PC Niva 2+1 ses sistemi radio ile aciliyor

Öğretmen27

Aktif Üye
Arkadaslar merhaba. Baslikta belirttigim ses sistemi (pc niva hs-77) acildiginda radio ile aciliyor. Her actigimda mode tusuna basmak zorunda kaliyorum. Radio ile acilmasini istemiyorum. Tus takimini gosteren fotoyu asagida ekledim.
Fikri olan var mi?

dijital multimaedya audio sistem.png

Last edited by a moderator:
Merhaba tekrar.
Karti soktum entegreleri yakinda cektim.
24C02C
CL6017S
YD4052
CECL006B

Ekler

• 20210222_115526.jpg
    20210222_115526.jpg
    139.9 KB · Görüntüleme: 99
  • 20210222_115443.jpg
    20210222_115443.jpg
    182.8 KB · Görüntüleme: 109
  • 20210222_115430.jpg
    20210222_115430.jpg
    176.2 KB · Görüntüleme: 105
  • 20210222_115404.jpg
    20210222_115404.jpg
    172.2 KB · Görüntüleme: 111
  • 20210222_115357.jpg
    20210222_115357.jpg
    114.7 KB · Görüntüleme: 111
Oradaki CECL hakkında sadece çöp sayfalar çıkıyor, ama herhalde o bir MCU. Hangi GPIO nun radyo entegresini, hangi GPIO nun harici girişleri etkinleştirdiğini bulursan, bunların yerlerini değiştirmen yeterli olur. Bunları bulmak için tabi devreyi analiz etmen lazım, bileşenlerini belirlemen lazım, bu konuda her devre için geçerli olan genel kurallar yok.

Oradaki CECL hakkında sadece çöp sayfalar çıkıyor, ama herhalde o bir MCU. Hangi GPIO nun radyo entegresini, hangi GPIO nun harici girişleri etkinleştirdiğini bulursan, bunların yerlerini değiştirmen yeterli olur. Bunları bulmak için tabi devreyi analiz etmen lazım, bileşenlerini belirlemen lazım, bu konuda her devre için geçerli olan genel kurallar yok.
Evet o bir mcu. Çin kaynaklarında pinlerini gösteren bir şema buldum.
Bu arada GPIO ne demek? İşlemci de birçik bacak var. GPIO1 GPIO 2 ......GİBİ

Ekler

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    53.3 KB · Görüntüleme: 119
  • image_30711.jpg
    image_30711.jpg
    87.8 KB · Görüntüleme: 132
CL6017S radyodan sorumlu entegrenin 3 nolu besleme pimini kestim. İlk açılışta radyo sesi gelmiyor sadece bir defa mode tusuna basıyorum.

Ekler

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    44.4 KB · Görüntüleme: 99
Eğer mode tuşu bir pini şaseye çekiyorsa, oraya basit bir transistörlü devre ile bir çözüm uygulayabilirsin. İlk güç verildiğinde mesela 100 ms boyunca o pini şasede tutacak sonra şaseden kaldıracak.

images

Hocam bunlardan temin edip dener misin, arkadakiler beslemeyi aç kapa yapar ortadaki 2 pin stnd by yapıp sonradan devreden çıkar. Yani mode tuşu bağlantısını buraya yapın. Arkadaki anahtarın birine beslemesini de yapacaksınız mutlaka.

Eğer mode tuşu bir pini şaseye çekiyorsa, oraya basit bir transistörlü devre ile bir çözüm uygulayabilirsin. İlk güç verildiğinde mesela 100 ms boyunca o pini şasede tutacak sonra şaseden kaldıracak.

Taydin abi şema var mı acaba?

images

Hocam bunlardan temin edip dener misin, arkadakiler beslemeyi aç kapa yapar ortadaki 2 pin stnd by yapıp sonradan devreden çıkar. Yani mode tuşu bağlantısını buraya yapın. Arkadaki anahtarın birine beslemesini de yapacaksınız mutlaka.
Bülent abi şöyle bir durum var. Enerji gelir gelmez anında mode tusuna bastığımızda maalesef harici hoparlöre ses gitmiyor. Enerji geldikten sonra 2 sn sonra basmak lazım.. Yoksa iyi fikirdi.

Mode tuşuna 1 kez basmak yetiyorsa, 555 li devre ile monostabil - one shot iş görmez mi, Timur Hocam? Tuşa paralel röle veya opto bağlayıp deneme yapılabilir çalıştığı kesinleşince daha sade minik yol ve elemanlar bulunur.

HAtta açıldıktan 3 - 4 sn sonra 1 sn. yanıp sönse ideal olur bence.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back