Osiloskop bana gerekli mi?

Bu konuda Türk forumlarında hep yanlış bilgi veriliyor. Test cihazı her zaman üreticisinin öngördüğü şekilde kullanılmalı. Standart bir osiloskop kullanıyorsan, osiloskobu toprakli prize takman lazım. Ölçülecek devreyi de izolasyon trafosuna bağlamak lazım.

Ama bazan ölçülecek devre de izolasyon trafosuna bağlanamıyor. Mesela SMPS tasarladın ve IEC testleri yapıyorsun. Bu durumda cihazın sahada çalıştığı gibi bağlanmalı, yani doğrudan şebekeye. Böyle bir senaryoda hem osiloskop hem de devre topraklı prize takllır, ölçüm de yüksek voltajlı diferansiyel prob ile yapılır.

Bizim @malazgirt epey bilge biriydi. Nereye kayboldu acaba? Forumda onun gibisi pek kalmadı. :D

• Haha
Reactions: nt
Skopun topraksız çalışmada üreticinin verdiği specleri sağlayamayabilir. Belki ölçüm için bu kayda değer bir fark yaratmaz. Ama bir işin doğrusunu yapmak varken, niye farklı arayışlara giresin?

Ayrıca osiloskobu izole edip devreyi şebekeye bağlarsan, BNC ye temas ettiğinde çarpılabilirsin. KAR ın da seni koruyacağının bir garantisi yok. 15 mA insanı öldürmeye yeter, evlerdeki KAR ların neredeyse tamamı 30 mA.
Skobun topraklı olmasının ölçüm doğruluğu üzerine etkisi olduğunu varsayıyoruz bununla. Peki ölçüm doğruluğuna etkisi yoksa nasıl yorumlayacağız? Mesela pil ile çalışan bir osilospobumuz var.

Skobun topraklı olmasının ölçüm doğruluğu üzerine etkisi olduğunu varsayıyoruz bununla. Peki ölçüm doğruluğuna etkisi yoksa nasıl yorumlayacağız? Mesela pil ile çalışan bir osilospobumuz var.

Orada da ikinci paragrafta söylediğimi gözönünde bulundurman lazım :)

4 girişi birbirinden full izole olan pilli osiloskoplar var. Ayrıca bunların BNC lerinde dışarıdan görünen metal kısım olmuyor. Tamamen örtülü. Onlarla ölçüm yaptığın zaman bir sıkıntı kalmıyor, her probu devredeki her yere bağlayabiliyorsun.

Mesela şu cihaz yıllardın benim istek listemde, ama daha almak nasip olmadı.

1705148971052.png

4 girişi birbirinden full izole olan pilli osiloskoplar var. Ayrıca bunların BNC lerinde dışarıdan görünen metal kısım olmuyor. Tamamen örtülü. Onlarla ölçüm yaptığın zaman bir sıkıntı kalmıyor, her probu devredeki her yere bağlayabiliyorsun.

28955 eklentisine bak
Aynı izolasyon durumu bunda var mı acaba. Bu fiyat olarak görece daha uygun.

28955 eklentisine bak
Üstad Gönül ister ki her kanalda 100Mhz 1.000 volt diferansiyel problarımız olsun. Ama buradaki amaç scobu patlatmadan şebekeye bağlı cihazı ölçmek. Yüksek voltaj ile uğraşırken her halükarda çok dikkatli olmak gerekiyor. Ama işler ters giderse diye, eldeki imkanlarla hobicinin kendine en az zarar vereceği yol ölçüm doğruluğundan daha önemli değil mi?

Ben osiloskobun toprağa bağlı olmasının şebekeden beslendiği için standartlar gereği olduğunu düşünüyordum. Bundan çok emin değilim araştırmaya değer. Topraksız bağlanmış osiloskobun hata ihtimali de araştırmaya değer.

Ama işler ters giderse diye, eldeki imkanlarla hobicinin kendine en az zarar vereceği yol ölçüm doğruluğundan daha önemli değil mi?

Şimdi tekrar baştan ele alalım:

1) Osiloskobu izolasyon trafosuna bağlamak.

2) Test edilen devreyi izolasyon trafosuna bağlamak.

Bunların ikisi de, devrede birşeylerin havaya uçmasını engelliyor. Ama 2. maddedeki ilave birçok faydası var. Şimdi de ben soruyorum. Durum böyle iken, illa osiloskobu izolasyon trafosuna bağlamak istemenin sebebi ne?

Eğer konu elektriğe çarpılmamak ise Kaçak akım koruma röleleri var. İnsanlar çarpılma durumuda voltajı kesiyor

@volta tanitiminda bnc lerin yaninda All Inputs Isolated yaziyor, benimde aklima simdi su geldi madem izole yapilabiliyor, masa tipi olanlarda da izole yapilsa guzel olmaz miydi, cokmu pahali olurdu acaba, nihayetinde hergun osiloskop alinmiyor.

Eğer konu elektriğe çarpılmamak ise Kaçak akım koruma röleleri var. İnsanlar çarpılma durumuda voltajı kesiyor
eğer izolasyon trafosu çarparsa kaçak akım rolesi atmaz konu da bu aslında izolasyon trafosu tek iletkenden toprağa doğru carpmaz 2 iletkene birden dokununca carpar ki bu durumda atacak birşey yok çunku fazdan gelen akım noturden donuyor kaçak yok

Yukarıda belirttim, kaçak akım röleleri genelde 30 mA. İnsanın vücudundan geçecek ölümcül akımın alt sınırı da 15 mA, kimi yere göre de 20 mA. Bu durumda 30 mA de atan bir KAR %100 insanı çarpılmaya karşı korur diyebilir miyiz?

@132kHz ben zaten izolasyon trafosu adamı çarpmaktan korumak için kullanılacaksa o işi zaten KAK rölesi yapıyor demek için anlatıyorum. Yani o konuyu bende biliyorum.

Yokmu bu KAK rölesinin 10-15mA liği atlöyemizin girişine sigortalarla birlikte bunu bağlarız
Şimdi gelecek "Kaç para mandolin " videosu :katil1:

Yokmu bu KAK rölesinin 10-15mA liği atlöyemizin girişine sigortalarla birlikte bunu bağlarız
Şimd gelecek "Kaç para mandolin " videosu :katil1:

Aslında burada güzel bir ARGE projesi var :) Üzerinde 32 bit ARM işlemci olan ve yapay zeka ile çalışan bir KAR :tamam2: Kaçak akımı ayrıntılı bir şekilde analiz edecek ve değişik kriterlere göre değerlendirmeler yapıp ona göre atıp atmamaya karar verecek.

Yokmu bu KAK rölesinin 10-15mA liği atlyemizin girişine sigoralarla birlikte bunu bağlarız
siemenste var 10 ma hemde sadece kar değil rcbo olarak var yani hem kacak akım hem aşarı akım sigortası
ama ülkemizde var mı bilmiyorum normalde olması gereken uygulama linyelere ayrı ayrı kacak akım bağlanması ama bütün panoya 1 tane bağlıysa şanslı sayılırız :katil1:

siemenste var 10 ma hemde sadece kar değil rcbo olarak var yani hem kacak akım hem aşarı akım sigortası
ama ülkemizde var mı bilmiyorum normalde olması gereken uygulama linyelere ayrı ayrı kacak akım bağlanması ama bütün panoya 1 tane bağlıysa şanslı sayılırız :katil1:

Var, ama onlar da zırt pırt attığı için kimse kullanmıyor :)
Tesisat doğru döşenmişse sebepsiz yere atmıyor ve gerçekten de hayat kurtarıyor. Oturduğum evin bütün tesisatını ben döşedim, burası bir köy evi, kaynak ve mobilya atölyesi diyebileceğim bir yerim var. Tek faz bütün sistem.

Elektrikli şofben rezistansı bozulup suya Kaçak verdiğinde attı. Çatı akıp tavandaki tesisat ıslandığında attı. Köpeğim kabloyu ısırıp çarpıldığında attı, ısırdığı yere bulaşan salyası yüzünden gözümün önünde titreyerek telef olacaktı yoksa. Hidroforun kablosunu fare kemirdiğinde attı. Şimdi atölyedeki prizin birine böcek Yuva yapmış anladığım kadarıyla, o prize bir şey taktığımda da sigorta atıyor. Geçenlerde çok uzun süredir kullanılmayan eski bir halı yıkama makinesini kullandım. Çalıştırmaya başladıktan bir süre sonra sigorta attı. Pompada sızıntı varmış.

Evde güçlü bir şeyler elektrikle çalışırken nötr'e dokunsam nötr-toprak arası kısa devre olunca bile atıyor. Tabii ben nötr'e dokunduğumda hiçbir şey hissetmiyorum.

Düzeltme: aklımda yanlış kalmış olaylar, devam eden mesajlarda bahsediyorum düzenlenen metni çizdim...

Son düzenleme:
Valla bende atölyede 30 mA KAR vardı, söktüm. Kırıcıyı çalıştırıyorum, atıyor. Tornayı çalıştırıyorum, işin yarısını kesmişim, atıyor ve elmas uç telef oluyor. Hatta bazan ışıkları yakıyorum atıyor. Gerçi bilmiyorum, belki Siemens veya benzeri kaliteli birşey taksam bu sorun olmazdı. Alıp tekrar bir denemekte fayda var atölyede.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back