Para kontrol lambası dalga boyu testi

taydin

Timur Aydın
Staff member
Para sahtelik kontrolünde kullanılan bir lamba geçti elime. Merak ettim hangi dalga boyunda ışık yayıyor diye.

IMG_20210802_144348.jpg

Spektrometreyi önce sadece lamba yönüne çevirdim, spektrometre hiçbir ışık algılamadı. Sonra spektrometreyi iyice yaklaştırdım, artık floresanın camına dayadım. Bu durumdayken aşağıdaki spektrumu görüyorum. UVA dalga boyu bölgesinde yayvan bir şekilde ışıma yapıyor. En yüksek pik 364 nm de. Bir de 405 nm de ikinci bir pik var.

Ama genel olarak ışıma şiddeti çok zayıf. Ben UVA LED'lerle test ederken, spektrometreyi LED'lere doğru çevirirsem cihaz hemen satürasyona uğruyordu, ama bunda bırak satürasyonu, spektrumu ekranda görünür hale getirmek bile çok zor.

Ama UVA ışıma var mı? Var. Yeterince uzun süre dry filme tutulursa iş yapabilir. Ama bu sırada ortamdaki güneş ışığı ve sızıntı ışık da olumsuzluğa sebep olacaktır. En iyisi bu pozlama işinin çok kısa sürede bitmesi.

1627904972006.png

Bende şöyle bir cihaz ile karşılaşmıştım. 39.99₺ fiyatı vardı. Alınıp test edilebilir diye konu açacaktım ama sen benden önce davrandın abi.
Sendeki cihaz, benim bulduğuma benziyor. Özellikleri aynı olabilir. Kutunun üzerinde yazan özelliklerini de paylaşıyorum. Böylece senin ölçtüğünle, firmanın verdiği değerler tutuyor mu onu da karşışaştırabilirsin.

20210802_151802.jpg

20210802_151848.jpg

Bu arada TR çevirilerine hayran kaldım. :katil2:
"traces all types of fluorescent marks" çevirememişler ellaham :D
birde "full elektronik start'ı " "Full elektronik" olarak çevirmişler.

Bunları ben önerdiğinden açmadım konuyu. Hem ışık şiddeti çok zayıf, hem tüm yüzeye homojen ışık ulaştırmak çok zor bunlarda. UV LED işimizi görürse o en güzel çözüm.

Bunları ben önerdiğinden açmadım konuyu. Hem ışık şiddeti çok zayıf, hem tüm yüzeye homojen ışık ulaştırmak çok zor bunlarda. UV LED işimizi görürse o en güzel çözüm.
UV LED çok pahalı abi. İstediğimiz ebatta bir cihaz yapabilmek için sırf ledlere 1500-2000₺ filan ödemek gerekiyor.

Aydınger ile 4dk da pozlayabilmiştim kartı.
Asetat ile bu süreyi dahada kısaltmayı düşünüyorum. Çünkü asetat aydıngere göre daha fazla ışık geçiriyor. Olmazsa dediğim gibi pcb ye olan 5cm mesafeyi 2cm ye kadar düşüreceğim.

UV LED çok pahalı abi. İstediğimiz ebatta bir cihaz yapabilmek için sırf ledlere 1500-2000₺ filan ödemek gerekiyor.

Aydınger ile 4dk da pozlayabilmiştim kartı.
Asetat ile bu süreyi dahada kısaltmayı düşünüyorum. Çünkü asetat aydıngere göre daha fazla ışık geçiriyor. Olmazsa dediğim gibi pcb ye olan 5cm mesafeyi 2cm ye kadar düşüreceğim.

1 metrelik UV şerit LED 250 TL mi neydi. Bu kadar LED ile dahi birçok PCB yapılabilir. Daha büyüğü için 1 metrelik daha alırsın olur biter :)

Asetat ve aydıngerin UV geçirgenliğini de test edeceğim inşallah. Çok da önemli değil, neticede sadece pozlama süresini etkiliyor. Ama hangisi daha geçirgen bilelim.

1 metrelik UV şerit LED 250 TL mi neydi. Bu kadar LED ile dahi birçok PCB yapılabilir. Daha büyüğü için 1 metrelik daha alırsın olur biter :)

Asetat ve aydıngerin UV geçirgenliğini de test edeceğim inşallah. Çok da önemli değil, neticede sadece pozlama süresini etkiliyor. Ama hangisi daha geçirgen bilelim.
Abi çift taraflı baskı için en iyi ihtimalle 2m alt, 2m üst için lazım. O da 1000tl yapar ki ben bu kadar ledin yeteceğine de emin değilim. Hesap yapmak lazım. Maksimum baskı boyutumuz 200x300mm.

Pozlama süresi 4dk çok uzun gerçekten. Bunu kısaltmanın yollarını bulmalıyız. Ben müsait bir zamanda tekrar kurcalayacağım bu işi.

Çift taraflı baskı için PCB'yi ters çeviriverirsin yav :) Veya lambaları aşağı koyarsın. Neticede seri üretim yapmıyorsun.

Çift taraflı baskı için PCB'yi ters çeviriverirsin yav :) Veya lambaları aşağı koyarsın. Neticede seri üretim yapmıyorsun.
Olmaz abi PCB'yi yerleştirip kımıldatmadan tek seferde pozlamak lazım. Zaten dry film yapıştırma olayı oldukça zahmetli. Birde karanlıkta uğraş filan sıkıntılı iş aslında. Ben sadece kaliteyi artırabilmek ve çift taraflı düzgün baskı alabilmek adına giriştim bu işe. Yoksa tek taraf da biliyorsun ütü ile çok iyi sonuçlar alıyorum. Bir de ütü demişken hatunun dilinden kurtulmak için giriştim bu dry film işine :katil2:

Benim düşündüğüm ve hazırlamaya çalıştığım sistemde bir tek UV ampul var. Akrilik arasında sıkışık olan PCB'yi alt ve üst çevirerek pozlandıracağım. Hiçbirşey yerinden oynamaz çünkü iki akrilik levha arasında sanviç durumda.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,791
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back