NE555 Ayarlanabilir Kare Dalga Sinyal Üretici 1Hz - 200kHz

volta

Kıdemli Üye
Elimde NE555 Ayarlanabilir Kare Dalga Sinyal Üretici var. Çıkış sinyali trimpot aracılığıyla ayarlanıyor. Osiloskobum olmadığı için çıkış sinyalini tam bilemeyeceğim. Orada aşamalı bir ayarlama olduğu için en alt veya en üst sınıra getirip ayarlama yapılabilir belki. Ama ben bunu biraz modifiye etmek istiyorum. Trimpot yerine uygun bir potansiyometre takıp ayarı tornavida yerine elle çevirerek yaparım. Ayrıca esas yapmak istediğim çıkış sinyal değerini bir ekrandan görmek. Bunu nasıl yapabilirim acaba? Yada yapabilir miyim sizce?

ne555-ayarlanabilir-kare-dalga-sinyal-uretici.jpg

Bilgisayar ses kartını bir osiloskop olarak kullanabilirsin. Hem ücretsiz hem de ücretli yazılımlar var bunun için.

Bunun için harici bir ses kartı mı lazım yoksa anakartın kendi ses kartı da olur mu?

İkisi de olur. Kaliteli ses kartı kullanırsan daha yüksek voltajları ölçer, bant genişliği daha fazladır, ölçüm doğruluğu da daha iyi olur.

Ayrıca yapabiliyorsam karta bir ekran bağlayıp oradan görmek isterim. Ama nasıl yaparım emin değilim. Arduino falan mı lazım bunun için?

Ayrıca yapabiliyorsam karta bir ekran bağlayıp oradan görmek isterim. Ama nasıl yaparım emin değilim. Arduino falan mı lazım bunun için?

Koca bilgisayar ekranı varken neden kibrit kutusu kadar bir ekranda görmek istiyorsun :D

Maksadım biraz da bunu yaparken birşeyler öğrenmek :) . Hobi olarak elektronik işi kitaptan ziyade uygulamayla daha iyi öğreniliyor.

Tamam da, işi öğrenmek için çalışan bir osiloskop lazım sana. O yüzden bunu bir şekilde hazır bileşenlerle yap, sonra da bunu kullanarak elektroniği öğrenmen daha mantıklı. Belli bir seviyeye geldikten sonra da osiloskobu sıfırdan yapacak duruma gelirsin, ve o noktada zaten çalışan iyi bir osiloskobun da olur elde.

Amaç sadece çıkış sinyal frekansını görmekse pek çok ucuz multimetre de bunu yapabiliyor. Multimetreniz var mı? Varsa modeli nedir?

Malesef yokmuş onda. Bu durumda en mantıklı yol @taydin 'ın da dediği gibi ses kartını kullanmak.
Ama başa alternatif ne olur derseniz:

1- Çok ucuza satılan frekans sayıcılar var.

2- Çok ucuza satılan frekans osiloskoplar var. Normal kullanım için pek uygun değil ama bu işi fazlasıyla görür.

3- Arduino ile kendiniz bir frekans sayıcı yapabilirsiniz.

Malesef yokmuş onda. Bu durumda en mantıklı yol @taydin 'ın da dediği gibi ses kartını kullanmak.
Ama başa alternatif ne olur derseniz:

1- Çok ucuza satılan frekans sayıcılar var.

2- Çok ucuza satılan frekans osiloskoplar var. Normal kullanım için pek uygun değil ama bu işi fazlasıyla görür.

3- Arduino ile kendiniz bir frekans sayıcı yapabilirsiniz.
Multimetrede kastetdiğiniz Hz kademesi olan multimetre galiba.

Multimetrede kastetdiğiniz Hz kademesi olan multimetre galiba.
Bence kendine bir frekans sayacı yapmakla başlayabilirsin serüvene.
Kendine program geliştirme temelim atmış olursun.

Program yazabilmek ile program geliştirebilemek benim nezlimde farklı şeyler,
Hazır bir programı modifiye edip C bilgin ile eksiklerini tamayabilir, hatta özelllik bile eklersin.

0'dan oturup yazmak aradan süre geçtikçe V2, V3 çıkarmak sana çok büyük fayda sağlar aylar önce yazdığın programa tekrar bakıp adapte olup güncelleme yapmak gerçekten büyük fayda sağlıyor geliştirme yeteneğine.

Deney yapmanın 1. şartı güvenilir ölçüm yapabilmekte bence.

Pahalı olsa bile bir osiloskop edinmek şart. Yoksa devre yapmak karanlıkta yön bulmaya benziyor.

En azından analog tek kanallı olsa bile yeter.

Bütçe yetiyorsa Analog Discovery öneririm.

Deney yapmanın 1. şartı güvenilir ölçüm yapabilmekte bence.

Pahalı olsa bile bir osiloskop edinmek şart. Yoksa devre yapmak karanlıkta yön bulmaya benziyor.

En azından analog tek kanallı olsa bile yeter.

Bütçe yetiyorsa Analog Discovery öneririm.

Haklısınız iyi bir osiloskop şart. Ama Analog discovery 2 fiyatına iki tane Hantek 100MHz masaüstü osiloskop yada bir tane rigol-siglent osiloskop alınıyor. Analog Discovery 2 en azından bizim ülkede bu ekonomik şartlarda pek mantıklı değil.

Haklısınız iyi bir osiloskop şart. Ama Analog discovery 2 fiyatına iki tane Hantek 100MHz masaüstü osiloskop yada bir tane rigol-siglent osiloskop alınıyor. Analog Discovery 2 en azından bizim ülkede bu ekonomik şartlarda pek mantıklı değil.
ÇARE
OWON.

Analog discovery almak hobici için artık hayal. Aslında onun gibi bir donanım yapılsa, mevcut yazılım ile de uyumlu olsa ne kadar iyi olur ...

Forum istatistikleri

Konular
5,873
Üyeler
2,487
Son üye
camandar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back