Ne Söylenebilir.

picmanya

Aktif Üye
Garantili, arkasında durulan, yıllarca sağlam ve problemsiz istenildiği gibi layıkıyla çalışan mamulün fiyatı 10 dur. Pahalı olduğu söylenemez fiyatı normaldir. Kullanımında işçilik ve zaman harcanması pek yoktur.
Bu fiyata aynı işçilik ve sürelerde işlemi yapacak başka denk mamul yoktur.
Aynı işlem eskisi gibi PLC ile yapılmak istendiğinde maliyeti en az 13-15 dur. Ayrıca fazladan işçilik ve zaman harcanması da gerekmektedir. Bir-iki eksiğide olmaktadır.
Vatandaş mamulü 5 den isteyip vermezsen fiyatına-özelliğine bakmayıp fazla emek harcayarak PLC kullanacağım demektedir.

Vatandaşa durum izah edilmek istendiğinde en ufak bir anlayış göstermemekde, illada mamülü 5 den vercen demekte, mamülün hakkının bu olduğunu idda etmekde, fazlasının kursağımdan geçmeyeceğini söylemektedir.

Vatandaş bir kaç sene daha kaybedilmek istenmemekdedir.

Bu amaçla üzerinde garantisiz oem yazan arkasında durulmayan 5 e satılan bir mamül sunulabilir. Görünüşde 10 a satılan mamülden hiç bir farkı yoktur.
Alıcı 10 ve 5 den satılan ürünün arasındaki fiyatın neden kaynaklandığı ile değil tamamen ucuz olanı almak peşindedir.

10 a satılan ürün programında en ufak hinlik yok.
5 e satılan ürün programında hinlik var.
hinlik = 5000 saat çalış ve sonra dur, normal çalışmanı devam ettirme.

bunun sonrasında vatandaş mamülü bana göndersin, 5 daha peşin para iste ve mamülün programını hinlik olmayan versiyonda yükle, tekrar mamülü vatandaşa geri gönder.
tekrar takıp normal olarak yıllarca kullansın.

Bu duruma ne söyleyebilirsiniz.? Yapmam uygunmudur.?

NOT : Programcı olamadan hinlik yapmayı planladığım doğrudur. Ama hakettiğini düşündüğüme yapmaya özen gösteririm.
Zira ay sonu faturalarının bir gün bile gecikmeden geleceğide bir gerçektir.

Son düzenleme:
bahsettiğiniz senaryo şahsi yapılıyorsa ahlaksızlık kurumsal yapılıyorsa etik dışı davranıştır.

farklı model ürünlere farklı fiyatlandırma yapılabilir. herkese değil özel müşteriler hedeflenebilir. iyi ürün, iyi işçilik ve dürüstlük illaki kazandırır.

Son düzenleme:
Esas olan, müşterinin TAM OLARAK neyi satın aldığını bilmesi. İki ürün ile ilgili burada yazdıklarını müşteriye de söyle, tercihi o yapsın. Belki 5000 saat sonra duracağını bilse de, şu anda para yok 5 vereyim 5000 saat sonra 5 daha veririm diyebilir.

Sorulmadan 5000 saat sonra duracak diye kendiliğimden söyleyemem. Zaten vatandaşta bunu soracak bir tip değil.
İki ürün var fiyatları bu denilip tercih yapması istenecek. Test ettikten sonra aynı çalışıyorlar deyip, ucuz olanı tercih edecek. Bundan eminim.

Bu tarz çalışmayı tek bir vatandaşa yapmış olacağım. Başkada böyle bir faaliyetim olmadı, şimdilik de olmayacak. Teklif PLC ciden geldi.
PLC yi satan programlayan + otomasyon işini yapan diğer kişide böyle yapalım deyip vatandaş hakkında huyu yönünden pek iyi şeyler söylemiyor.
İş kimde kalırsa böyle yapalım diyor.
Benim vatandaşın huyu ile ilgili bir meselem yok. Paralarını nerelerde nasıl yediği beni alakadar etmez. Alacağımda yok.
Ama PLC ciyi emmiş kurutmuş resmen. İyi niyetinden çok istifade etmiş.
İş bana ilk gelirkende vatandaş tarafından daha farklı vaadler verilmişti. Mikro programlayıcı ile PLC ciyi çakıştırma peşinde olduğu seziliyor.
Aradan kazançlı çıkma peşinde. Nasıl çıkmayı planlıyorsa artık.!
Ben böyle şeyleri pek takıp kin gütmem, zaten işlemci bilgimi programlama becerimi geliştirme peşindeydim, iyi arge oldu deyip geçerim. Zaten maddi olarak bir zararda da değilim. İşi bilen birisi emeğim kaldı derdi bende şu an öyle bir duyguda oluşmadı. Alacağımı alamadım dememe bir sebep yok.
Ama hakedenede hakettiği başkalarınca söylenenide duruma göre uygulayabilirim.
Henüz tam karar vermedim. İşlem ufak bir program rutinine kalır.
Rutini yazdımda aslında; her bir saat timer döngüsü sonucunu arttırarak işlemci flash hafızaya kaydediyor.
Flash bellekdeki değere görede çalışma denetleniyor.
Vatandaşta arayıp ne yaptın diye soruyor bu arada. Demekki mamul lazım. Olmazsa PLC ciye gidecek. Ama bir ihtimal ayrı bir PLC cide araya girebilir. Bunada şimdiki PLC ci çok üzülecek genç birisi onu sevdim ben, baya hırpalanmış garibim.

İşlemin dini yönünü henüz soramadım. Alo fetva bakarmı acaba bu tarz bir işe deyip aradım telefonu açan olmadı. Yatsı Cami imamınada sorulabilir belki.

Yapılmasını uygun gören varmı?

İlaveten :
Vatandaş ürünü kendisi kullanabildiği gibi yeri geldiğinde başkasına satabilirde. Satın alan kişi 5000 saat sonra bunu farkeder ve bana ulaşamaz.
Ancak vatandaşa ulaşabilir yada, başının çaresine kendisi bakar. O zaman farklı elektrik-elektronikçi birisi işten ekmek yer gibi duruyor. Tamir edemez farklı bir çözüm üretir.

Son düzenleme:
Müşteriye kaçırmamak için yada başka sebeplerle taviz vermekle hata yapılmış zaten.
Su istimal etmeyi seven müşteriye yüksek fiyat söyleyip ineceksin maliyetine veriyorum diyeceksin Daha aşağıya olmaz diyeceksin. Buna rağmen halen indirmeye çalışıp zarar et diyecek sana.
Karsız çalışılmayacağını birinin ona öğretmesi emeğin karşılığını ödemesi gerektiğini anlatması lazım.
Aksi takdirde iş yapmaktan vazgeçilip ilişkinin kesileceğini anlatmak lazım.

En büyük meziyet hayır diyebilmeyi öğrenmek.
65 yaşıma kadar öğrendiğim en gerekli şey bu oldu.
Hayır diyomiyorsanız kendi ayağınıza sıkmış olursunuz. Hileli iş yapsanızda bu böyle dürüstçe iş yapıp ucuıza satmakta böyle.

Sorulmadan 5000 saat sonra duracak diye kendiliğimden söyleyemem.

Bir dakka, yani 5000 saat sonra bunun çalışmayı bırakacağını KESİN olarak biliyorsun, ve bunu müşteriye söylemeyecek misin?

O zaman bunun pazarda cevizi 1000 TL ye satmak, ama cevizin yarısını tezgah altından çürüklerle doldurmaktan, veya kaza yapmış arabayı komple boyatıp kazasız diye satmaktan ne farkı var?

Ha belki dersin ki bunu yapan sadece ben değilim, bütün esnaf böyle yapıyor. Olabilir, doğrudur. Benzer durum daha önce istiklal caddesinde başıma gelmişti. Bir tane Korg keyboard almak için gittim oradaki esnafa. Fatura konusunda da çok sorun çıkıyor, o yüzden baştan üstüne basa basa söyledim: Bak kardeşim ben fatura alacağım. Ona göre bana verebileceğin en iyi fiyatı ver diye. Tamam dedi. Malı aldım, parayı verdim. Faturayı posta ile göndereyim dedi. Tamam dedim. Fatura geldi postada, toplam tutarın %20 sine fatura kesmiş :kizgin1: Aradım bunu "ben fatura alacağım demedim mi sana? ne yapmaya çalışıyorsun sen" diye. O da abi burada herkes böyle yapıyor. Ful fatura kessek o malın fiyatı iki katına çıkar. Bütün esnafa sor, her yerde aynı dedi. Ama gene de tam faturayı kesti bana, bir de ağladı "bu maldan zarar ettim abi" diye ...

Eğer bütün esnaf böyle ise, o zaman senin bir karar vermen gerekecek, sen de onların yaptığının aynısını mı yapacaksın, yoksa onlardan farklı mı olacaksın.

ilk başlarda hammaddeyi alıyorduk.
Müşteri pahalı daha ucuza bulurum dedikleri için hammadde masraflarını müsteriye yıktık.
İşçilik ücretleri pahalı gelince bu seferde kendin yap dedik.
Şimdi sinek avlıyoruz. :)

Sorulmadan 5000 saat sonra duracak diye kendiliğimden söyleyemem. Zaten vatandaşta bunu soracak bir tip değil.
İki ürün var fiyatları bu denilip tercih yapması istenecek. Test ettikten sonra aynı çalışıyorlar deyip, ucuz olanı tercih edecek. Bundan eminim.

Bu tarz çalışmayı tek bir vatandaşa yapmış olacağım. Başkada böyle bir faaliyetim olmadı, şimdilik de olmayacak. Teklif PLC ciden geldi.
PLC yi satan programlayan + otomasyon işini yapan diğer kişide böyle yapalım deyip vatandaş hakkında huyu yönünden pek iyi şeyler söylemiyor.
İş kimde kalırsa böyle yapalım diyor.
Benim vatandaşın huyu ile ilgili bir meselem yok. Paralarını nerelerde nasıl yediği beni alakadar etmez. Alacağımda yok.
Ama PLC ciyi emmiş kurutmuş resmen. İyi niyetinden çok istifade etmiş.
İş bana ilk gelirkende vatandaş tarafından daha farklı vaadler verilmişti. Mikro programlayıcı ile PLC ciyi çakıştırma peşinde olduğu seziliyor.
Aradan kazançlı çıkma peşinde. Nasıl çıkmayı planlıyorsa artık.!
Ben böyle şeyleri pek takıp kin gütmem, zaten işlemci bilgimi programlama becerimi geliştirme peşindeydim, iyi arge oldu deyip geçerim. Zaten maddi olarak bir zararda da değilim. İşi bilen birisi emeğim kaldı derdi bende şu an öyle bir duyguda oluşmadı. Alacağımı alamadım dememe bir sebep yok.
Ama hakedenede hakettiği başkalarınca söylenenide duruma göre uygulayabilirim.
Henüz tam karar vermedim. İşlem ufak bir program rutinine kalır.
Rutini yazdımda aslında; her bir saat timer döngüsü sonucunu arttırarak işlemci flash hafızaya kaydediyor.
Flash bellekdeki değere görede çalışma denetleniyor.
Vatandaşta arayıp ne yaptın diye soruyor bu arada. Demekki mamul lazım. Olmazsa PLC ciye gidecek. Ama bir ihtimal ayrı bir PLC cide araya girebilir. Bunada şimdiki PLC ci çok üzülecek genç birisi onu sevdim ben, baya hırpalanmış garibim.

İşlemin dini yönünü henüz soramadım. Alo fetva bakarmı acaba bu tarz bir işe deyip aradım telefonu açan olmadı. Yatsı Cami imamınada sorulabilir belki.

Yapılmasını uygun gören varmı?

İlaveten :
Vatandaş ürünü kendisi kullanabildiği gibi yeri geldiğinde başkasına satabilirde. Satın alan kişi 5000 saat sonra bunu farkeder ve bana ulaşamaz.
Ancak vatandaşa ulaşabilir yada, başının çaresine kendisi bakar. O zaman farklı elektrik-elektronikçi birisi işten ekmek yer gibi duruyor. Tamir edemez farklı bir çözüm üretir.
parasal olarak çok mu zordasınız bilmiyorum ama bugünler geçer gider, yaptığınız işin kaydı ise kalır. aradan 20 sene geçer o alışveriş içinizde dert olur durur (hesapların tam görüleceği günü saymıyorum bile)
bazen insanın içine hırs geliyor "adam çakalın teki buna ezilmemeliyim ne olursa olsun altta kalmamamalıyım" diye düşündürüyor içeriden bir şeyler.
adam piyasa çakallığı yapıp sizi plc'ci ile birbirinize kırdıracak diye içinde tuzak kurulu olan bir cihaz hazırlamak üzeresiniz o paradan ne hayır gelecek?
ömürler pek kısadır, dünya malı da dünyada kalır. rahat gidebilmek büyük iş.
işin dini yönünü önemsediğiniz için yazdım.

hiç uğraşma müşterinin sonu gelmez, her zaman yeni ve daha iyi işler-daha doğru müşteriler vardır. bu müşteriyle devam etmeye bu kadar çabalarsan kilitlenir kalırsın, kendine alternatif yarat yeni pazarlar yeni müşteriler bul.

ucuz müşteriler seni sadece dibe çeker, zaman kaybedersin.

Vatandaşın çevresinde iş yaptığı çalıştığı madur ettiği herkes böyle yapmamı istiyorsa,
bende yapmazsam vatandaş uçup gidecek ve sıradaki madur acaba kim olacak bilemeyeceğiz.
Şimdi şanslıydık madurlar tanıştık. Birdaha bu şans olmayabilir. Bazı kişiler bazı şeyleri hakedebiliyor,
Hak edene hakkını vermemekde kul hakkına girerse ne yapacağız. Ben iş yapıp aynı parayı dolaylı yoldanda olsa alacağım.
Böyle yaparsam çevremde bir çok kişide memnun olacak. Vatandaşta belki hatasını geçde olsa anlayacak.
Davranışını değiştirecek olamazmı?

Ha belki dersin ki bunu yapan sadece ben değilim, bütün esnaf böyle yapıyor. Olabilir, doğrudur. Benzer durum daha önce istiklal caddesinde başıma gelmişti. Bir tane Korg keyboard almak için gittim oradaki esnafa. Fatura konusunda da çok sorun çıkıyor, o yüzden baştan üstüne basa basa söyledim: Bak kardeşim ben fatura alacağım. Ona göre bana verebileceğin en iyi fiyatı ver diye. Tamam dedi. Malı aldım, parayı verdim. Faturayı posta ile göndereyim dedi. Tamam dedim. Fatura geldi postada, toplam tutarın %20 sine fatura kesmiş :kizgin1: Aradım bunu "ben fatura alacağım demedim mi sana? ne yapmaya çalışıyorsun sen" diye. O da abi burada herkes böyle yapıyor. Ful fatura kessek o malın fiyatı iki katına çıkar. Bütün esnafa sor, her yerde aynı dedi. Ama gene de tam faturayı kesti bana, bir de ağladı "bu maldan zarar ettim abi" diye ...

Eğer bütün esnaf böyle ise, o zaman senin bir karar vermen gerekecek, sen de onların yaptığının aynısını mı yapacaksın, yoksa onlardan farklı mı olacaksın.

Malın giriş fiyatından kestikleri de oluyor. Örneğin 3 yıl önce 10 Liraya ürün stoğa girmiş. Siz 40 liraya aldınız fakat esnaf 10 liradan fatura kesiyor.

Benim bu durum başıma geldi şikayet edeyim dedim fakat hiç bir şey çıkmaz dediler. Maliyeci gelip ben senin vergini biraz artırayım defterleri kurcalamayayım diyormuş.

Vatandaşın çevresinde iş yaptığı çalıştığı madur ettiği herkes böyle yapmamı istiyorsa,
bende yapmazsam vatandaş uçup gidecek ve sıradaki madur acaba kim olacak bilemeyeceğiz.
Şimdi şanslıydık madurlar tanıştık. Birdaha bu şans olmayabilir. Bazı kişiler bazı şeyleri hakedebiliyor,
Hak edene hakkını vermemekde kul hakkına girerse ne yapacağız. Ben iş yapıp aynı parayı dolaylı yoldanda olsa alacağım.
Böyle yaparsam çevremde bir çok kişide memnun olacak. Vatandaşta belki hatasını geçde olsa anlayacak.
Davranışını değiştirecek olamazmı?
Bence sen kendini kandırmak istiyorsun. Yazılarından anladığım kadarıyla bu işi yapacağın kişi ürünün nihai kullanıcısı değil. Sen bunu yaparak son kullanıcıyı mağdur edersin. Böyle bir durum söz konusu olursa, sonra o kadar insanı nereden bulup helalleşeceksin. Önünü arkasını iyi düşünün. Birde bu şahısın mağdur ettiği varsayılan kişilerin beyanları üzerinden bu çıkarıma varıyorsunuz. Bence biraz daha temkinli olmakta fayda var. Belki anlatılanların hepsi doğru, belki kısmen, belki ava giderken avlananlar olabilir.
Yine anlatımlarınızdan yola çıkarak anladığım kadarıyla, bu şahıs piyasada birbirini tanımayan kişileri mağdur etmemiş. Tersine aynı camiadan olan bir grup insanı mağdur etmiş. Madem bunlar bu kadar dürüstlerdi ilk mağdur olan diğerlerini zamanında uyarsaydı sonrakiler mağdur olmasaydı. Eğer durum böyleyse yani mağdurlar yakın camiadan ve birbirlerini önceden tanıyor ve uyarmıyorsa "Hacı hacıyı Mekke de, gidi gidiyi tekke de, ... ... yi dakka da bulur" sözü kendini hatırlatıyor. Ben şahısların hiç birini tanımadığım için tarafsız bakmaya çalışıyorum.

Bence doğru olanı siz biliyorsunuz ama yapmak istemiyorsunuz.

Bir diğer ironide 10 liralık işi ileride ikinci defa ücret alma ihtimaliyle zararına 5 e yaptınız diyelim. 5000 saat sonra servislik olan ürünü bu şahsın size yaptırıp yaptırmayacağının garantisi yok. Bu ihtimal gerçekleşmezse zarar etmiş olacaksınız. :ok1:

Çok mantıklı yazmışsınız haklısınız, biz bu durumda vatandaşa nasıl dersini verebiliriz? Varsa uygun bir ders verme yöntemi onu uygulayayım.
Vatandaşın üçkeyatçı bir tip olduğunu, madur ettiklerinden ve kendi bağımsız kaynaklarımdan araştırıp teyit ettim.
Bunda şüphe kalmadı.Vatandaş bana belkide bu otomasyoncu - PLC ci değil, elektronikçi diyede gelmiş olabilir. Baktım elektronik işler yapıyorsun geçerken girdim içeri diyor.
Geçmiş çevresiyle irtibat kurabileceğimi nereden bilsin. PLC ci ile tanışmamış olsak belkide olaylar ortaya hiç çıkmayacaktı. Ben 5 e yapsamda zarar etmem.
Kazancımdan fedakarlık etmiş olurum yalnızca. Ben henüz işlemcileri öğrenme safhasındayım. Bir şey yapabilmek yeterli oluyor diyelim. İsteklerini yerine getirdim PLC de eksik kalanlarıda yaptığımı kendisi söyledi. Ürünleri benim yaptığım belli değil, zaten anlaşmamız gereği bana ulaşılacak bir veri ürün üstünde bulunmuyor.
Kendi isminide bana yazdırmadı belki etiketle falan sonradan hallediyor olabilir. Bunlar olağan normal şeyler.
Vatandaş ürünleri çoğunlukla kendisi kullanıyor gibi duruyor, birde İstanbulda bir siyoniste verdiği söylentisi var.
Ama illlaki bir Türk Müslümanada ürünlerden verilme ihtimali olur tabikide diye düşünüyorum.

Vatanadaşı savdım başımdan kurtulduk diyelim. Ya sıradaki muhtemel madurada ulaşamadık. Bu durumda ben mesul olup, gelecekte kaygılanmayacakmıyım?
Doğrunun ne olduğu neye göre tartılacak. İstişare uykusuna yatsam da bir şey göreceğim yok. Yalnızca horlaya horlaya uyuyup, nasibim varsa tekrar uyanıp kalkacağım.

Şimdi yolda giderken yolu kapatan dal taş veya hayvan leşi var diyelim. Onu kaldırıp uygun yere koymak-gömmekmi insancıl, yoksa görmeden yanından dolaşmakmı?
Yada asfalt ortasındaki kaplumboğayı gittiği yönde asfaltın kenarına ulaştırıp bırakmakmı yoksa boşverip geçmekmi?

En uygun yöntem nedir? Önceki madur-madurları kaç tane oldukları belli değil kazıdıkça çıkıyorlar. Yada benden sonraki olabilecek madurları ne yapacağız?
Ya adaleti uygulamam için bu bana bir test sınavsa.! Sınavı kaybedersem...

Kar hesaplanırken standart bir kural yok.
Keyfi hesaplanıyor.
Normal dediğiniz kar bile anormal.
Özel hastahanelere %200 kar sınırı koymuşlar mesela. :)

Normalde yazmayacaktım ancak son mesajınızda kullanıcının milliyetine, ırkına göre değerlendirme yaptığınızı görünce artık dayanamadım. Eğer siz ürünün ederini 10 bulduysanız, adam istediği teklifi versin satmazsınız olur biter. Yok şöyle yapayım yok böyle yapayım, eğer kullanıcı şu milliyet/dinden ise sorun değile getirmeniz doğru değil. Mağdurlar neye göre mağdur? Ortada sağlanacak bir adalet varsa bunun için yetkili merciler var, gitsin başvursunlar. Ürünün bozulduğunda, senin ismin, potansiyel marka değerin imajın da ürününle bozulacak. Bu soruyu sormandan, yazdıklarından şunu çok net anlıyorum sen bu durumu kafaya koymuşsun, birilerinin seni onaylamasını istiyorsun çünkü içten içe farkındasın yanlış bir şey olduğunun.

Yanlış dolu ortalık yanlışlıkdan geçilmiyor. Ama henüz benim yaptığım bir yanlış yok. Yanlışları yapanlar yapmış gelmiş kaşıma.
Burda istişare etmek amacında olduğum, cevap aradığım doğru. Çünkü iş elektronik pcb gömülü yazım içeriyor.
Bu tür işlerden anlayan uzmanların, ticari iş yapanların, üst seviye zeka seviyesine sahip kişilerin olduğu yerde sorayım istedim.
Vatandaşı baştan savmaksa herkese için en iyi çözüm, çekerim fiyatı yüksekden, oda işine gelmezse uzar gider. Zaten böyle yapacağını belirtiyor.
Sürümden kazan beni kaybetme diyor.

Belkide plan kuruyor, yüksek fiyatdanda olsa alacak, işte bunu bilmiyoruz. Risk var. Kaçarsa madurlara ayıp olabilir.
Yokmudur uygun bir ders verme niteliğinde çözüm.? Vatandaş hariç herkesi nasıl menun edebilirim. Vatandaşın ürünü sattığı kişinin durumuna göre, program saatini doldurup durduğunda, bana ulaşabilse onun işini bir kargo ücretine işi çözerdik. Ama nasıl ulaşacak. pcb ye isim ulaşım verisi yazamıyoruz. LCD ekranda yokki, vakti saati geldiğinde kart vizitimizi yazdırsak. 4 digit seven segment displayde ulaşım-erişim verisi gösterilemezki.

Varmı çaktırmadan başka bir erişim bilgisini, son kullanıcıya göstermenin yöntemi?

Milletine dinine bir şey dediğim yok. Kimse bunu kendisi seçemiyor baştan. Ama vatandaş ve siyonisti düşünmem ben. Siyonistin olduğuda kesin değil.
Yalnız ürünlerin bu ikisinde kalacağı kesin olsa, zaten uygulayacağım yöntem çokdan belli oldu, hemen uygularım. Diğerlerine bilerek zarar vermemek lazım. Bizde böyle.

Konuyu çok uzatmam, zaten neticeyi vatnadaşa bildirmek durumundayım. Sıkışık adam bekleyemez.

Son düzenleme:
tamam çözdüm işi, vakti saati geldiğinde, 4 digit seven segment displayda, arka arkaya 0,5-1 saniye aralıklarla
0532 - 256 - 16 - 04 gibi erişim bilgimi yazarım iş olur biter.
Vatandaş ve siyonist dönerse bedelini öder, geri kalanlardan bana dönenlere kargo bedeline ücretsiz hizmet verilir.
Geri kalanlardan vatanadaşa dönmeyi tercih eden olursada şansına küser.
Ekranda yazanın telefon numarası olduğunu anlayamayanada bir şey yapamayız artık.
Bunu uygulayayım. Böyle iyidir. Varmı farklı bir değerli önerisi olan.

Biz bu yöntemi wadeli satışlarda kullanıyoruz.
Boç takıp ödememyi kafaya koyarsa sistem dursun vade bitiminden sonra diye.
Stop edince borcunu ödemişse sınırsız yapıyoruz ayarı devam ediyor. Ama ödememişse borcunuz war kardeşim servis istiyorsanız borcunuzu ödeyin önce deniliyor.
Ama seninki çok farklı.
Başkalarına ne yaptığı ile senin ne yaptığını birbirine bağlaman yanlış.
Bu tür olaylarda aradaki tacir emek vereni ve sattığı müşteriyi sömürme peşindedir.
Diğerleri akıllı olsunlar kendilerinin sömürülmesini engellesinler.
Ona asla ders veremezsiniz.
Sadece şunu söyleyebilirsiniz.: Ucuz olanında sıkıntılar çıkarsa karışmam Senin problemin olur. Sıkıntısız malın fiyatı budur kardeşim dersiniz.
Ucuzlatmak için ucuz malzeme ve ucuz emek kullanmak zorunda kalırım. Sonucu size yansır demeniz gerekir.

Tıpkı ucuza maledilen evlerin ilk sarsıntıda yerle bir olmasını benzeterek örnekleyebilirsiniz.
O da sende rahat olursunuz böylece. Gerisi onun problemi. İstediğiniz tezgahı kurarsınız yazılıma ondan sonra.

İyimi ?
Tabiiki değil.!
Ama sizin doğru yoldan sapmadan yapabilmenizin tek yolu bu.
Üstelik her ürüne farklı saat te koyabilirsiniz. kimine 3000 kimine 5000 kimisinin bazı fonksiyonları eksik.
Ama beyan ettiğiniz için vicdan adaletinden kısmen sıyrılmış olursunuz.

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back