Ntc Nasıl yapıştırılır?

Benim toz da paket zarar görmeden geldi. Ortak almak güzel oldu hakkınızı helal edin, herkese teşekkürler.

Ben alüminyum tozundan korktum. Bu kadar zararlı.

Bakır tozu olsa nasıl olur. Birde toz kullanırken öyle mikron seviyesinde olmasına gerek varmı? Biraz ince talaş olsada olur düşüncesindeyim. Bakırda iyi bir ısıl iletkendir. İlla alüminyum olmasına gerek görmüyorum. Yapıştırıcı ile arada ısı iletkenliği iyi olan bir malzeme olması yeterli diye düşünüyorum. Sadece bakır biraz daha pahalı olur.

Uzun zaman önce elektronikstok.com alan adını almıştım. Düşündüğüm iş için vakit bulamadım. Şimdilik siteyi çevrimiçi hesap makinesi/çevirici/bazı standartlar filan gibi merak ettiğim şeyleri "bilgi" alt klasörü altında hızlıca erişebilmek için kullanacağım.

Bunlardan ilki de Alüminyum tozunun zararları ile ilgili kodları araştırırken karşılaştığım GHS Sınıflandırma ile ilgili standartları kısmen Türkçe kaydetmek oldu. Aynı zamanda çıktı almak isterseniz bu standartların İngilizce bir broşürünü de buldum. Belki ileride bunun da Türkçe versiyonunu yaparım. Bu standartlara göre eve kimyasal hiç bir şey sokmamak gerekiyor.

https://elektronikstok.com/bilgi/GHS/

Bu bilgilerden yararlanarak etiket de bastım. Kısa vadede tüketebileceğim bir ürün olmadığından üzerinde not olması önemli.

IMG_20200617_042306.jpg
8
IMG_20200617_042148.jpg

Ben alüminyum tozundan korktum. Bu kadar zararlı.

Bakır tozu olsa nasıl olur. Birde toz kullanırken öyle mikron seviyesinde olmasına gerek varmı? Biraz ince talaş olsada olur düşüncesindeyim. Bakırda iyi bir ısıl iletkendir. İlla alüminyum olmasına gerek görmüyorum. Yapıştırıcı ile arada ısı iletkenliği iyi olan bir malzeme olması yeterli diye düşünüyorum. Sadece bakır biraz daha pahalı olur.
Serkan abi bakırı 0-50 mikron seviyesine nasıl getirebilirz acaba?

Hocam,

Boyut çok önemlimi? Çok önemli değilse zımpara ile bakırı zımparalayarak toz haline getirebilirsin. Miktar çok değilse tabi. Yada eğe ile eğeleyerek.

Spiral ile taşlamayı önereceğim ama onun hızı çok yüksek koparttığı parçayı fırlatır.

Bakırı yada başka bir metali toz hale getirmek için önce büyük parçalar sonra biraz daha küçük sonra dahada küçük gibi bir kaç kademede incelterek işlemek mantıklı.

Benim arabamın cam rezistansının bağlantı noktası tamamen koptu, 2~3cm2 kadar yüzeyi iletken hale getirip soketi monte etmem gerekiyor. Bunun için tamara elektronik firmasında satılan iletken bakır boya için de fiyat istedim. Konuyla ilişkili olarak alüminyum tozu ile yaptığınız yapıştırıcının elektriksel direncini hiç ölçme şansı buldunuz mu? Bunu merak ettim. Elinizde hazırda var ise bir direnç ölçümü yapabilir misiniz? Düşük değer alınacağını zannetmesem de merak ettim.

Benim arabamın cam rezistansının bağlantı noktası tamamen koptu, 2~3cm2 kadar yüzeyi iletken hale getirip soketi monte etmem gerekiyor. Bunun için tamara elektronik firmasında satılan iletken bakır boya için de fiyat istedim. Konuyla ilişkili olarak alüminyum tozu ile yaptığınız yapıştırıcının elektriksel direncini hiç ölçme şansı buldunuz mu? Bunu merak ettim. Elinizde hazırda var ise bir direnç ölçümü yapabilir misiniz? Düşük değer alınacağını zannetmesem de merak ettim.

Denemedim ama açık devre gösterecektir, çünkü aluminyum toz taneleri iletken olsa da silikonun kendisi yalıtkan.

Mantıklı. Nihayetinde alüminyum taneciklerinin etrafı silikonla kaplanmış olacak. Ben de bu şekilde düşündüm ama merak işte bir sorayım dedim. :)

Tamara Nano Bakır Boya için fiyat nedir acaba merak ettim.

Sabah e-posta yolladım henüz cevap gelmedi.

Hem de yerli firma. Bir de folyo üzerine uygulanabilen bakır pasta var. Esnek PCB yapımında kullanılabilir. Hatta üzerine lehim yapılabiliyorsa, yolları/padleri kalkmış PCB tamirinde bile kullanılır.

1607003542751.png

yapılabilecek birçok şey var. Bu malzemeyle serigrafi baskı kullanarak istersen evin duvarına bile pcb basabilirsin. :)

Veya şuradaki gibi sanal ağızlı maske yaparsın :katil2:

Bende işin sanatsal kısmı hep zayıf kalmıştır hocam. Ancak hayal gücü çok güçlü olan insanlar gerçekten ilginç işler ortaya koyuyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back