Ben atölyedeki makinalara özel pas koruma yağı sürüyorum. Bu yağ normalde su gibi, ama tatbik ettikten kısa süre sonra kuruyor ve metali yıllarca pasa karşı koruyor. Ama dezavantajı, uzaklaştırmak için gaz yağı veya mazot ile silmek gerekiyor. İkinci dezavantajı, oldukça pahalı. Korunacak şey hassas bir metal işleme makinası ise veya hassas bir mekanik ölçü aleti ise, bu masrafa değer. Ama bits uçları için kesinlikle değmez.

Limon tuzu genel olarak başarılı oldu. Biraz kuruyunca farkettim pozidirv uçların girintili kısımlarındaki paslar tam olarak gitmemiş. Ya ben suyu biraz fazla ekledim yada 15dk. değil daha fazla bekletmek gerekiyordu. Artık pozidirvleri yağsız kontakt temizleyiciyle biraz fırçalarım. Bu şekilde bile çok iyi işimi gördü limon tozu. Mazotta aklımdaydı. Bu işe yarayınca mazotu denemedim. Başka zaman lazım olursa mazotu denerim birde.

paslı metalleri temizledikten sonra ben wd-40 sıkıyorum sonra bir bezle siliyorum şimdiye kadar sorunla karşılaşmadım ama wd-40 sürmediğimde bir süre sonra tekrar paslanıyor

Yemek yağlarını önermem. Özellikle içinde asit oranı yüksek olan yağlar bırak korumayı metali aşındırabiliyor.

Eminim kimse zeytin yağı kullanmaz ama bazı yağlarda asit oranı yüksek olabiliyor.

Pasta en önemli nokta oksitleyiciden uzaklaştırmak. Buda yüzeyi kaplayarak olur. Endüstriyel kaplama teknikleri var. Elektroliz yöntemi var , kimyasal yöntemler var.

Bits uçlar için hiç düşünmeyin wd40 ve benzeri yağlayıcı ile yağlayın gitsin. Bu iş atla deve değil. Özel bir donanımı korumak istiyorsanız onu ayrı konuşmak gerek.

Hatta uçları yağ dolu bir küçük kutuya koyun kullanmadan önce silin kullanın.

Bu bits uçlarını limon tozundan çıkarttıktan sonra hafif bir suya tutup biraz beklettim kurusun yağlarım diye. Şimdi Bazılarında pas lekeleri belirmiş. Bu zaten ben çıkarttığımda vardıda kuruyunca mı belli oldu yoksa benim çıkarır çıkarmaz hemen bir bezle kurulayıp yağlamam mı gerekiyordu sizce.

Bu paslanmış bits uçlarında herhangi bir mekanik islem yapmadan kumlama yada zımpara yada silme yapmadan pas birikintilerinden %100 kurtulamazsınız. İlla o sertlesen pası ya silecek yada mekanik yolla uzaklastiracaksiniz. Özellikle uç kısmındaki adı ne ise uçun aralarındaki pası kimyasal yolla uzaklaştırmak zordur.

Su altından çıkarınca bence eskiden vardı kurulunca görünmeye başladı.

Bence kimyasal temizlikten sonra biraz vakit ayırın bezle silin kalan pasları kazıyın. Sonrada yağlayın. En kolay yolu bu.

Elinizde kac tane uc var? Cokmu adetli uğraşmak istemiyordunuz? Adetli ise yukarıdaki örneklerden kumla temizleme yöntemini öneririm.

Bu paslanmış bits uçlarında herhangi bir mekanik islem yapmadan kumlama yada zımpara yada silme yapmadan pas birikintilerinden %100 kurtulamazsınız. İlla o sertlesen pası ya silecek yada mekanik yolla uzaklastiracaksiniz. Özellikle uç kısmındaki adı ne ise uçun aralarındaki pası kimyasal yolla uzaklaştırmak zordur.

Su altından çıkarınca bence eskiden vardı kurulunca görünmeye başladı.

Bence kimyasal temizlikten sonra biraz vakit ayırın bezle silin kalan pasları kazıyın. Sonrada yağlayın. En kolay yolu bu.

Elinizde kac tane uc var? Cokmu adetli uğraşmak istemiyordunuz? Adetli ise yukarıdaki örneklerden kumla temizleme yöntemini öneririm.
60 tane filan var. O yüzden tek tek uğraşmek zor geliyor. Ama başka çare yok gibi. İkinci kez aynı işlemi yapsam zarar görür mü acaba uçlar. Bu sefer hemen kurular yağsız kontakt temizleyici ile fırçalarım. Bu kontakt temizleyici çok işe yarıyor bu konuda ama uğraştırıyor işte.

Ahşap parçaya 60 Veya yarısını koyup kum tepsisine daldırıp çıkaracak düzenek yapıp biraz da zamanla temizlemeyi düşünebilirsin. Tabi elle değil de motorlu yapı size zaman kazandırır.

Sonrasında ya hafif yağlayıp hava almayacak kapaklı kutuda veya yağlı bez içinde kullanmadıklarınizi muhafaza edersiniz.

Limon tuzu işlemini tekrarladım. Bu sefer çıkarır çıkarmaz hepsini kabaca tel fırçayla sürttüm ve wd-40 sıkarak biraz beklettim. Sonra hepsini küçük bir kavonoza koyarak ağzını sıkıca kapattım. Bu arada acaba bits uçları koymak için hazır kutular var mıdır diye araştıtırken şöyle bir şeye denk geldim. Koskoca makita uçlar için bir kutu yapma zahmetine girmeye üşenmiş uçları almış küçük bir kavanoza koymuş üstüne makita etiketini yapıştırıp birde utanmadan 250 liraya satıyor :D . Dedim makita utanmıyorsa ben niye utanayım :D .

makita.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back