Osiloskop bana gerekli mi?

Senin de kafa karışmış. :D
Zor olan 30v 5A olan.
Kolay olan 2x24v olan. O mavi baskı devresi olan.

Bence 2x24v olandan başla. Omeganın dediği gibi en temeldekini öğrenirsen sonra karmaşık olana geçmek daha kolay olur. Aynı temeli sağlam olan bina gibi.

Üstelik o 2x24v olan aslında iki tane aynı devrenin birleştirilmiş versiyoru. Oradaki amaç çift çıkış almaktı. Sen o mavi baskı resmini karşına alıp yukardan aşağı tam ortadan bölersen asıl devre orada işte.

Daha da anlatamıyorum. Bırah yatayım yav. Zabah iş var. Gözümden uyku akıyor. :katil2:

Senin de kafa karışmış. :D
Zor olan 30v 5A olan.
Kolay olan 2x24v olan. O mavi baskı devresi olan.

Bence 2x24v olandan başla. Omeganın dediği gibi en temeldekini öğrenirsen sonra karmaşık olana geçmek daha kolay olur. Aynı temeli sağlam olan bina gibi.

Üstelik o 2x24v olan aslında iki tane aynı devrenin birleştirilmiş versiyoru. Oradaki amaç çift çıkış almaktı. Sen o mavi baskı resmini karşına alıp yukardan aşağı tam ortadan bölersen asıl devre orada işte.

Daha da anlatamıyorum. Bırah yatayım yav. Zabah iş var. Gözümden uyku akıyor. :katil2:
Uyku önemli iyi geceler☺

Alta bir kaç pdf ve link bırakıyorum.
Bunun haricinde sormak istediklerinizi,
bildiğim kadarıyla cevaplarım.
Ben 200VA izolasyon trafosu ile
kullanıyorum. Rigol DS1042CD var elimde.
İkinci el almıştım.
Genelde prop 1x de iken en fazla
40Vp-p giriş tam ekran olur. 10x de
400Vp-p tam genlik görmek mümkün.
Her cihazın giriş gerilimi ve frekansı
üzerinde yazar. Bunlara dikkat ettikten
sonra kolayca bozulmaz. En kötü sistem
ayarları bozulur, fabrika ayarlarına
dönünce sorun kalmaz.
Şimdiki dijital scoplar (en azından benden)
akıllı. Sihirli bir tuşu var: "Auto". Bununla
ölçmeye başlanabilir.

Ek:
Her zaman güvenlik önlemlerini almak,
kullanıcının sorumluluğundadır.

Osiloskopu bozmamak için dikkat edilmesi gereken en önemli tehlike bence 50 Ohm girişler.

Konuda önerilen osiloskoplar genellikle 1 MOhm girişli olanlar. Bunlar için aşağıdaki tehlike yok.

Ancak, orta ve üst segmentteki cihazların çoğunda girişler hem 1 MOhm hem de 50 Ohm çalışabilir. Bu girişleri 50 Ohm moduna aldığınız zaman tolerans 400V p2p gibi seviyelerde değil ±5V (RMS) gibi seviyelerdedir. Bu girişlere kısa bir süre ±8-10V bir sinyal bile verseniz bozabilirsiniz.

Osiloskopun girişinin 1 MOhm mu 50 Ohm mu olarak çalışacağı genellikle kullanıcı arayüzünden ayarlanır. Kullanıcılar 50 Ohm olarak ölçüm yaptıktan sonra girişi bu modda unutmamaya özen göstermelidir. Eğer unutur ve ±5V üzerinde genlii olan bir sinyali koaksiyel kablo ile ya da 1X prob ile uygularsanız girişi çok kolay bozabilirsiniz.

O yüzden ±5V üzerindeki sinyallerle çalışmadan önce girişlerin 1M Ohm olarak ayarlanmış kontrol etmekte büyük fayda var.

1705016545843.png

Umarım şimdi açılır.

Ekler

• Sinyal_Analizi.pdf
    1.7 MB · Görüntüleme: 62
  • Osiloskop_Kullanimi.pdf
    2.5 MB · Görüntüleme: 134
@Mehmet.b izalasyon trafosunu osiloskop a nasil bagliyorsunuz? ve baglama sebebiniz nedir acaba?

220V giriş, 220V çıkış. Toprak bağlı değil.
Çıkışta osiloskop bağlı.
Şebekeye bağlı cihazların ölçümü
için kullanıyorum. Şu an için eksiğim 100x
prop. Önceki aldığımın uç kısmındaki
plastik kırıldı. Yenisine bakıyorum da..
Sadece bakıyorum. :rolleyes:

Test edilen devreyi izolasyon trafosuna bağlamak, osiloskobu da doğrudan prize takmak daha doğrudur. Hem test cihazını üreticinin öngördüğü gibi toprakli prizden çalıştırmış olursun, hem de ikinci bir test cihazı ile ölçüm yapacaksan onu da izole etmeyi hatırlaman gerekmeyecek.

Evde; 3-5KVA lik izolasyon trafosu
bulundurmak pek akla uygun değil gibi?

@Mehmet.b bende 3KVA izalasyon trafosu var. Bugüne kadar fayda dışında bir zararını da görmedim. Akla uygun olmayan yanı nedir?

Bu izolasyon trafolarının atölyede kullanmak için nasıl bağlanacağına dair "en doğru" bağlantı şeması nedir?
Kişiler izolasyon trafosunun çıkışına scobunu mu takacak ,yoksa 220 voltla çalışan bir cihazı tamir ettiğinde,en azından bir elim faz a dokunduğunda çarpılmasın diye kartımı bağlayacak?
Scobun toprak bağlantısı nasıl olacak? İptal mi edilmeli yoksa kesinlikle bağlanmalımı?

Benim bildiğim her forumda bunlar sayfalarca tartışılıyor

Bu izolasyon trafolarının atölyede kullanmak için nasıl bağlanacağına dair "en doğru" bağlantı şeması nedir?
Kişiler izolasyon trafosunun çıkışına scobunu mu takacak ,yoksa 220 voltla çalışan bir cihazı tamir ettiğinde,en azından bir elim faz a dokunduğunda çarpılmasın diye kartımı bağlayacak?
Scobun toprak bağlantısı nasıl olacak? İptal mi edilmeli yoksa kesinlikle bağlanmalımı?

Bence skop topraklanmalı.

İçindeki ekranlama sacları topraklanmış olabilir toprak kesilirse boşta kalacaktır

Test devresinde yüksek voltaj var. Bu voltajın toprağa referanslı olmaması yani izolasyon trafosuna bağlı olması, devre üzerinde çalışan kişinin çarpılmaması bakımından daha iyi olur. Tabii bunu herhangi bir anda cihazdaki sadece tek bir iletkene dokunulduğunu varsayarak söyleyebiliriz. Devre üzerinde ve izolasyon trafosundan çıkan yüksek voltaj insanın üzerinden geçmeye başlarsa, insanı koruyacak hiçbir şey kalmaz.

Scop'ta ise sadece test sırasında yüksek voltaj ulaşabilir. Eğer scope izolasyon trafosuna bağlıysa skopa zarar verecek tek şey giriş gerilim sınırlarının aşılması olur.

Eğer scopu izolasyon trafosuna bağlarsak ve test edilecek devreyi şebekeye ve bağlarsak oluşabilecek herhangi bir kazada kaçak akım koruma rölesi bizi korur. Bu durumda scobun çalışmasında da bir sıkıntı olmaz. Yoksa olur mu?

Bu konuda Türk forumlarında hep yanlış bilgi veriliyor. Test cihazı her zaman üreticisinin öngördüğü şekilde kullanılmalı. Standart bir osiloskop kullanıyorsan, osiloskobu toprakli prize takman lazım. Ölçülecek devreyi de izolasyon trafosuna bağlamak lazım.

Ama bazan ölçülecek devre de izolasyon trafosuna bağlanamıyor. Mesela SMPS tasarladın ve IEC testleri yapıyorsun. Bu durumda cihazın sahada çalıştığı gibi bağlanmalı, yani doğrudan şebekeye. Böyle bir senaryoda hem osiloskop hem de devre topraklı prize takllır, ölçüm de yüksek voltajlı diferansiyel prob ile yapılır.

Test devresinde yüksek voltaj var. Bu voltajın toprağa referanslı olmaması yani izolasyon trafosuna bağlı olması, devre üzerinde çalışan kişinin çarpılmaması bakımından daha iyi olur. Tabii bunu herhangi bir anda cihazdaki sadece tek bir iletkene dokunulduğunu varsayarak söyleyebiliriz. Devre üzerinde ve izolasyon trafosundan çıkan yüksek voltaj insanın üzerinden geçmeye başlarsa, insanı koruyacak hiçbir şey kalmaz.

Scop'ta ise sadece test sırasında yüksek voltaj ulaşabilir. Eğer scope izolasyon trafosuna bağlıysa skopa zarar verecek tek şey giriş gerilim sınırlarının aşılması olur.

Eğer scopu izolasyon trafosuna bağlarsak ve test edilecek devreyi şebekeye ve bağlarsak oluşabilecek herhangi bir kazada kaçak akım koruma rölesi bizi korur. Bu durumda scobun çalışmasında da bir sıkıntı olmaz. Yoksa olur mu?
Bu durumun benzeri olan ölümcül bir sürü kaza oldu, kendin yap mobilya yapanların başına gelen. Mikrodalga trafosundan çıkan yüksek voltajla ahşap üzerinde Yıldırım deseni çıkarmaya çalışan insanlar bu yüksek voltaja kapıldıklarında feci şekilde yaralandılar veya öldüler.

Skopun topraksız çalışmada üreticinin verdiği specleri sağlayamayabilir. Belki ölçüm için bu kayda değer bir fark yaratmaz. Ama bir işin doğrusunu yapmak varken, niye farklı arayışlara giresin?

Ayrıca osiloskobu izole edip devreyi şebekeye bağlarsan, BNC ye temas ettiğinde çarpılabilirsin. KAR ın da seni koruyacağının bir garantisi yok. 15 mA insanı öldürmeye yeter, evlerdeki KAR ların neredeyse tamamı 30 mA.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,922
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back