü bir konnektör olsa?
olur ama bu sartlarda connector u kullanirsam disardan 9v u direkt veririm. sonsuz enerji . kablosuz sarj olabilrise guzel olur.

9V pil paketine sığacak 2 tane li ion olsa ve boost kullansak? Veya gene 9V pil paketine sığacak 3 tane li ion olsa ve buck kullansak?

Şarj için de arkasında gömülü bir konnektör olsa?
Ben daha once DT830'umda oyle yapmistim. :D

Ikili AAA pil yuvasi 9V pil yuvasina sigiyor. Aletin icine de boost converter ve 7809 minnak olanlardan takmistim. Uzun sure oyle kullandim sarjli pillerle. Bir kac yil boyle kullandim. Alet calisti. Bir ay once de öldü. Ama pilden olacagini sanmam zaten 7809 var ve cikisi da hala normal gorunuyor. Yasliliktan olmali.

Pil yuvasini keserseniz o kisma lipo ya da AA pil yuvasi da olabilir.

Konnektör 9V pil gövdesinde olacak. Cihazı delmeyeceğiz.
bu sartlarda cihaz pil in bittigini anlayabilecek mi? (gosterge pil durumunu olcebilir mi?) yoksa destekleyemedigi anda birden kapanma ihtimali olur mu?

bu sartlarda cihaz pil in bittigini anlayabilecek mi? (gosterge pil durumunu olcebilir mi?) yoksa destekleyemedigi anda birden kapanma ihtimali olur mu?

Onu bilmiyorum. Denemek lazım. Boost'u da sıfırdan biz tasarlasak ne iyi olur :)

Süper kapasite kullanmış olmasının mantıklı tekbir sebebi olabilir diye düşünüyorum. Bende bir aralar bu multimetreye göz dikmiştim. Pahalı olduğu için ikinci el olarak araştırıyordum. Bu multimetrenin pilleri çabuk bitirmesi gibi kronik bir sorunu var. Ayrıca piller uzun süre içerisinde kalınca akma olayı gerçekleşiyor. Bu pil akmasının sonucunda multimetre hasar görüyor. Bu kanıya nereden vardın derseniz ikinci el satın almak için araştırma yaparken ebayda bolca hasarlısı mevcut ayrıca aliexpress amazon gibi sitelerde bol bol bu multimetreye ait batarya kontakları ve pil kapağı yedek parça olarak karşıma çıkıyordu. Belki de böyle bir risk yaşamamak ve sık sık pil değiştirmemek için süper kapasite kullanmak mantıklı olabilir.

Cihaz düşük batarya uyarısı verince pilleri çıkarıp tek tek ölçüyorum aradan bir tane pil tamamen bitmiş oluyor diğerleri daha dolu durumdalar. Bu durumla birçok kez karşılaştım. Pillerin hepsi bitmiş diye atmamak lazım. Çıkan pilleri başka cihazlarda kullanıyorum ölçü aletine sıfırdan 6 adet pil takıyorum. Piller duracell. Neden aradan sadece bir pil gidiyor anlam veremedim.

Çünkü Türkiye'de satılan duracell ile yurtdışında satılanı aynı kalitede değil. Diğerlerine nispeten iç direnci yüksek olan pil en önce bitiyor.

Arkadaşlar bu pil meselesinden ben de çok muzdaribim. Piller bittiği zaman yeni pil almayı unutuyorum ya da çıkıp pil almaya üşeniyorum.

Süper kapasitör bence çok güzel fikir. Lion pil gibi ömrü çabuk bitmiyor, roket hızında şarj edilebiliyor. Ayrıca tek şarj ile günlerce gitmesine gerek yok. 5-6 saat dayansa bile yeter. Sonuçta, bir kaç saniyede bile (teorik olarak) şarj etmek mümkün.

Çünkü Türkiye'de satılan duracell ile yurtdışında satılanı aynı kalitede değil. Diğerlerine nispeten iç direnci yüksek olan pil en önce bitiyor.
bende ic direnci en dusuk olan pil hep once biter diye dusunurdum. yani guc iletirken direnci en dusuk olandan daha cok akim ceker diye dusunuyordum.

Valla bir tane aldım, ama kimsenin kalp krizi geçirmesini istemem o yüzden yazmıyorum :gulus2:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,978
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back