Osiloskop bana gerekli mi?

Erteledim, ama alacağım, elektronik ile ilgili herşeye karşı ilgim var.

İyi bir multimetre zaten aldım Brymen BM869S.
Sıradaki alacaklarım osiloskop ve sinyal jeneratörü olacak, Osiloskop ne alacağım belli, sinyal jeneratörü olarak ne almam gerektiği konusunda şimdiden tavsiyelere açığım.
sinyal jeneratörü benim de aklımda forumda 1-2 konu var sanırım
ben çin malı ucuz olanlarla ilgileniyorum şimdilik 3-4 k bandını aşmak istemiyorum korkmadan açıp upgrade etmeyi deneyebileceğim bir cihaz olsun da istiyorum

aslında vakit bulabilirsem şuan güncel tedarik edilebilen bütün ucuz çin malı sinyal jeneratörlerini tartışabileceğimiz bir başlık açmak istiyorum

UTG932E, UTG962E, FY6600, FY6800, FY6900 JDS6600 gibi cihazlar fiyat-performans olarak popüler.

Son düzenleme:
@dgnzcn, Hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

Ne haddimize akıl vermek. Oy birliği ile önerilmiş. Satın almışsınız. Kullanım için uygun projeler yapabilirsiniz.

Proje yoksa da sorun olmaz,görüntü olarak atölye için karizma sağlar. Ciddi gösterir
Herkesin fikri benim için önemli fikrinizi belirttiğiniz için teşekkür ederim.
Hevesli insanların şevkini kırmamak lazım :cheeky1:

Karizma veya ciddiyet sağlaması için değil de birşeyler öğrenebileyim mantığıyla aldım.

Şu an o bana ben ona bakıyorum başka da birşey yok , bir an önce öğrenmeyi istiyorum. Youtube veya internette araştırmalar yapıyorum ama türkçe kaynak olarak genelde rigol karşıma çıkıyor.

Forumda bilgi sahibi insanlar mesela bildiğim @taydin, @Sercan gibi en azından;

ac ve dc voltaj nasıl ölçülür
proje yaparken sıkça ihriyaç duyulan anlarda kullanımı gibi bilgiler verilse ben de dahil bir çok arkadaş faydalanır.

Valla ben 2-3 yıldır ara ara videolara bakıyorum. Şöyle aptala anlatır gibi anlatan birini bulamadım daha.

Aslında buldum da yok "kameram bulanık çekiyor" , yok efendim "mikrofon cızırtı yapıyor" filan diyor. :D
Senin anlayacağın "ipe un sermiş" :D

Bir proje veya ufak bir devredeki, bir durumu tespit etmeye çalışırken çok kolay öğreniliyor. Devrenin de bozuk olması gerekmez.

Bir ses amfisinin çıkışı incelenebilir mesela. Çıkışı ile girişi karşılaştırılabilir. Farklı frekanslardaki faz kayması araştırılabilir. Twitterlı küçük dandik bir hoparlörün twitter'ı ve midrange hoparlöründeki sinyaller karşılaştırılabilir. Twitter'daki seri kondansatörün etkisi görülür. Bu kondansatör değiştirilip farklı değerlerin etkisi gözlemlenebilir. Sadece bunlar yapıldığında herhalde osiloskobun temel işlevlerinin %90'ı kullanılmış ve öğrenilmiş olur.

Bir proje veya ufak bir devredeki, bir durumu tespit etmeye çalışırken çok kolay öğreniliyor. Devrenin de bozuk olması gerekmez.

Bir ses amfisinin çıkışı incelenebilir mesela. Çıkışı ile girişi karşılaştırılabilir. Farklı frekanslardaki faz kayması araştırılabilir. Twitterlı küçük dandik bir hoparlörün twitter'ı ve midrange hoparlöründeki sinyaller karşılaştırılabilir. Twitter'daki seri kondansatörün etkisi görülür. Bu kondansatör değiştirilip farklı değerlerin etkisi gözlemlenebilir. Sadece bunlar yapıldığında herhalde osiloskobun temel işlevlerinin %90'ı kullanılmış ve öğrenilmiş olur.

Osiloskop üzerinde bir çok potansiyometre vs düğme buton ayar vs var ya hani, mesela osiloskopun en çok kullanıldığı durumlarla ilgili bir video çekilse, hangi ölçüm durumunda osiloskop üstündeki hangi butonlara basılsın ki osiloskop çöp olmasın derdindeyiz.

Şu osiloskopu öğrenip bunu ben yapacam bu gidişle :cheeky1:

@Gokrtl. Geçen gün proje ile ilgili beni etiketlediğin konu hangisiydi bulamadım onu.
Şuydu Ellaham;

Şuydu Ellaham;
Yeni bir konu açıp nickim ile etiketledin diye hatırlıyorum galiba nickimi gördüm orada sanki ya da yanlış anladım.

Yeni bir konu açıp nickim ile etiketledin diye hatırlıyorum galiba nickimi gördüm orada sanki ya da yanlış anladım.
Yeni konu açmadım da, şunu diyor olabilirsin.

Ama bir önceki attığım linktekini yapsan daha iyi.

Şuydu Ellaham;

Bunda voltaj ve akımı nasıl takip ediyoruz, dijital gösterge göremedim?

başlangıçta ucuz hantek veya owon pc tabanlı skoplar var ikinci elini 2-3 bin liraya alırsınız. şimdi gidip 20 bin liralık siglent almak şart değil.

elektronikte ilgi duyduğunuz alana göre parçaları yavaş yavaş alarak deneyerek ve ihtiyaç oldukça ekleyerek hızlıca size göre bir atölye oluşturabilirsiniz. ölçü aleti, havya, lehim tel vs. onlar zaten çok belli ihtiyaçlar.

Bunda voltaj ve akımı nasıl takip ediyoruz, gösterge varmı?
Multimetre ile :)
Gösterge yok maalesef. Ama netten dijital gösterge alıp eklersin. Basit bir mantığı var. Dijital göstergenin bir kaç kablosu var. beslemeleri bağlıyorsun. Voltaj referans kablosunu bağlıyorsun, akımı da dijital gösterge üzerinden yine kablo ile geçirerek ölçüm yapıyorsun.

Bunlar biraz dandik ama benim 3 yıldır işimi görüyor.
Acemi birinin basit projeleri için yeterli.
Ekran görüntüsü 2024-01-11 234928.png

@coder sizde zaten 2 tane Korad güç kaynağı var.Ayarlı güç kaynağının nasıl yapılacağını öğremek istiyorsanız LM317 giib basit devrelerden başlayıp op amp eklemek ,akım sınırlama özelliklerini eklemek vb özelliklerini protoboardda deneyerek ,anlayarak öğrenirseniz çok daha verimli olur

@coder sizde zaten 2 tane Korad güç kaynağı var.Ayarlı güç kaynağının nasıl yapılacağını öğremek istiyorsanız LM317 giib basit devrelerden başlayıp op amp eklemek ,akım sınırlama özelliklerini eklemek vb özelliklerini protoboardda deneyerek ,anlayarak öğrenirseniz çok daha verimli olur
Öneri için çok teşekkür ederim.

Multimetre ile :)
Gösterge yok maalesef. Ama netten dijital gösterge alıp eklersin. Basit bir mantığı var. Dijital göstergenin bir kaç kablosu var. beslemeleri bağlıyorsun. Voltaj referans kablosunu bağlıyorsun, akımı da dijital gösterge üzerinden yine kablo ile geçirerek ölçüm yapıyorsun.

Bunlar biraz dandik ama benim 3 yıldır işimi görüyor.
Acemi birinin basit projeleri için yeterli.
28872 eklentisine bak
İş görsün yeter

Sende o devreyi mi kullanıyorsun?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,926
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back