Multimetreyi süper kapasitör ile çalıştırmak

KORAD bunu takip ediyor olabilir mi?

Korad her parametresi yazılımsal olarak kontrol edilebilen bir güç kaynağı. Yazacağın program takip edecek şarj sürecini, Korad'ın pil şarj ettiğinden haberi bile olmayacak.

Bana şöyle bir cevap verdi:

Screenshot from 2024-01-03 23-55-52.png

Korad her parametresi yazılımsal olarak kontrol edilebilen bir güç kaynağı. Yazacağın program takip edecek şarj sürecini, Korad'ın pil şarj ettiğinden haberi bile olmayacak.
O zaman elinde sarj aleti olan biri hem akimi hem gerilimi takip eden ve bunu PC ile paylasip katdeden olcu aletleri ile grafigi cikarsa ve Korad'a atsa ayni sekilde sarj edecek. :D

Araba calismaya baslayinca alternator VLRA yi sarj ederken delta V yi takip ediyor mu cok merak ettim. Delta V yeni duydugum bir sey ve bu konuyu hatirlattiginiz icin tesekkurlerimi sunarim.

Ama bu cok hafif degil mi? 23 gr demisler. :oops::rolleyes:

9V ve 0.65A ise 6W yapar. Li-ion pil 3,7V ise 1700mA olmasi gerekir. 1700mA pil de yaklasik 55 - 60 Gr.
pillerin celik kisimlari daha agir oluyo olabilri mi?

Fluke 287 yi kullanmayi seviyorum. Ama bu kadar pil tuketen bir cihaz kendinden sogutuyor. Pil i hizli bitiyor olmasa gozumun onunden ayirmazdim. Onun icin sadece datalogger olarak kullanma ihtiyacinda cikartiyorum :(

Valla ben hiçbir şey anlamadım bu 9V pillerden. Kimisi 9V li ion için 2 tane 3.7V hücre var diyor. O zaman pil 7.4 V oluyor 9 yerine. Kimisi de bir boost ile 9V a çıkarılıyor diyor, o zaman da standart li ion şarj aleti ile nasıl şarj edeceksin? İçeride devre var.

9V nimh için de 7 tane 1.2 V hücre var diyor. O da 8.4 V yapıyor. Yani her iki pilde de voltaj eksik. Zaten standart alkaline 9V pil bile az gidiyor, bu eksik voltajlı 9V lar çok daha az gider, çünkü zaten 9V ile başlamıyorlar, düşük voltajla başlıyorlar ve cihazın kesim voltajına daha kısa sürede ulaşıyorlar.

pillerin celik kisimlari daha agir oluyo olabilri mi?
Yok, RC araclarda falan kullanilan tipte, plastik olanlar var ya. Onlari kastetmistim. Yanlis yazmisim zaten grami. Simdi elimdeki 1.800mA olani tarttim, 31 Gr cikti. Diger parcalarla birlikte yine de 40Gr'in altinda olmamali diyorum.

Valla ben hiçbir şey anlamadım bu 9V pillerden. Kimisi 9V li ion için 2 tane 3.7V hücre var diyor. O zaman pil 7.4 V oluyor 9 yerine. Kimisi de bir boost ile 9V a çıkarılıyor diyor, o zaman da standart li ion şarj aleti ile nasıl şarj edeceksin? İçeride devre var.

9V nimh için de 7 tane 1.2 V hücre var diyor. O da 8.4 V yapıyor. Yani her iki pilde de voltaj eksik. Zaten standart alkaline 9V pil bile az gidiyor, bu eksik voltajlı 9V lar çok daha az gider, çünkü zaten 9V ile başlamıyorlar, düşük voltajla başlıyorlar ve cihazın kesim voltajına daha kısa sürede ulaşıyorlar.
9v ile calisan seyleri sevmiyorum. sadece multimetreler

Yok, RC araclarda falan kullanilan tipte, plastik olanlar var ya. Onlari kastetmistim. Yanlis yazmisim zaten grami. Simdi elimdeki 1.800mA olani tarttim, 31 Gr cikti. Diger parcalarla birlikte yine de 40Gr'in altinda olmamali diyorum.
sevmiyorum 9v lari. Fluke 287 yi 6 tane pille calisiyor diye almistim. :D

O zaman mantıklı olan, 3 tane 18650 alacaksın, bir tane de buck ile 9V a indireceksin. Sonra da 3S li ion olarak paketi şarj edeceksin ve bir şekilde cihazın arkasına monte edeceksin.

Cinliler pek cok cihazda artik iki tane 18650 kullaniyorlar. Bitmiyor kolay kolay. Bitince de elindekilerden iki tanesini takiveriyorsun, sarj etmeyi bile beklemene gerek yok kendi uzerinde.

O zaman mantıklı olan, 3 tane 18650 alacaksın, bir tane de buck ile 9V a indireceksin. Sonra da 3S li ion olarak paketi şarj edeceksin ve bir şekilde cihazın arkasına monte edeceksin.
Olcu aletinde buck converter sorun olmaz mi? Biraz guc kaybini goze alip 7809 daha iyi olur bence. 18650 yerine de hazir satilan 3S yassi lipo piller daha iyi. Az yer kapliyorlar ve daha hafifler. 18650 disardan takmak icin cok buyuk. Kutu mutu derken olcu aleti kadar olur o.

Edit : Fiyatlarina bakmamistim. gozlerim :oops::rolleyes::eek: oldu. Alinmaz. Paali. :D

zaten hic kibar olmayan bir cihazi iyice kabalastirmak gibi olur. ancak pil haznesine sigdiracak sekilde ayarlanabilirse hic belli etmez.

9V pil paketine sığacak 2 tane li ion olsa ve boost kullansak? Veya gene 9V pil paketine sığacak 3 tane li ion olsa ve buck kullansak?

Şarj için de arkasında gömülü bir konnektör olsa?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,969
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back