OB2269AP minimal devre çalışmıyor

Sense bacağı başlangıçta sıfırda, Gate tetikleniyor.
Gate bacağı mosfeti tetikledikten sonra bobin şarj oluyor,
bobin dolunca Sense bacağı sıfır volttan yükseliyor,
Sense voltajı yükselince, Gate sürücü bacağı kapanıyor
Mosfet, bobin boşalınca kapanıyor, Sense bacağı sıfıra çekiliyor
Sense sıfıra çekilince, Gate tetiklenip işlemleri yeniden başlatıyor

Bu şekilde bobin rezonans frekansında sürülüyor. Frekansı bobinin akı doygunluğu belirliyor. Burada hedef belli bir frekans vermek değil, verimliliği artırmak.

Dikkatimi cekti. Farkli konulardaki mesajlarinda ne kadar cok rezonans kelimesi kullaniyorsun. (Yerli yersiz)

Evet şimdi MOSFET'i taktım. Değişik bir sistem var.

FB voltajı 1V dan başlatıyorum. 100 mV adımlarla 1.7 V a kadar hiç çıkış yok. Sonra çok ince bir pals çıkıyor. sonra voltajı arttırdıkça FREKANS artıyor. Sonra belli bir voltajda sanki vites değiştiriyor, daha büyük bir duty cycle'a atlıyor. Sonra da 4.2 V a kadar voltaj arttıkça duty cycle artıyor, ama frekans da azalıyor.

Burada P4NC50 MOSFET kullanıyorum. Drain'de 8 Ω direnç var. Source'da 1 Ω şönt var. Gate doğrudan OB2269AP Gate çıkışına bağlı arada başka devre elemanı yok. Yük 5 V ile besleniyor.

Bir de şu dikkatimi çekti: Kesinlikle VIN ve VDD sinyallerinde uygun zamanlamayı gözetmek gerekiyor. İkisine de 20 V verince çıkış üretmiyor. Önce VIN'e 200 V veriyorum, sonra VDD ye 20 V veriyorum, sonra da FB yi aktive edince çıkışta PWM alıyorum.

Dikkatimi cekti. Farkli konulardaki mesajlarinda ne kadar cok rezonans kelimesi kullaniyorsun. (Yerli yersiz)
Hakikaten, her cevabımda bir uyum, ahenk, benzerlik ifadesi var. Rezonans dahi bir uyumluluk hali. Her mesajımda tam olarak rezonans geçmese bile eş anlamlısına baskın vurgum var. Çelişkili ülkemin yaşamına bir başkaldırı sanırsam.

Evet şimdi MOSFET'i taktım. Değişik bir sistem var.

FB voltajı 1V dan başlatıyorum. 100 mV adımlarla 1.7 V a kadar hiç çıkış yok. Sonra çok ince bir pals çıkıyor. sonra voltajı arttırdıkça FREKANS artıyor. Sonra belli bir voltajda sanki vites değiştiriyor, daha büyük bir duty cycle'a atlıyor. Sonra da 4.2 V a kadar voltaj arttıkça duty cycle artıyor, ama frekans da azalıyor.

36071 eklentisine bak
bu çalışma görüntüsünü flash diske atıp başka bilgisayarda oynatabilecek şekilde kayıt yapabiliyormusunuz?

1726176232055.png

FB bacağı sürekli yüksek voltajda kalırsa Burst mode controller çalışıyor. Çıkışta sürekli akım çekiyor zannediyor, Çıkış kapasitörlerini şarj etmek için yüksek frekansa geçiriyor. OLP kısmı (Over Load Protection) devreye girip PWM i kesebilir. Sürekli PWM vermemek için tasarlanmış. FB zaman zaman kapalı moda düşmek zorunda.

Burada P4NC50 MOSFET kullanıyorum. Drain'de 8 Ω direnç var. Source'da 1 Ω şönt var. Gate doğrudan OB2269AP Gate çıkışına bağlı arada başka devre elemanı yok. Yük 5 V ile besleniyor.

Bir de şu dikkatimi çekti: Kesinlikle VIN ve VDD sinyallerinde uygun zamanlamayı gözetmek gerekiyor. İkisine de 20 V verince çıkış üretmiyor. Önce VIN'e 200 V veriyorum, sonra VDD ye 20 V veriyorum, sonra da FB yi aktive edince çıkışta PWM alıyorum.

ilk starta VIN ile VDD aynı anda var olmaması gereken bir durum muhtemelen ve entegre hata algılayıp çıkış vermiyor.

Hmm hatta şimda baktım, OB2269AP gitmiş ben VIN ve VDD yi bağlayınca ... Herhalde VIN'e doğrudan (seri direnç olmadan) voltaj verince içindeki voltaj sınırlayıcı zener aşırı akımdan gidiyor.

Değiştirdim şimdi. Şu zaman sıralaması doğru çalışıyor:

FB 2 V -- VIN 200 V -- VDD 20 V

Tabi gerçek bir devrede FB en son olacaktır, ama düğmeye basma hızı yeterli olmadığı için kontroller hemen çıkışı kesiyor. O yüzden kafadan FB yi açık tutmam gerekiyor.

Şu da çok ilginç: Yük tamamen rezistif, ama MOSFET o kadar hızlı anahtarlıyor ki (hiç seri direnç yok GATE'te, doğrudan OB2269AP nin GATE çıkışına bağlı), kabloların endüktansından dolayı bile Drain'de 80 V voltaj pikleri oluşuyor ... Drain besleme voltajı 5 V, MOSFET OFF pikleri 80 V.

1726178026351.png

Tek bir pals

1726178216339.png

yük endüktif olsa durum ne olur?

OFF anında oluşan ters EMK çok daha fazla olur. O yüzden de flyback primerinde snubber devresi var. Bu SMPS işlerinde gerçekten çok ayrıntı var ve çok potansiyel sorun kaynağı var. Lineer regülatörde ne güzel istenen güce göre termal tasarımı yapıyorsun, bir de döngünün kararlılığını sağladın mı tamam :) Ama SMPS'de bir sürü timing işleri var.

drain 5v iken 80v olan pik 50v drain geriliminde 800v pik oluşur mu yoksa endüktif yük bunu daha düşük bir değere sınırlayabilir mi ?

drain 5v iken 80v olan pik 50v drain geriliminde 800v pik oluşur mu yoksa endüktif yük bunu daha düşük bir değere sınırlayabilir mi ?

Pikin değeri akım değişimine bağlı sadece. Şu anda akım fazla değil o yüzden voltaj sadece 80 V.

[math]V_{emk} = L \times \frac{dI}{dt}[/math]

Problama şeklinizden dolayı overshootu fazla ölçüyor olabilirsiniz. Vds ve Vgs i doğru ölçmek özellikle gerçekten hızlı anahtarlarda sorunlu bir işlem

Problamanın da etkisi vardır tabi ama 80V u üreten o değil. Asıl sebep besleme kablolarının ve yükün kablolarının uzun olması ve breadboard montajı.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,572
Üyeler
2,693
Son üye
korfez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back