nanovolt yükseltici

High end dijital audio'da da kullanılan bir tekniktir paralel bağlama. Belli sayıda ADC veya DAC paralel bağlanır, gürültü de korelasyonsuz olduğu için toplandıklarında birbirlerini belli bir ölçüde iptal ederler.

Gürültüler korelasyonlu değilse diferansiyel yöntemler işe yaramaz.

Her bir cipin urettigi gurultu ile diger ciplerin urettigi gurultu arasinda iliski olmadigindan bahsediliyor. Sonucta gurultu neden azaliyor anlamadim.

Vp genliğinde sinyali kendisiyle toplarsanız 2 Vp elde edersiniz, ama korelasyonsuz Vrms değerinde iki gürültü kaynağının toplamı 2 Vrms etmez, √2 Vrms eder.

Ekler

• IMG_4124.JPG
    IMG_4124.JPG
    677 KB · Görüntüleme: 44
Aciklamana atiyor demistim. Ikna oldum. Ama izah kisminda atmissin.

Aciklamana atiyor demistim. Ikna oldum. Ama izah kisminda atmissin.
Acıklama kısmını sadece chip yapımı ve ust duzey microelektronikle dizayn yapabilen kisiler anlayabilir.Sizin atıyor demeniz cok normal isterseniz size turk yapımı bazı chiplerde gonderebilirim denemeniz icin

Uzatmayalim.

Atiyor demenize sebep asagidaki aciklamanizdi.

Gurultusuz veya nispeten min gurultulu amplifier yapmak istiyorsanız 2 adet simetrik calısan amp devresi gerekir. bu iki amplifier birbirine 180 derece zıt kuvvetlendirme yapmalı ve iclerinde uretilen butun gurultulerde birbirine zıt olacagından son toplamada birbirini yok efeceginden sonucta gurultu olmaz veya min olur.Bu tur teknikler uydu haberlesme chiplerinde gunumuzde kullanılmaktadır.Bu tur amplifikatorlerle -160 dBm seviyelerine veya daha fazlasına inilebilmektedir.

Iyice aciklayayim ki konu kapansin.

bu iki amplifier birbirine 180 derece zıt kuvvetlendirme yapmalı ve iclerinde uretilen butun gurultulerde birbirine zıt olacagından son toplamada birbirini yok efeceginden sonucta gurultu olmaz veya min olur

Aciklama bu degil. Aslinda aciklamayi arkadaslar yapti. Okuyup kendi aciklamanizla karsilastirmadiniz herhalde.

180 derece faz farkli olsun olmasin. Bir sinyal birden fazla es amplifikatorlerle yukseltilir ve toplanirsa
amplifikatorlerin kendi gurultuleri toplandiginda gurultu genligi her bir amplifikatorun genliginin amlifikator sayisi kadar carpimina ulasmiyor. Cunku gurultuler arasinda benzerlik yok. Eger gurultuleri tipa tip ayni olsalardi o zaman gurultu genligi de amplifikator sayisi kadar carpilacakti.

Olay sadece bundan ibaret.

Ayrica cok dusuk genliklerdeki sinyalleri yukseltmenin tek yolu da bu teknik degil.

Uzatmayalim.

Atiyor demenize sebep asagidaki aciklamanizdi.

Iyice aciklayayim ki konu kapansin.

Aciklama bu degil. Aslinda aciklamayi arkadaslar yapti. Okuyup kendi aciklamanizla karsilastirmadiniz herhalde.

180 derece faz farkli olsun olmasin. Bir sinyal birden fazla es amplifikatorlerle yukseltilir ve toplanirsa
amplifikatorlerin kendi gurultuleri toplandiginda gurultu genligi her bir amplifikatorun genliginin amlifikator sayisi kadar carpimina ulasmiyor. Cunku gurultuler arasinda benzerlik yok. Eger gurultuleri tipa tip ayni olsalardi o zaman gurultu genligi de amplifikator sayisi kadar carpilacakti.

Olay sadece bundan ibaret.

Ayrica cok dusuk genliklerdeki sinyalleri yukseltmenin tek yolu da bu teknik degil.
Teorik olarak tasarlayıp pratik olarak denemediginiz belli.Sadece aklınızdan olması gerekir vb gibi yakınsamalar ile bazı seyler soyluyorsunuz.Neyse siz bence muhtesem elektronikcisiniz.Siz en buyuksunuz.Butun teknikleri denemis ve bu konuları hatim etmissiniz.Saygılar.

Tamam kardesim, cip ureticileri gurultuleri es cipler yapabiliyor gurultuleri 180 derece evrilip toplaninca gurultuler yok oluyor.

Sen boyle devam et.

Hurmetler.

Tamam kardesim, cip ureticileri gurultuleri es cipler yapabiliyor gurultuleri 180 derece evrilip toplaninca gurultuler yok oluyor.

Sen boyle devam et.

Hurmetler.
Yahu yaptık diyoruz anlatamıyoruz.Biz yaptık biz.Made in Turkiye.Vestel ve Bekoya goruntu isleme test cihazlarında pixel gurultusu minumum olması icin ozel chipler yapıldı pixel gurultusu LVDS sinyallerde bu teknikle yuzde 80 uzerinde azaldı.

Guzel kardesim. Gurultu azaliyor bunu anladik. Gercekten de birden fazla amplifikatorle ayni sinyal yukseltilip cikislar toplandiginda gurultunun azaldigini bilmiyordum. Bu konuyu gundeme getirdigin icin tesekkurler.

Buna hic itirazim yok sayende bu teknigi ogrendim.

Sana kizmamin sebebi, bu teknigin gurultuyu neden azalttigi konusuna yaptigin yanlis aciklamayi elestirmeme itiraz etmen.

Yahu yaptık diyoruz anlatamıyoruz.Biz yaptık biz.Made in Turkiye.Vestel ve Bekoya goruntu isleme test cihazlarında pixel gurultusu minumum olması icin ozel chipler yapıldı pixel gurultusu LVDS sinyallerde bu teknikle yuzde 80 uzerinde azaldı.
Elestirilere acık olmak lazım.Ama acıklama yanlıs degil.Lab da bu konu ispatlanmıstır.

Elestirilere acik olmayan sensin.

Neden?

Diyorsin ki; iki tane cipin olsun. Her bir cipin kendi gurultusu var. bunlar 180 derece yukseltme yapsin.

Simdi giris sinyalini yukselttin. Ne oldu hem giris sinyalin yukseltildi hem de cipin kendi gurultusu yukseldi. Ve birbirlerine de 180 derece faz farkli.

Simdi bu iki sinyali toplayinca diyorsin ki gurultuler birbirini goturecek.

Goturmez kardesim. 180 derece faz farkli gurultulerin birbirini goturmesi icin bir kere iki cipin gurultulerinin bire bir es olmasi lazim ki birisi verildiginde digerini gotursun. Diyelim goturdu, sinyallerin de birbirini goturur.

Biraz ustunuze gittigimde kibirli, herseyi bilir en iyisini bilir damgasi yemekten usandim. Allah askina biraz da kendinize bakin.

Vesteldeki Bekodaki abilerine tekrar bir danis. Ben boyle boyle aciklama yaptim benimle sidik yarisina giriyorlar de. Bir de onlari dinle. Sonra gel yuzume tukur.

Son düzenleme:
- Paralel transistör/opamp ile gürültü düşürüldüyse bu bilinen ve yaygın bir yöntem
- Çip içinde diferansiyel yükseltme yapmak gürültüye etki etmemeli. Sizin ilk anlattığınızdan bunu anladım ve kafama yatmadı.
- Sonra LVDS dediniz. Evet diferansiyel sinyalleme common mode gürültüye karşı en etkili yöntem.

Bunların hepsi farklı şeyler. Tam olarak belirli bir yöntemden mi bahsediyorsunuz yoksa genel mi konuşuyorsunuz? Belirli bir yöntemse hangisi?

LVDS cipin uretecegi gurultu icin degil disaridan gelecek gurultu icin etkili degil mi?

Forum istatistikleri

Konular
5,992
Üyeler
2,518
Son üye
ceyhun

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back